96 Rocznica Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego.

Tradycyjnie już nasi harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej wzięli udział w obchodach Święta Wojska Polskiego i  rocznicy Bitwy Warszawskiej zwanej „Cudem nad Wisłą”, które rozpoczęły się w kościele p.w. Wszystkich Świętych koncertem patriotycznym „Droga do Niepodległości” w wykonaniu zespołu „Patrol” Klubu Spółdzielni Mieszkaniowej „Wanacja”. We mszy uczestniczyła 20 osobowa reprezentacja naszej drużyny oraz harcerze z Hufca ZHP Starachowice. Nie zabrakło też kompani honorowej ZDZ w Starachowicach. Po uroczystej mszy  w intencji Ojczyzny starachowiczanie w uroczystym pochodzie przeszli przed Pomnik Niepodległości przy ulicy Konstytucji 3-go Maja, gdzie tradycyjnie wystawiliśmy wartę honorową i osoby do odbierania wiązanek. Po pomnikiem głos zabrał starosta Dariusz Dąbrowski oraz poseł Krzysztof Lipiec. Po przemówieniu delegacje kombatantów, samorządowców, służb mundurowych oraz organizacji i instytucji złożyły pod Pomnikiem Niepodległości wieńce i wiązanki kwiatów. Uroczystość zakończyła się odegraniem "Roty".

 

Rocznica rozbicia więzienia w Starachowicach

Tegoroczne obchody 73 rocznicy rozbicia niemieckiego więzienia w Starachowicach przez oddziały „Szarego” rozpoczęły się od mszy świętej w  kościele pw. Świętej  Trójcy, w której harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej uczestniczyli wraz ze sztandarem Armii Krajowej obwodu „Baszta” oraz proporcem naszej 38 drużyny.  Po mszy uczestnicy udali się na uroczystości po pamiątkową tablice, gdzie w tym roku w 100 rocznicę urodzin „Szarego” zebrało się wyjątkowo wiele osób.

Wśród zebranych oprócz przedstawicieli władz z panią europoseł Beatą Gosiewską, posłami Anną Krupka i Krzysztofem Lipcem obecna była także córka „Szarego” Teresa Heda-Snopkiewicz. O wadze wydarzenia z sierpnia 1943 roku mówił prezydent Marek Materek. Uroczystości zakończył koncert zespołu „Leśne Echa” oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Po uroczystościach nie zabrakło także poczęstunku dla przybyłych gości i pogawędek przy herbacie.

 

Bieg z pomoca dla Mai i Bartusia

 

14 sierpnia 2016 wspieraliśmy organizatorów  charytatywnej imprezy „Bieg z pomocą dla Mai i Bartusia” w organizację której włączyło się wielu ludzi dobrej woli reprezentujących lokalne stowarzyszenia, instytucje i firmy prywatne. Organizatorzy przygotowali dla przybyłych wiele atrakcji, były biegi dla uczestników w różnym wieku i o różnych stopniu zaawansowania .

Harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej prowadzili  cieszące się dużym powodzeniem zajęcia łucznicze i zajęcia na gigantycznych piłkarzykach.  Natomiast podczas biegu głównego który był zwieńczeniem całej przygotowanej imprezy na dystansie 5 km, gdzie rywalizowało ponad 200 biegaczy, prowadziliśmy punkt z wodą dla uczestników i wspieraliśmy HGR Starachowice i przychodnię VISUS w zabezpieczeniu  trasy biegu.

 

 

 

 

 

 

 

Podczas kilkugodzinnej imprezy dzięki zaangażowaniu się wielu mieszkańców, instytucji i organizacji zebrano ponad 20 tysięcy na leczenie Mai i Bartusia.

 

Harcerskie Lato - półkolonia 2016

Przez dwa tygodnie od 1 do 14 sierpnia harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater prowadzili trzeci turnus półkolonii organizowanej przez Hufiec ZHP Starachowice we współpracy z Gmina Starachowice. Uczestnicy wzięli udział w szeregu atrakcyjnych zajęć dostosowanych do warunków pogodowych,  podczas których mogli bezpiecznie i przyjemnie spędzić czas podczas wakacji.  Były zajęcia i tańce integracyjne, zajęcia zdobnicze z koralików, gry planszowe oraz zajęcia sportowe na ściance wspinaczkowej, gigantycznych piłkarzykach czy specjalnych hulajnogach i wózkach rowerowych. Były zajęcia profilaktyczne z alkogoglami, pierwsza pomoc. Nie zabrakło też wycieczki do Osady Średniowiecznej koło Świętego Krzyża gdzie wzięli udział w warsztatach garncarskich. Wypraw do lasu na „Wykus”  i kopalnie „Majówka”, gdzie mogli nie tylko poznać historię naszego regionu, ale także rywalizować w grach painbalowych, sprawdzić się podczas rozpalania ogniska krzesiwem czy po prostu zjeść smaczna kiełbaskę z ogniska.

W imieniu organizatorów i samych uczestników składamy serdeczne podziękowania Gminie Starachowice za pomoc w zorganizowaniu półkolonii dla dzieci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

38 SDH Drużyną Odkrywców - Programowego Ruchu Odkrywców

 

 

 

 

 

 

Podczas naszego obozu w Krynicy Morskiej otrzymaliśmy wyniki realizacji naszych zadań w ramach Programowego Ruchu Odkrywców. Nasza 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im Emilii Plater za wykonane zadań otrzymała aż 185 punktów co dało nam 4 miejsce w ogólnej klasyfikacji,  na ponad 230 drużyn zgłoszonych do realizacji zadań. Do trzeciego miejsca brakło nam tylko 2 punkty. Pełny ranking znajduje się tu. Członkowie drużyny realizujący zadania otrzymali dodatkowo prawo noszenia pierścienia odkrywców, i aż 135 punktów zachowaliśmy do rywalizacji w roku następnym. I na pewno nie są to ostatnie zadania realizowane przez nasza drużynę w ramach PRO.

 

Krynica Morska 2016

Artykuł w trakcie bardzo intensywnej realizacji :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Turniej "Podaj piłkę"

22 czerwca wzięliśmy udział w II integracyjnym turniej piłki siatkowej, który  skierowany był dla  organizacje pozarządowych, stowarzyszeń, środowisk harcerskich oraz szkół średnich. W ty roku w turnieju nasz 38 Starachowicka Drużyna Harcerska,  jako jedyna z zespołów reprezentujących środowiska harcerskie dostała się do finałowej czwórki. Tu natrafiliśmy na przeważające siły innych zespołów i mimo zażartej walki nie udało nas się wskoczyć na pudło.

 

Gra fabularno-terenowa "Cichociemni"

Zachwyceni ubiegłorocznym gra  "Cichociemni" w tym roku, na trzy dni od 17 do 19 czerwca 2016 roku,  ponownie pełni entuzjazmu wybraliśmy się na grę wystawiają w tym roku, aż trzy zespoły w trzech różnych kategoriach. Główny organizatorem gry był  Hufiec Starachowice, a gra został dofinansowana już drugi raz przez Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm Jutra"

 

Gra rozpoczęła się od wizyty w Muzeum Orła Białego w Skarżysku Kamiennej, do którego z mały opóźnieniem dostaliśmy się autokarem z innymi patrolami. Wcześniej w oczekiwaniu na transport rozstawiliśmy sobie namioty,  gdzie mieliśmy spać podczas gry. W muzeum jak to w muzeum, no tu przynajmniej można dotykać eksponatów. Po muzeum powrót  na ośrodek i tu niemiła niespodzianka. Część naszych  rzeczy poza namiotami, a nasze namioty zajęte. Taki żarcik ....  Wieczorem, krótka mini gra na rozgrzewkę.

Następny dzień przywitał nas piękna słoneczną pogoda i rywalizacja zespołów. Niesieni ubiegłorocznym entuzjazmem wystartowaliśmy do zadań. Szkoda tylko  że entuzjazmu zabrakło niektóry punktowym. Humory poprawił nam urodzinowy tort jednej z naszych druhenek. Wieczorem ognisko i gra nocna, czyli to co lubimy najbardziej. Szybki start i jeszcze szybszy powrót naszych zespołów, które długo musiały czekać na konkurencje.

 

Trzeciego dnia w niedziele odbyło się podsumowanie rywalizacji i wręczenie nagród. Tu czekała nas miła niespodzianka. W dwóch z trzech kategorii, "Zawiszacy" i "Bojowe Szkoły"  nasze zespoły uplasowały się na drugim miejscu. Trzeci najstarszy zespół znalazł się poza podium.

 

"Halny" na ławeczce w Starachowicach

W sobotę 18 czerwca nasi harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater uczestniczyli w uroczystościach odsłonięcia  i poświęcenia  „pomnika- ławeczki” znanego starachowickiego partyzanta, Zdzisława Rachtana „Halnego”. Ławeczka na skwerze imienia tego partyzanta, a potem działacza środowisk kombatanckich Armii Krajowej. Autorem jest rzeźbiarz światowej sławy, profesor Karol Badyna, kierujący Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uroczystego odsłonięcia dokonali wspólnie: Marek Materek- prezydent Starachowic, Piotr Rachtan- syn Zdzisława, Bolesław Ciesielski „Farys”- żołnierz  „Ponurego”, Krystyna Rowecka- Trzebicka - bratanica generała Stefana Grota- Roweckiego. Ławeczkę poświęcił ojciec Eugeniusz Augustyn. W uroczystościach oprócz licznej reprezentacji  Hufca Związku Harcerstwa Polskiego ze Starachowic uczestniczyli także licznie mieszkańcy Starachowic. Bardzo ładnie zaprezentowały się także dzieci i młodzież ze szkół w Stykowie, w gminie Brody, w Rzepinie i Chybicach- w gminie Pawłów, które przedstawiły kilka piosenek żołnierskich i partyzanckich. Całość bardzo sprawnie prowadziła druha Anna Skibińska z Hufca ZHP Starachowice. Na zakończenie, organizatorzy zaprosili uczestników na  gorący posiłek i wspaniały chleb ze smalcem.

 

 

 

 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
38 na Facebooku

Statystyka odwiedzin
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj23
mod_vvisit_counterWczoraj47
mod_vvisit_counterTen tydzień1330
mod_vvisit_counterPoprzedni625
mod_vvisit_counterTen miesiąc2162
mod_vvisit_counterPoprzedni4298
mod_vvisit_counterWszystkie486744

Your IP: 100.24.115.253
 , 
Today: Lis 15, 2019
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości