Stereotypy o Wąchocku czyli TV Rok Regionów w akcji.

XV turniej sołtysów który odbywał się w dniach od 29 czerwca do 1 lipca w Wąchocku był znakomita okazja do realizacji drugiego etapu zadań w ramach Roku Regionów. W pierwszym etapie poznaliśmy Wąchock i wzięliśmy na tapetę stereotypy o Wąchocku wynikające w dużej mierze z dowcipów o Wąchocku, które sprawdziliśmy na miejscu. Tym razem korzystając z tego że na imprezę zjechało się ponad 40 sołtysów, którzy stanęli w szranki w dyscyplinach, które powstały ze stereotypów o Sołtysie - był rzut ziemnaiakiem, toczenie koła od wozu do wychodka czy strzał kwadratową piłką do bramki ze słomy. Nasi reporterzy wzięli mikrofon, kamerę i jako reporterzy TV Rok Regionów wyszli do sołtysów, gości i samych mieszkańców pytając ich nie tylko o kawały, ale także o to co myślą o stereotypach o Wąchocku. Gośćmi naszej telewizji byli min sołtys Wąchocka, który wystąpił także ze swoim zespołem, burmistrz Wąchocka, pracownicy służb mundurowych, byli także sołtysi uczestniczący w turnieju, mieszkańcy, ale także pani Joanna Szenyszyn, europoseł, która nie tylko opowiadała kawały o Wąchocku , ale także bardzo chętnie rozmawiała a nami o stereotypach i ich wpływie na otoczenie. Z kamera dotarliśmy także do Gienka Loski gwiazdy wieczoru, zwycięzcy programu X-factor. Efektem kilkugodzinnych rozmów i naszych działań będzie film który chcemy umieścić na naszej stronie i portalach społecznościowych.

 

Spotkanie z Komisją Stopni Instruktorskich

Miło nam poinformować że w dniu 26 czerwca na komisji stopni instruktorskich naszego hufca, druhna Iga Rosołowska otworzyła próbę na kolejny stopień instruktorski. Po zrealizowaniu zadań na stopień przewodnika ze skróconym czasem realizacji, tym razem, po skróconym czasie oczekiwania na otwarcie kolejnego stopnia, komisja pozytywnie odniosła się do otwarcia próby na stopień podharcmistrzyni. Nie ukrywamy że było to możliwe dzięki wielu działań realizowanych zarówno przez 38 Starachowicką Drużynę Harcerską jak i Harcerską Grupę Ratowniczą Starachowice w których Iga bierze bardzo czynny udział. Opiekunem próby jest drużynowy 38 SDH hm. Tomasz Łebek. Jednym z zadań Igi jest wspieranie innego instruktora w realizacji zadań na stopień przewodnika, oczywiście z naszej drużyny. Czekamy na chetną/go :)

 

Rajd Kupały czyli festiwal smaków na Lubiance

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trzydzieści osiem jabłek nadziewanych miodem, orzechami włoskimi i płatkami migdałów pieczonych przez 38 minut oraz Ostrożańskie pieczone pierogi przewracane 38 razy w trakcie pieczenia,  to była nasza propozycja jak się poźniek okazało zwycięzka propozycja na potrawę regionalna podczas  festiwalu smaków w trakcie Rajdu Kupały, który zakończył się na ośrodku na Lubiance. Podczas festiwalu zaprezentowało się aż  7 drużyn, i dwa kręgi z naszego hufca. Były pieczone ziemniaki z masłem, zapiekanka, prażucha, kasza jadlana ze skwarkami, smalec z ogórkami, ogórki bez smalcu, i jeszcze jedne ogórki i oczywiście zalewajka. Jury surowym okiem oceniało prace sposób zaprezentowania potraw. Nasza ciężka praca i wcześniejsze testowanie pieczenia jabłek opłaciły się podwójnie. Zajęliśmy jednogłośnie pierwsze miejsce a miny osób jedzących nasze produkty ze smakiem, mówią same za siebie. W trakcie zlotu drużyny przygotowywały także zajęcia dla innych drużyn. 2 DH tradycyjnie zrobiła bieg na orientację, żeglarze wozili chętnych łódkami. Były także zajęcia łucznicze prowadzone przez 9 DW, podczas których udało nam się nawet kilka razy trafić w tarcze. My przygotowaliśmy profilaktyczny tor przeszkód w alkogooglach zwany biegiem kelnera,  podczas którego uczestnicy mieli za zadanie przenieść tace z piłkami a następnie ułożyć z nich piramidę. Zabawy i śmiechu było co niemiara.

 

Nie tylko dla harcerzy czyli obóz w Krynicy Morskiej

Trwają ostatnie przygotowania do tegorocznego obozu w Krynicy Morskiej, który odbędzie się w dniach od 14 do 31 lipca 2012 roku. W tym roku nie zabraknie różnorodnych atrakcji z których  nasi uczestnicy mieli okazję skorzystać w ubiegłym roku. Ścianka wspinaczkowa, wspinanie na skrzynki, zajęcia painbalowe na polu paintalowym i w terenie, łucznictwo, pomosty linowe, tyrolka,  gry i zabawy terenowe czy profilaktyczny tor przeszkód z alkogoglami,  to tylko część z rzeczy jakie zaplanowaliśmy w tym roku. W tym roku w organizacji obozu wspierają nas Gmina Starachowice i Świętokrzyskie Kuratorium w Kielcach. Więcej o obozie na naszym plakacie. Zapraszamy do śledzenia naszej strony i polubienia naszego profilu na facebooku.

 

Sztorm na Wielkim Piecu

16 czerwca podczas pikniku "Sztorm na Wielkim Piecu" realizowaliśmy kolejne działania,  które możemy zaliczyć do Odznaki Chorągwianej JODŁA oraz Znaku Służby Dziecku. Organizatorami imprezy byli: Wydział Kultury Promocji i Rozwoju Powiatu Starostwa Powiatowego w Starachowicach, Starachowickie Koło Polskiego Związku Niewidomych, Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki, Krąg Starszyzny Żeglarskiej „BEJDEWIND” oraz KH ZHP Starachowice, Komenda Powiatowa Policji w Starachowicach, Stowarzyszenie „Semper Fidelis oraz nasza 38 SDH im. Emilii Plater. Profesjonalne nagłośnienie na imprezie zapewniło Starachowickie Centrum Kultury, natomiast poczęstunek dla uczestników zapewniło Centrum Kształcenia Praktycznego. Na pikniku dla dzieci z rodzinnych domów dziecka i placówek wychowawczych prowadziliśmy zajęcia z łucznictwa i zajęcia linowe,  w których przez kilka godzin uczestniczyło nie licząc osób zaangażowanych w projekt ponad 80 osób. Wśród atrakcji dla były także  konkursy z wiedzy o bezpieczeństwie oraz konkursy żeglarskie. Bardzo fajne zajęcia z ASG przeprowadzili też członkowie Stowarzyszenia Semper Fidelis. Piknik zakończył się żeglarskim kareoke i grilowym poczęstunkiem dla wszystkich uczestników. W tym roku impreza odbywała się w uroczych zakątkach Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, zwanym potocznie przez mieszkańców Wielkim Piecem.

 

Nasza Piata Trasa czyli łał łał ta trasa tu wymiata...

 

 

 

 

 

 

 

 

Łał łał ta trasa tu wymiata ... to słowa piosenki festiwalowej z która jeszcze długo będzie nam się kojarzyć z tegoroczna edycja rajdu świętokrzyskiego a szczególnie Naszej Piątej Trasy. W tym roku w rajdzie oprócz 12 osobowej obsługi trasy w rajdzie wzięły udział dwa patrole 38 SDH, które rywalizowały między sobą na Naszej Piątej Trasie. Wyjątkowa oprócz piosenki była też atmosfera na trasie na która złożyła się praca  i entuzjazm samych uczestników. Ale od początku. W tym roku zadania na trasie oparte były na naszej wizji realizacji zadań w ramach Roku Regionów i Odznaki Chorągwianej Jodła.

 

 

 

 

 

 

Uczestnicy mieli za zadanie odnaleźć miejsca związane z historia naszego regionu i samym Stanisławem Staszicem. Przed rajdem przeszliśmy trasę wzdłuż i w szerz i w poprzek, tak aby wskazać patrolom miejsca które musieli później sami odnaleźć. Uczestnicy musieli odnaleźć min fabrykę pomp w Białogonie, ślady po wyrobiskach rudy na Karczówce, ślady kopalni ołowiu w Niewachlowie, ślady kuźnic w Mostkach i Parszowie czy stare wyrobiska po kopalni w Parszowie, poznając tym samym górniczo-hutniczą historię Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Na trasie czekały też na nich zadania, które.....   ale o tym więcej w zakładce Rok Regionów i Odznaka Chrągwiana Jodła.

 

Dzien Dziecka z Urzędem Miasta

Podczas drugiego dnia rajdu, część naszych harcerzy udała z rajdu się do Starachowic, gdzie wspierani przez resztę drużyny prowadziła zajęcia podczas festynu z okazji dnia dziecka. Festyn został zorganizowany przez UM Starachowice na terenie Szkoły Podstawowej nr 9. I chodź pogoda trochę pokrzyżowała szyki organizatorom i zajęcia z boisk szkolnych zostały przeniesione do sali gimnastycznej to atmosfera rywalizacji i zabawy rozgrzała uczestników.  Harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej poprowadzili dwa konkursy dla uczestników. Strzelanie z dmuchawek oraz rzucanie piłkami do dużej tarczy z rzepów. W tej konkurencji, która wzbudziła najwięcej emocji, uczestniczyli oprócz uczniów także nauczyciele i pani dyrektor szkoły.  Po festynie udaliśmy się z powrotem na rajd zabierając sprzęt na trzeci dzień rywalizacji rajdowej na V trasie.

 

XIII Jarmark u Starzecha czyli miejsce, gwara folklor i kulinaria w "Roku Regionów"

 

 

 

 

 

 

Tegoroczny Jarmark u Starzecha odbywał się przez dwa dni na terenie Muzeum Przyrody i Techniki. Wyjątkowo aktywnie włączyliśmy się jako współorganizator w realizację programu podczas Jarmarku zorganizowanego pod patronatem Starosty Starachowickiego, realizując tym samym drugi etap zadań w ramach Roku Regonów. W tym roku w organizację Jarmarku włączyły się wszystkie gminy naszego powiatu. Jarmark obfitował w wiele atrakcji dla mieszkańców związanych z regionem Świętokrzyskim. Po raz pierwszy został zorganizowany konkurs kulinarny na potrawę regionalną, podczas którego mieszkańcy mogli zapoznać się z potrawami i produktami regionalnymi. Tu prym wiodły pachnące i aromatyczne tradycyjne wędliny z Wąchocka, Ostrożańskie pieczone pierogi z farszem grzybowo-kapuścianym oraz sok z mniszka pospolitego. Nie zabrakło też wspaniałego Bodzentyńskiego chleba, który ze smalcem i ogórkami kiszonymi smakował wszystkim znakomicie. Podsumowanie konkursu odbyło się w centralnym miejscu na głównej scenie, gdzie nagrody zwycięzcom wręczał vi-ce starosta Dariusz Dąbrowski. Na głównej odbył się także konkurs na strój ludowy. który poprzedzony był występami zespołów ludowych tanecznych i muzycznych z terenu gmin Powiatu Starachowickiego.

 

 

 

 

 

 

Kolejnym naszym zadaniem było, zachęcanie uczestników do poznawania wspaniałego miejsca jakim jest nasze muzeum i odwiedzenie jak największej ilości ekspozycji w muzeum udostępnionych w tym dniu przez organizatorów nieodpłatnie. Dzięki temu mieszkańcy mogli odkryć, to co w naszym "Wielkim Piecu"  jest najciekawsze od wystawy samochodów poprzez wystawę górnicza na dinozaurach kończąc. W sumie w Jarmarku przez dwa dni uczestniczyło blisko 12 000 osób, odwiedzając nie tylko ekspozycje muzeum, ale także ekspozycje twórców ludowych, rzemielśników i rolników. Na zakończenie Jarmarku wystąpił zespół Róże Europy. Tradycyjnie o bezpieczeństwo uczestników dbali ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice.

 

Przygotowania do rajdu czyli NASZA PIĄTA TRASA nadchodzi !

Maj upłynął nam na przygotowaniach do tegorocznej edycji Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego, a że prowadzenie V Trasy na rajdzie zobowiązuje. to pracy było co niemiara. Komenda trasy testowała konkurencje przewidziane na trasie, a nasze dwa patrole na próżno próbowały się czegoś od nas dowiedzieć. Zaliczyliśmy także obchót trasy, podczas którego załatwialiśmy noclegi dla uczestników. Podczas rajdu realizowaliśmy też drugi etap zadań w ramach "Roku Regionów" dlatego bardzo dokładnie sprawdziliśmy i opisaliśmy miejsca przewidziane do odwiedzenia przez patrole zdobywające odznakę  ŚLADAMI TECHNIKI STAROPOLSKIEGO OKRĘGU PRZEMYSŁOWEGO", tak aby mogły je bez trudu odnależć, oraz powtórzyliśmy wszystkie zebrane wiadomości dotyczące potraw regionalnych, które uczestnicy rajdu przygotowywali podczas konkursu kulinarnego.

 
Informacje
Reklama
Reklama
38 na Facebooku

Statystyka odwiedzin
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj17
mod_vvisit_counterWczoraj44
mod_vvisit_counterTen tydzień145
mod_vvisit_counterPoprzedni479
mod_vvisit_counterTen miesiąc699
mod_vvisit_counterPoprzedni2948
mod_vvisit_counterWszystkie457653

Your IP: 54.163.42.154
 , 
Today: Gru 11, 2018
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości