Idzie wiosna a tu liście ....

Idzie wiosna, a co za tym idzie nie tylko pomysły na nowe działania i realizacje zadań,  ale także czas na zwykła prace.  Rozpoczęliśmy porządki wiosenne wokół naszej harcówki od uprzątnięcia pozostałości po jesiennych zaniedbaniach, czyli mnóstwa liści,  które spadają na teren naszej harcówki z okolicznych dębów a których nie wiadomo czemu jest wyjątkowo dużo :) . Zmieniliśmy też koncepcje zagospodarowania samego placu i usunęliśmy część kamieni z górki nad zbiornikiem, które zostaną wykorzystane do zabudowy patio do zajęć na dworze. Planujemy tez przeniesienie ogródka skalnego na fragment płotu odgradzającego nas od pałacyku, który będzie stanowił zielona osłonę naszego patio. Relacja z kolejnych prac już wkrótce.

 

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych 2012

Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych odbywa się 1 marca w całym kraju po raz drugi. Starachowickie obchody rozpoczęły się uroczystą mszą św. w kościele p.w. Wszystkich Świętych przy ulicy Radomskiej, podczas której, ksiądz kanonik Józef Domański, na zakończenie kazania zaapelował do obecnej młodzieży, żeby zarzucili swoich nauczycieli historii pytaniami i zmusili, żeby historycy przekazali im prawdziwe wydarzenia dotyczące Żołnierzy Wyklętych. Po mszy św. zebrani przenieśli się przed kościół, gdzie druh Stefan Derlatka wraz z wiceprezydent miasta Małgorzatą Ślęzak dokonali odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Kwiaty pod tablicą złożyli min. Starosta Starachowicki - Andrzej Matynia z członkiem Zarządu Powiatu Cezarym Berakiem, Wiceprezydent Miasta - Małgorzata Ślęzak z reprezentacją Rady Miasta, radnymi Prawa i Sprawiedliwości Joanną Główką i Lidią Dziurą, Kombatanci, Związek Sybiraków, przedstawiciele NSZZ Solidarność, Komendantka Hufca ZHP Starachowice oraz kibice Star Starachowice, którzy przygotowali szczególną oprawę tego wydarzenia. Kibice STAR-u wywiesili transparent z treścią "Cześć i Chwała Bohaterom" oraz flagę klubu z wizerunkiem samochodu Fabryki Samochodów Ciężarowych. Podczas składania kwiatów przez delegację kibiców, sympatycy odpalili kilka czerwonych rac i zaśpiewali Hymn Polski.

Udział 38 SDH w tak ważnej uroczystości połączyliśmy z ważnym wydarzeniem w życiu drużyny jaką niewątpliwie jest otrzymanie krzyża harcerskiego, otrzymanie wyższego stopnia czy zielonej chusty. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości zostaliśmy w gronie 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej,  gdzie przed tablicą drużynowy odczytał rozkaz specjalny. Krzyż harcerski otrzymał Kacper Markowski, a zielone chusty otrzymały Kasia Gęborek i Julia Drpiejkowska. Nominacje na wyższe stopnie otrzymali także wszyscy uczestnicy biegu który odbył się podczas biwaku zimowego.

 

Biwak Zimowy - miejsca i gwara w Roku Regionów

 

 

 

 

 

 

Koniec ferii zimowych zbiegł się w 38 Starachowickiej Drużynie Harcerskiej z zakończeniem realizacji pierwszego etapu zadań w ramach Roku Regionów. W dniach od 24 do 26 lutego zorganizowaliśmy biwak,  na którym po czwartkowej wyprawie do Muzeum Przyrody i Techniki , zakończyliśmy realizację dwóch ostatnich zadań związanych z miejscem i gwarą.

Na biwaku zorganizowaliśmy grę strategiczna i bieg harcerski  dla naszych harcerzy. Ale wszystko tak naprawdę rozpoczęło się od piątkowego świeczkowiska,  na którym przy dźwiękach gitar rozmawialiśmy nie tylko o zrealizowanych zadaniach,  ale także o planach na najbliższe miesiące.

Gwara kielecka, podobnie jak inne gwary, różnią się od języka urzędowego i innych gwar słownictwem.  Spowodowane jest to  odmiennymi realiami życia wiejskiego, pracą na roli, odrębnościami kultury zarówno materialnej, duchowej i społecznej mieszkańców danego regionu. Charakterystyczną  są synonimiczne ciągi wyrazowe lub odmienne znaczenia wyrazów. Podczas gry strategicznej nasi harcerze zdobywali poszczególne słowa i zasady  gwary. Musieli się przy tym wykazać sprytem i zaradnością zdobywając wskazówki od lichwiarza i kupców na jarmarku.  A nie było łatwo, zarówno lichwiarz jak i kupcy darmo nic nie oddali. Wiedzę zdobytą podczas gry mogli wykorzystać na biegu harcerskim,  na którym nie tylko poznawali miejsca związane z górnictwem w Starachowicach (Szlakowisko, kapliczkę św. Barbary, ostatnia kopalnię, pałacyk w którym kiedyś mieszkał dyrektora zakładów, oraz dom ówczesnego dyrektora lasów państwowych)   ale musieli wykazać się także wiedzą zdobyta w muzeum i podczas gry strategicznej zmagając się ze słówkami i przyśpiewkami w  gwarze kieleckiej.

 

55 lat 111 ADH

11 Artystyczna Drużyna Harcerska im. K. K. Baczyńskiego świętowała w tym roku jubileusz 55-lecia istnienia. I choć nazwa 111 powstała dopiero w 1961 roku na obozie dwóch drużyn 1 oraz  11, w Warce,  to działalność artystyczna drużyny liczona jest od 1957 roku. Uroczysta zbiórka z udziałem obecnych i byłych członków odbyła się 25 lutego 2012 w Domu Nauczyciela,  gdzie spotkały wszystkie pokolenia „111”. Podczas spotkania nie zabrakło występów artystycznych, wspomnień oraz tajemniczego tańca patriotycznego wokół masztu z flagą.  Następnie przy I LO im. Tadeusza Kościuszki odbyło się spotkanie przy ognisku,  gdzie odbyło się  przyrzeczenie harcerskie nowych członków drużyny. Po przyrzeczeniu uczestnicy przenieśli się do budynku szkoły, gdzie spotkali się na kominku przy świecach, które rozpalili dawni członkowie „111”. Tu mogliśmy wysłuchać nie tylko wspomnień, ale także tradycyjnych piosenek śpiewanych przed jubilatów.

 

Rok regionów - Miejsca, czyli wizyta w Muzeum Przyrody i Techniki

Ile palców miał Pterodaktyl , na ilu dwóch czy czterech łapach chodził Scelidozaur i czy  Dilofozaur był niebieski i czy maił już pióra jak ptaki czy jeszcze łuski jak płazy, dlaczego kierowca samego Włodzimierza  Lenina,  rzucił prace kierowcy kierując jego Roys  Roysa i został głównym olejniczym w Wielkim Piecu, i jak nazywają się młotki w herbie Starachowic. Odpowiedzi na te pytania starała się uzyskać 38 Starachowicka Drużyna Harcerska odwiedzając  Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, bez wątpienia najciekawsze i najbardziej pasjonujące miejsce na terenie naszego miasta i powiatu. Wyprawa odbyła się w ramach realizacji zadań programowych ZHP „Rok Regionów”.  Muzeum odwiedziliśmy dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego i Dyrekcji Muzeum Przyrody i Techniki, która przyjęła nas bardzo gościnnie udostępniając nam nawet najdrobniejsze elementy ekspozycji. Więcej informacji w zakładce ROK REGIONÓW.

 

Odznaka Chorągiwana JODŁA 2012

W naszych harcerskich kręgach minione lata pełne były wrażeń, emocji. W ciągu tych lat zawarło się wiele przyjaźni, udało się zrealizować wiele marzeń. W tym roku Chorągiew Kielecka ZHP pragnie stworzyć Wam możliwość kontynuowania Waszej pracy, jednocześnie pobudzając do dalszej integracji środowisk – tym razem na szczeblu całej Chorągwi. zachęcając wszystkie środowiska harcerskie do realizacji zadań Odznaki Chorągwianej JODŁA.

Drużyny realizować będą od stycznia 2012 roku do końca sierpnia 2012 roku zaproponowane zadania zdobywając odpowiednio: za 5 zrealizowanych zadań brązową, za 7 zrealizowanych zadań srebrna,  i za 9 zrealizowanych zadań złota odznakę.

38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater realizacje zadań rozpoczęła od zdobycia Znaku Służby Zdrowia, w ramach którego, zorganizowaliśmy  dwa Kursy Pierwszej Pomocy dla wędrowników z naszego hufca, oraz przeprowadzimy wspólnie HGR Starachowice, zajęcia z pierwszej pomocy podczas akcji Kruchy Lód,  we wszystkich Szkołach Podstawowych i Gimnazjach w Starachowicach. Podczas festynu dla mieszkańców miasta  na  zakończenie akcji "Kruchy Lód" wspólnie ze Strażą Pożarną, WOPR-em i Klubem płetwonurków Kalmar zorganizowaliśmy pokaz pierwszej pomocy. Podczas festynu w ramach kolejnego zadania organizowaliśmy,  także pierwsze z trzech zaplanowanych zajęć sportowo-rekreacyjnych  dla dzieci z naszego miasta.

 

 

Turniej tenisa stołowego

Turniej w tenisa stołowego był kolejnym  spotkaniem drużyn w ramach Nieobozowej Akcji Letniej. Turniej został zorganizowany prze 9 Drużynę Wędrowniczą "Świętokrzyskie Anioły" . Zawodnicy uczestniczący w turnieju podzieleni zostali na kilka grup gdzie rywalizowali w systemie każdy z każdym. Dwie najlepsze osoby z każdej grupy walczyły w rozgrywkach finałowych. Po zaciekłej rywalizacji harcerki i harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej wywalczyli aż 4 z 8 miejsc w dwóch grupach finałowych. W najmłodszej grupie połączonej z grupą żeńską drugie miejsce zajął Bartek Garbala a trzecie Kasia Gęborek. W grupie otwartej po jeszcze bardziej zaciekłej walce, nasi zawodnicy zajęli pierwsze i czwarte miejsce.

 

Rajd Zimowy - Głucholazy

Tym razem w bardzo skromnym, 4 osobowym babskim składzie  patrol 38SDH zjawił się w Sudetach Wschodnich, by przemierzyć zaśnieżone szlaki Gór Opawskich na II trasie XXXV Harcerskiego Rajdu Zimowego „Głuchołazy”. Trasa rozpoczęła się w Otmuchowie skąd po pokonaniu 12km nasz patrol dotarł do Nysy, w której spędziliśmy noc poznając pozostałe patrole.  Drugi dzień rajdu rozpoczęliśmy w Nysie, gdzie wzięliśmy udział w grze terenowej, pozwalającej poznać nam liczne zabytki i historię tego pięknego miasta. Po jej zakończeniu udaliśmy się do Białej Nyski pokonując krótki odcinek 3km, by wieczorem w odpowiednim stroju i scenerii móc oddać się szaleństwu na rajdowym wieś-party. Trasa z Białej Nyski do Głuchołaz, jaką pokonaliśmy trzeciego dnia należała do najciekawszych. Jej przewidywana długość mała wynosić 24km. Jednak nasz patrol przedłużył ją, dokładając dodatkowe 20km :). Tego wieczoru odbył się przegląd piosenek przygotowanych przez patrole. Czwartego dnia rajdu patrole ze wszystkich tras rajdowych spotkały się w Głuchołazach, by wspólnie uczestniczyć w zajęciach zorganizowanych w ramach „Dnia Głuchołaskiego”. Tu czekało na Nas wiele atrakcji zaczynając od meczu piłki siatkowej , lodowiska oraz festiwalu kończąc na koncercie regge . Ostatniego dnia jak co roku było Nam trudno pożegnać się z pięknymi Głuchołazami i wieloma osobami . Pierwsze miejsce na II trasie zajął patrol " Buraki z Chamży".

 

Harcerze leca w Kulki czyli....

Harcerze lecą w kulki czyli II Hufcowy Turniej Kręglowy o puchar Komendantki Hufca ZHP Starachowice odbył się 15 lutego w kręgielni w MCRiW w Starachowicach. Turniej zorganizowany został w ramach NAL 2012, a jego głównym organizatorem była 15 GDH ze Starachowic. Uczestnicy spotkali się w pięciu kategoriach wiekowych. Zawody przebiegały w bardzo przyjaznej i wesołej atmosferze  pełnej zabawnych sytuacji. Miło nam poinformować że  w dwóch z kategorii zwyciężyli przedstawiciele 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej. Także w dwóch kategoriach zwyciężyli reprezentanci 15 GDH,  a w jednej przedstawiciele 111ADH. Najwięcej punktów w naszych zwycięskich zespołach zdobyli Cinek i Kasia która zdobywała także punkty rzucając w pozycji tyłem do kręgli.


 
Informacje
Reklama
Reklama
38 na Facebooku

Statystyka odwiedzin
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj67
mod_vvisit_counterWczoraj49
mod_vvisit_counterTen tydzień199
mod_vvisit_counterPoprzedni646
mod_vvisit_counterTen miesiąc1533
mod_vvisit_counterPoprzedni1935
mod_vvisit_counterWszystkie446274

Your IP: 23.20.236.61
 , 
Today: Cze 20, 2018
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 23 gości