Nowe stare władze Hufca ZHP Starachowice

8 września nasi instruktorzy uczestniczyli w konferencji sprawozdawczo wyborczej Hufca ZHP Starachowice. Wybory nowych władz hufca odbyły się w nowo wyremontowanej sali hufca w scenerii wystawy z okazji 90 lecia naszego hufca. Wybory rozpoczęły się od miłych akcentów. Zaraz po rozpoczęciu oficjalnej części odbyło się zobowiązanie instruktorskie trzech nowych instruktorek ZHP. Zobowiązanie instruktorskie z rąk dh Elżbiety Kubiec, z-c komendanta chorągwi kieleckiej, przyjęły druhna Agata Barszcz z 9WDH, Karolina Bilska z 82 DH oraz druhna Iga Rosołowska z 38 SDH.  Po  zobowiązaniu komendantka hufca wręczyła podziękowania za prace zarówno podczas ubiegłej akcji letniej jak i pracę w czasie jej kadencji. Wśród wyróżnionych znalazła się nie tylko nasza 38 Starachowicka Drużyna Harcerska,  ale także Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice i nasi instruktorzy. Na ich ręce wręczone zostały także podziękowania dla członków naszej drużyny, którzy wspierali naszych instruktorów podczas realizowania zajęć dla uczestników półkolonii w sierpniu 2011 roku. Po części oficjalnej rozpoczęły się właściwe wybory.  Zatwierdzony został porządek obrad, wybrane zostały komisje wyborcze, wysłuchaliśmy sprawozdanie z działalności komendy w poprzedniej kadencji. Sprawozdania komisji rewizyjnej się niestety, nie doczekaliśmy...  Tegoroczne wybory, tak jak praca w hufcu w ostatnim czasie, odbyły się w wyjątkowo przyjaznej atmosferze. Decyzją zebranych, wybory odbyły się w sposób jawny, a jedyna kandydatka na funkcje komendantki hufca, dh Małgorzata Ślaska została wybrana jednomyślnie. Podobnie jak nowi członkowie komisji rewizyjnej hufca i sama komenda,  która na wniosek komendantki hufca została wybrana w składzie: phm Agnieszka Czaja-Szewera - skarbnik Hufca, hm Sylwester Staniszewski z-ca kom, pwd Agata Barszcza, phm Ilona Traczyk, pwd Paweł Szypulski, phm Jan Minda. Nowym władzom życzymy dużo wytrwałości w pracy i jeszcze więcej radości z sukcesów.

 

Inauguracja Roku Regionów - Folklor i Kuchnia

Pierwszego października 2011 roku 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im.Emilii Plater oficjalnie rozpoczęła inauguracje Roku Regionów. Rano o 10 30 wyruszyliśmy na warsztaty tkackie do Bliżyna. Warsztaty zorganizowali prawdziwi pasjonaci tkactwa, państwo Urszula i Grzegorz Jędrzejczykowie, którzy w swoim gospodarstwie stworzyli prywatna ekspozycję warsztatów tkackich. Można tu nie tylko zobaczyć wspaniały klimat dawnych warsztatów, ale także samemu spróbować swoich sił i umiejętności na prawdziwych urządzeniach tkackich. W zbudowanym w dawnym stylu warsztacie zgromadzone zostały wszelkie niezbędne elementy i narzędzia potrzebne do pracy tkaczki. Począwszy od suszenia lnu i jego międlenia, poprzez przygotowanie osnowy do krosien i samego tkania na krośnie. Dowiedzieli się jak kiedyś żyli tutaj ludzie, w co się ubierali, czym się zajmowali. W Domku Tkaczki, każdy mógł usiąść przy krośnie, zobaczyć kołowrotek, a także dowiedzieć się, jak te urządzenia obsługiwano, jak działały. Niektórym trudno było uwierzyć, że coś mogło chodzić bez prądu, dzieci wieczorami nie przesiadywały na Facebooku, a jedynym znaczeniem komórki było pomieszczenie, gdzie się coś składowało, bądź trzymało zwierzęta lub narzędzia. Oprócz narzędzi znajdują się tu stroje które można nie tylko zobaczyć, ale także przymierzyć. Dziewczyny paradowały w zapaskach świętokrzyskich, a chłopcy mogli przymierzyć stroje do pracy w polu. W gospodarstwie nie zabrakło także tradycyjnego wychodka, w którym drużyna zostawiła po sobie pamiątkę.  Wychodek służył jako miejsce na księgę pamiątkową,  w której to księdze drużynowy, dokonał pamiątkowego wpisu. Pod koniec warsztatów odwiedzili nas panowie na koniach w strojach wojskowych z czasu Powstania Warszawskiego, którzy mieli ubrania wykonane na urządzeniach tkackich podobnych do tych, które znajdują się w tym mini muzeum. Wieczorem na biwaku w hufcu dołączyła do nas najmłodsza część drużyny i ci co nie mogli z nami jechać do Bliżyna. Na biwaku odbyła się gra terenowa która rozpoczęła się pod pomnikiem Stanisława Staszica (ciekawe dlaczego?) podczas której najmłodsi mogli zapoznać się z akcją Rok Regionów, dowiedzieć się czegoś ciekawego o swojej małej ojczyźnie i dobrze się bawić. Pełni wrażeń całodziennych wrażeń przygotowaliśmy regionalny żurek i wiejski chleb ze smalcem podany oczywiście na stole przystrojonym zgodnie z kanonami regionu świętokrzyskiego, tak aby wytrwać w klimatach regionów do wieczornych śpiewanek. Udział w warsztatach tkackich był pierwszym elementem realizacji zadań w ramach Roku Regionów w wykonaniu 38 SDH. Mamy nadzieję, że kontynuacja wypadnie równie dobrze i uda nam się zrealizować wszystkie zakładane elementy programu.

 

V Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze

23 września wzięliśmy udział w kolejnych V Wojewódzkich Młodzieżowych Zawodach Ratowniczych o puchar Starosty Starachowickiego. W zawodach zorganizowanych przez Harcerska Grupę Ratowniczą Starachowice i Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki, których wspierali ratownicy ze Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Polskiego Związku Motorowego wzięło udział 24 zespoły, które rywalizowały w 3 kategoriach wiekowych (szkoły podstawowe, szkoły gimnazjalne i kategoria otwarta). W zawodach wystartowały 4 zespoły z naszej drużyny. Po cichu,  tak jak w latach poprzednich liczyliśmy na pudło w każdej z kategorii wiekowej. Dwa razy udało się,  że aż 4 zespoły zajmowały medalowe miejsca. W tym roku w kategorii szkół podstawowych i kategorii otwartej musieliśmy uznać wyższość naszych rywali, którzy pokonali nasze zespoły. Prawdziwa klasę pokazały za to dwa zespoły w kategorii szkół gimnazjalnych. Tu liczyliśmy na zwycięstwo pierwszego zespołu. Zespół stanął na wysokości zadania zajmując pierwsze w swojej kategorii. Miła niespodziankę sprawił drugi zespół w tej kategorii, który zajął trzecie miejsce ustępują zespołowi z Gimnazjum nr 4 ze Starachowic. W kategorii Szkół Podstawowych zwyciężyła Szkoła Podstawowa z Rudek przed Szkoła Podstawową z Adamowa i Radkowic. W kategorii otwartej zmagania rozegrały się pomiędzy dwoma szkołami. Zwycięskim I LO i II LO ze Starachowic które zajęło II miejsce. Trzecie miejsce zajął zespół z Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy z Ostrowca. Podczas zawodów można było także spróbować swoich umiejętności na stoisku ratowniczym przygotowanym przez Szpitalny Oddział Ratunkowy ze Starachowic, obejrzeć najnowsze samochody Straży Pożarnej i motory Komedy Powiatowej Policji w Starachowicach.

 

Harcerski Start 2011

Tegoroczny start harcerski dla 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im.Emilii Plater rozpoczął się od zlotu hufca w dniu 17 września. Zlot, który w tym roku odbył się na terenie hufca, zgromadził wyjątkowo dużo uczestników. Przeszło 150 osób uczestniczyło w zajęciach przygotowanych przez drużyny. Była nasza ścianka i plujki, liny przygotowane prze 2DH, turniej rycerski 15 DH i zajęcia zdobnicze prowadzone przez 82 DH i 52 KDH z Kielc. Nam najbardziej podobała się gra przygotowana prze 9 WDH, podczas której uczestnicy musieli wykazać się wiedzą, pomysłowością i sprytem.

 

 

 

 

 

 

 

Po zlocie udaliśmy się  na bieg harcerski przygotowany przez Igę, na zakończenie próby przewodnikowskiej. Podczas biegu 12 uczestników rywalizowało ze swoimi słabościami i wiedza. Czekało na nich kilka zadań podczas których została oceniona także ich wiedza harcerska. I chodź nie było łatwo wszyscy jak się później okazało zakończyli swoje zmagania z sukcesem. Po biegu ponownie spotkaliśmy się z drużynami hufca na Skwerze Ofiar Zbrodni Katyńskiej, gdzie odbył się  Apel Poległych i złożenie kwiatów w rocznice napaści Rosji Radzieckiej na Polskę. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele organizacji społecznych i jednostek samorządowych. Nie zabrakło też kadetów z klas mundurowych ZDZ w Starachowicach i przedstawicieli ZS Strzelec. W imieniu władz samorządowych wystąpiła pani prezydent Małgorzata Ślęzak. Po uroczystościach, kiedy udało nam się już zliczyć wyniki biegu, ponownie zostaliśmy w gronie drużyny. Odbyło się uroczysty apel drużyny podczas którego aż dwanaście osób które ukończyły bieg i spełniły wcześniejsze wymagania złożyło przyrzeczenie harcerskie. Krzyże otrzymali: Emilka, Ola.M, Kinga, Malwina.M, Oskar, Szczychu, Paulina.K, Cinek, Kacper.G, Paweł(Janusz), Agnieszka.B, i Kasia. G.  Później drużynowy wręczył jeszcze zielone chusty czterem osobom. Chusty otrzymali Paweł(Janusz), Malwina.M, Kinga i Agnieszka.B. Było też spóźnione wręczenie sznurów dla naszych przybocznych które otrzymali Karol(Janek) i Iga. Wszystkim serdecznie gratulujemy, a tym którym nie udało się jeszcze spełnić wymagań i zdobyć zielonej chusty, możemy w sekrecie powiedzieć że czeka w tym roku kalendarzowym jeszcze pięć chust na swoich nowych właścicieli. Więcej zdjęć w galerii.

 

Rok regionów

 

 

 

 

We wrześniu w ZHP rozpoczął się Rok Regionów. Jednostki harcerskie w całej Polsce są zaproszone do skoncentrowania się w swojej pracy na zagadnieniach związanych z tożsamością regionalną. Głównym celem tych działań jest pomóc mieszkańcom naszych małych i średnich ojczyzn w odkrywaniu i pogłębianiu poczucia więzi z regionem, w którym żyją. Po długich debatach, burzy mózgów przystępujemy z drużyna do realizacji zadań. Do zrealizowania są zadania z ośmiu obszarów. Przyroda, historia, miejsca, postacie język, folklor, kulinaria, stereotypy. Do zdobycia odznaki w kształcie puzzli i tytuł Drużyny Roku Regionów. Czeka nas mnóstwo pracy, ale za to dużo ciekawych i atrakcyjnych programowo zajęć. Szczegółowe informacje o roku regionów na stronie głównej programu Rok Regionów.

 

Piknik Aktywnie i Pozytywnie

W niedzielę 11 września na terenie MCRW obok Krytej Pływalni przy ul. Szkolnej w Starachowicach odbył się piknik plenerowy pod hasłem Aktywnie i Pozytywnie Organizatorami tej imprezy były: Urząd Miasta Starachowice, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a także Starachowickie Centrum Kultury. Finansowana była ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii. Zabawa rozpoczęła się od występów wokalistów z SCK, oraz tancerzy z STT i Plejady. Podczas pikniku odbyło się kilka konkursów z nagrodami dla dzieci i młodzieży, które prowadzili przedstawiciele Policji, Straży Miejskiej, Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Starachowicki, Zdrowej Szkoły oraz Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice. 38 Starachowicka Drużyna Harcerska przygotowała dla uczestników pikniku zajęcia na pneumatycznej ściance wspinaczkowej, zajęcia strzeleckie z łuków, zajęcia strzeleckie z paintbala oraz rzucanie piłeczkami na rzepy do tarczy dla najmłodszych. Konkurencje odbywały się w dwóch kategoriach. Kategorii dla dzieci i kategorii rodzinnej gdzie startowali razem z rodzicami. Podsumowanie konkursów i wręczenie nagród odbyło się na głównej scenie. Piknik zakończył się występem zespołów disco polo "DIADEM"  i  "MAXEL", publiczność bawiła się doskonale, a  pizza z Grubego Benka i układy taneczne zespołów wprawiły nas podczas składania imprezy w iście discopolowy nastrój. Więcej zdjęć w galerii 

Impreza integracyjna dla "euroKABEL"

Po rocznej przerwie w sobotę 3 września, już po raz trzeci prowadziliśmy zajęcia podczas imprezy zorganizowanej przez firmę "euroKABEL" dla  około 80 współpracowników i kooperantów. Podczas imprezy uczestnicy otrzymali specjalne karty, na których zaliczali udział w poszczególnych konkurencjach. Część konkurencji uczestnicy zaliczali na punkty, a w części liczył się czas wykonania zadania. Na najlepszych czekały atrakcyjne, nie tylko branżowe nagrody.  Dla uczestników przygotowaliśmy ściankę wspinaczkową z dwoma parami trzech dróg wspinaczkowych, o różnym stopniu trudności, strzelanie z łuków do tarcz, strzelanie z plujek indiańskich, pomost linowy oraz rzucanie piłkami do tarczy w alkogoglach. Po zakończeniu realizacji zadań, zawodnicy udali się na kolejne zajęcia integracyjne i konsumpcję, a my mieliśmy czas na testowanie nowych elementów przygotowanych na imprezy. W ruch poszły alkogoogle, na których pokonywaliśmy most linowy i ściankę. Poznawaliśmy także obsługę nowego łuku bloczkowego, podczas którego niektórzy w pierwszej serii potrafili ustrzelić prawie dziesięć dziesiątek na dziesięć strzał.

 

Wieczór podsumowań

W piątek 2 września spotkaliśmy się na tradycyjnym podsumowaniu Akcji Letniej i całego roku harcerskiego. Tym razem spotkanie odbyło się na placu obok harcówki, gdzie jeszcze niedawno leżała ogromna sterta ziemi okalająca zbiornik retencyjny, a gdzie planujemy zbudowanie i urządzenie miejsca na zbiórki drużyny na dworze. W tym roku podsumowanie oprócz roku harcerskiego i obozu obejmowało także zorganizowaną w sierpniu półkolonie. W spotkaniu uczestniczyło 15 zaproszonych przez rade drużyny osób, które wyróżniały się w pracy drużyny. Były drobne upominki w postaci plecaków i kubeczków termicznych z logo drużyny. Były także saperki dla naszych super kopaczy i koszulki z pisakami za zajęcia plastyczne na półkolonii. W trakcie spotkania oprócz części oficjalnej podczas której uczestnicy mogli zapoznać się z ocena swojej pracy, była także część nieoficjalna podczas której uczestnicy wręcz zmłócili ogromne ilości karkówki z grilla. Wyróżnionym jeszcze raz gratulujemy i prosimy o więcej.

 

Gloria Victis

1 września o godz. 18.30 uczestniczyliśmy w skromnym 10 osobowym składzie w uroczystym apelu poległym pod pomnikiem Żołnierzy Września Gloria Victis na cmentarzu parafialnym Bugaj. Było to już trzecie spotkanie pod pomnikiem gdzie 2 lata temu podczas uroczystych obchodów rocznicy września przeniesiono prochy "Obrońców Starachowic" W uroczystościach uczestniczyły delegacje drużyn naszego hufca, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń patriotycznych z terenu Starachowic oraz władze miasta i powiatu.

 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
38 na Facebooku

Statystyka odwiedzin
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj90
mod_vvisit_counterWczoraj35
mod_vvisit_counterTen tydzień90
mod_vvisit_counterPoprzedni464
mod_vvisit_counterTen miesiąc1441
mod_vvisit_counterPoprzedni2446
mod_vvisit_counterWszystkie439944

Your IP: 54.144.47.21
 , 
Today: Mar 18, 2018
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości