Krynica Morska 2012

 

 

 

 

 

 

 

 

Tegoroczne wakacje tradycyjnie spędziliśmy na obozie drużyny w Krynicy Morskiej. Był to już 17 samodzielny obóz zorganizowany przez 38 Starachowicką Drużynę Harcerską im. Emilii Plater.  W tym roku zmęczeni ubiegłorocznym tłumem na obozie, zabraliśmy ze sobą tylko 60 osób i mimo narzekań tych co się na obóz z nami nie zabrali, możemy śmiało powiedzieć że to był strzał w dziesiątkę. Przygotowania rozpoczęliśmy już w maju szykując sprzęt i materiały do zajęć. Wcześniej opracowaliśmy program i założenia obozu wplatając w jego przebieg zadania Odznaki Chorągwianej JODŁA 2012 i zadania Roku Regionów. Jednak atmosferę poczuliśmy dopiero w chwili, gdy zaczęliśmy pakować sprzęt do TIR-a. Kilkanaście ton sprzętu znalazło się na tirze w rekordowym iście tempie, bo już po niecałych 6 godzinach. Później szybki skok do domu na kąpiel i wyjazd defenderami nad morze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po drodze jak to tradycja nakazuje wizyta w Decatlonie po sprzęt sportowy i oczywiście McDonald. A raczej kilka :). Jeszcze szybciej wypakowaliśmy sprzęt w Krynicy Morskiej , gdzie po niecałych 3 godzinach posegregowany  znalazł się tam gdzie, miał stać podczas obozu.  Wyjątkowo też poszła nam sama kwaterka. Obóz mimo niesprzyjającej pogody stawialiśmy zaledwie dwa z czterech planowanych dni. Czwartego dnia naszego pobytu w Krynicy przyjechali uczestnicy obozu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W tym roku przygotowaliśmy dla uczestników szereg różnorodnych zajęć sportowo rekreacyjnych wspomaganych zajęciami profilaktycznymi. Uczestnicy oprócz codziennych obowiązków podczas służb w kuchni i służby wartowniczej, mogli wziąć udział w szeregu zajęć. Rano podczas pobudki czekały na nich tańce integracyjne i zajęcia z zumby. Do ich dyspozycji była ścianka wspinaczkowa, wspinanie na skrzynki, zajęcia łucznicze, zajęcia paintbalowe. W czasie deszczu były zajęć z koralikami, gry planszowe na których królowały kulki, palce w pralce i jungle speed.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dla odważnych i tych co mieli siłę wstać w nocy były gry nocne. Nie zabrakło zajęć rozwijających kreatywność podczas których starsi budowali sześciany , które posłużyły później za suszarnie. Były bloki zajęć sprawnościowych, zajęcia z pierwszej pomocy, bieg harcerski, festiwal piosenki, kabareton, śluby obozowe i neptunalia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie zabrakło też wizyt dzików, które były anonsowane przez naszą Neskę i atrakcji, które zapewniali mistrzowie nocnych alarmów :).  Wyjątkowa popularnością na obozie cieszył się także pomost  linowy zbudowany po raz pierwszy na okręgu wokół ścianki wspinaczkowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas wycieczki do Sopotu odwiedziliśmy najdłuższe drewniane molo w Europie, byliśmy też na Starym Mieście w Gdańsku. Pierwszy raz w tym roku podczas wycieczki ze starsza częścią obozu wybraliśmy się kajakami na zwiedzanie portu i kałów gdańskich.  Tu mieliśmy okazję poznać z innej strony Stare Miasto, port remontowy i kanały okalające starówkę.  Młodsza część obozu w tym czasie wylegiwała się w kinie Krewetka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tegoroczny obóz obfitował też, w wyjątkową współprace z sąsiednim obozem z Celestynowa. Była wspólna msza polowa, wspólne ognisko, na którym nie było chyba osoby, której piosenki i zabawy nie powaliły z nóg. Przeprowadziliśmy dla nich zajęcia z pierwszej pomocy w zamian za co mieliśmy okazje wziąć udział w pokazie teatru ognia na plaży.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyjątkowo szybo upłynął nam też czas obozu i pora było się pakować składać obóz i wracać do domu. Choć pogoda spłatała nam znowu figla i po kilku dniach upałów lunęło z nieba, obóz  złożyliśmy i zapakowaliśmy na TIR-a (który tradycyjnie zakopał się wjeżdżając pusty na obóz w piachu) w jeden dzień, i kilka godzin po uczestnikach wyjechaliśmy z Krynicy Morskiej zostawiając po sobie tylko wspomnienia i bramę zbudowana z korzeni wyciągniętych z morza. Po obozie oprócz miłych wspomnień po wyjątkowo zgranych uczestnikach, zostało nam też kilka fajnych pomysłów na zajęcia w przyszłym roku, które zaproponowali sami uczestnicy.

Obóz nie mógłby się odbyć bez wsparcia ze strony Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych UM Starachowice oraz wsparcia Kuratorium Świętokrzyskiego w Kielcach, za co w imieniu organizatorów; Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Starachowicki, 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej i Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice serdecznie dziękujemy.

 

Festyn WAKACJE BEZ RYZYKA

w dniu 8 lipca na terenie przy basenie miejskim, z inicjatywy Starachowickiego Centrum Kultury i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Starachowicach odbył się festyn WAKACJE BEZ RYZYKA.  W programie nie zabrakło także atrakcji organizowanych przez 38 Starachowicką Drużynę Harcerska im Emilii Plater.  Poprowadziliśmy zajęcia na ściance wspinaczkowej, strzelanie z łuków, strzelanie z karabinków na kulki z farbą  oraz specjalne konkursy sponsorowane przez firmę MAN na scenie, oraz podczas zajęć na naszych obiektach. Na zakończenie wystąpił zespół The Bitels Revival, który został przerwany przez ogromna burzę. która położyła prąd i rozgoniła mieszkańców.  Podczas imprezy nie zabrakło także prezentacji i konkursów organizacji i instytucji zajmujących się bezpieczeństwem. Konkursy przeprowadzili mim Policja, WOPR Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki, Stowarzyszenie Nauczycieli Zdrowa Szkoła oraz Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice. Były także występy zespołów i grup tanecznych z naszego miasta oraz pokazy klubu Dragon i sekcji pięściarskiej Star 1924. Zabezpieczenie medyczne  na imprezie zapewniła obok Zakładu Opieki Doraźnej PREKS, Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice, na stanowisku której można było zmierzyć sobie ciśnienie czy zrobić cieszącą się powodzeniem u najmłodszych sztuczna ranę.

 

 

Stereotypy o Wąchocku czyli TV Rok Regionów w akcji.

XV turniej sołtysów który odbywał się w dniach od 29 czerwca do 1 lipca w Wąchocku był znakomita okazja do realizacji drugiego etapu zadań w ramach Roku Regionów. W pierwszym etapie poznaliśmy Wąchock i wzięliśmy na tapetę stereotypy o Wąchocku wynikające w dużej mierze z dowcipów o Wąchocku, które sprawdziliśmy na miejscu. Tym razem korzystając z tego że na imprezę zjechało się ponad 40 sołtysów, którzy stanęli w szranki w dyscyplinach, które powstały ze stereotypów o Sołtysie - był rzut ziemnaiakiem, toczenie koła od wozu do wychodka czy strzał kwadratową piłką do bramki ze słomy. Nasi reporterzy wzięli mikrofon, kamerę i jako reporterzy TV Rok Regionów wyszli do sołtysów, gości i samych mieszkańców pytając ich nie tylko o kawały, ale także o to co myślą o stereotypach o Wąchocku. Gośćmi naszej telewizji byli min sołtys Wąchocka, który wystąpił także ze swoim zespołem, burmistrz Wąchocka, pracownicy służb mundurowych, byli także sołtysi uczestniczący w turnieju, mieszkańcy, ale także pani Joanna Szenyszyn, europoseł, która nie tylko opowiadała kawały o Wąchocku , ale także bardzo chętnie rozmawiała a nami o stereotypach i ich wpływie na otoczenie. Z kamera dotarliśmy także do Gienka Loski gwiazdy wieczoru, zwycięzcy programu X-factor. Efektem kilkugodzinnych rozmów i naszych działań będzie film który chcemy umieścić na naszej stronie i portalach społecznościowych.

 

Spotkanie z Komisją Stopni Instruktorskich

Miło nam poinformować że w dniu 26 czerwca na komisji stopni instruktorskich naszego hufca, druhna Iga Rosołowska otworzyła próbę na kolejny stopień instruktorski. Po zrealizowaniu zadań na stopień przewodnika ze skróconym czasem realizacji, tym razem, po skróconym czasie oczekiwania na otwarcie kolejnego stopnia, komisja pozytywnie odniosła się do otwarcia próby na stopień podharcmistrzyni. Nie ukrywamy że było to możliwe dzięki wielu działań realizowanych zarówno przez 38 Starachowicką Drużynę Harcerską jak i Harcerską Grupę Ratowniczą Starachowice w których Iga bierze bardzo czynny udział. Opiekunem próby jest drużynowy 38 SDH hm. Tomasz Łebek. Jednym z zadań Igi jest wspieranie innego instruktora w realizacji zadań na stopień przewodnika, oczywiście z naszej drużyny. Czekamy na chetną/go :)

 

Rajd Kupały czyli festiwal smaków na Lubiance

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trzydzieści osiem jabłek nadziewanych miodem, orzechami włoskimi i płatkami migdałów pieczonych przez 38 minut oraz Ostrożańskie pieczone pierogi przewracane 38 razy w trakcie pieczenia,  to była nasza propozycja jak się poźniek okazało zwycięzka propozycja na potrawę regionalna podczas  festiwalu smaków w trakcie Rajdu Kupały, który zakończył się na ośrodku na Lubiance. Podczas festiwalu zaprezentowało się aż  7 drużyn, i dwa kręgi z naszego hufca. Były pieczone ziemniaki z masłem, zapiekanka, prażucha, kasza jadlana ze skwarkami, smalec z ogórkami, ogórki bez smalcu, i jeszcze jedne ogórki i oczywiście zalewajka. Jury surowym okiem oceniało prace sposób zaprezentowania potraw. Nasza ciężka praca i wcześniejsze testowanie pieczenia jabłek opłaciły się podwójnie. Zajęliśmy jednogłośnie pierwsze miejsce a miny osób jedzących nasze produkty ze smakiem, mówią same za siebie. W trakcie zlotu drużyny przygotowywały także zajęcia dla innych drużyn. 2 DH tradycyjnie zrobiła bieg na orientację, żeglarze wozili chętnych łódkami. Były także zajęcia łucznicze prowadzone przez 9 DW, podczas których udało nam się nawet kilka razy trafić w tarcze. My przygotowaliśmy profilaktyczny tor przeszkód w alkogooglach zwany biegiem kelnera,  podczas którego uczestnicy mieli za zadanie przenieść tace z piłkami a następnie ułożyć z nich piramidę. Zabawy i śmiechu było co niemiara.

 

Nie tylko dla harcerzy czyli obóz w Krynicy Morskiej

Trwają ostatnie przygotowania do tegorocznego obozu w Krynicy Morskiej, który odbędzie się w dniach od 14 do 31 lipca 2012 roku. W tym roku nie zabraknie różnorodnych atrakcji z których  nasi uczestnicy mieli okazję skorzystać w ubiegłym roku. Ścianka wspinaczkowa, wspinanie na skrzynki, zajęcia painbalowe na polu paintalowym i w terenie, łucznictwo, pomosty linowe, tyrolka,  gry i zabawy terenowe czy profilaktyczny tor przeszkód z alkogoglami,  to tylko część z rzeczy jakie zaplanowaliśmy w tym roku. W tym roku w organizacji obozu wspierają nas Gmina Starachowice i Świętokrzyskie Kuratorium w Kielcach. Więcej o obozie na naszym plakacie. Zapraszamy do śledzenia naszej strony i polubienia naszego profilu na facebooku.

 

Sztorm na Wielkim Piecu

16 czerwca podczas pikniku "Sztorm na Wielkim Piecu" realizowaliśmy kolejne działania,  które możemy zaliczyć do Odznaki Chorągwianej JODŁA oraz Znaku Służby Dziecku. Organizatorami imprezy byli: Wydział Kultury Promocji i Rozwoju Powiatu Starostwa Powiatowego w Starachowicach, Starachowickie Koło Polskiego Związku Niewidomych, Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki, Krąg Starszyzny Żeglarskiej „BEJDEWIND” oraz KH ZHP Starachowice, Komenda Powiatowa Policji w Starachowicach, Stowarzyszenie „Semper Fidelis oraz nasza 38 SDH im. Emilii Plater. Profesjonalne nagłośnienie na imprezie zapewniło Starachowickie Centrum Kultury, natomiast poczęstunek dla uczestników zapewniło Centrum Kształcenia Praktycznego. Na pikniku dla dzieci z rodzinnych domów dziecka i placówek wychowawczych prowadziliśmy zajęcia z łucznictwa i zajęcia linowe,  w których przez kilka godzin uczestniczyło nie licząc osób zaangażowanych w projekt ponad 80 osób. Wśród atrakcji dla były także  konkursy z wiedzy o bezpieczeństwie oraz konkursy żeglarskie. Bardzo fajne zajęcia z ASG przeprowadzili też członkowie Stowarzyszenia Semper Fidelis. Piknik zakończył się żeglarskim kareoke i grilowym poczęstunkiem dla wszystkich uczestników. W tym roku impreza odbywała się w uroczych zakątkach Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, zwanym potocznie przez mieszkańców Wielkim Piecem.

 

Nasza Piata Trasa czyli łał łał ta trasa tu wymiata...

 

 

 

 

 

 

 

 

Łał łał ta trasa tu wymiata ... to słowa piosenki festiwalowej z która jeszcze długo będzie nam się kojarzyć z tegoroczna edycja rajdu świętokrzyskiego a szczególnie Naszej Piątej Trasy. W tym roku w rajdzie oprócz 12 osobowej obsługi trasy w rajdzie wzięły udział dwa patrole 38 SDH, które rywalizowały między sobą na Naszej Piątej Trasie. Wyjątkowa oprócz piosenki była też atmosfera na trasie na która złożyła się praca  i entuzjazm samych uczestników. Ale od początku. W tym roku zadania na trasie oparte były na naszej wizji realizacji zadań w ramach Roku Regionów i Odznaki Chorągwianej Jodła.

 

 

 

 

 

 

Uczestnicy mieli za zadanie odnaleźć miejsca związane z historia naszego regionu i samym Stanisławem Staszicem. Przed rajdem przeszliśmy trasę wzdłuż i w szerz i w poprzek, tak aby wskazać patrolom miejsca które musieli później sami odnaleźć. Uczestnicy musieli odnaleźć min fabrykę pomp w Białogonie, ślady po wyrobiskach rudy na Karczówce, ślady kopalni ołowiu w Niewachlowie, ślady kuźnic w Mostkach i Parszowie czy stare wyrobiska po kopalni w Parszowie, poznając tym samym górniczo-hutniczą historię Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Na trasie czekały też na nich zadania, które.....   ale o tym więcej w zakładce Rok Regionów i Odznaka Chrągwiana Jodła.

 

Dzien Dziecka z Urzędem Miasta

Podczas drugiego dnia rajdu, część naszych harcerzy udała z rajdu się do Starachowic, gdzie wspierani przez resztę drużyny prowadziła zajęcia podczas festynu z okazji dnia dziecka. Festyn został zorganizowany przez UM Starachowice na terenie Szkoły Podstawowej nr 9. I chodź pogoda trochę pokrzyżowała szyki organizatorom i zajęcia z boisk szkolnych zostały przeniesione do sali gimnastycznej to atmosfera rywalizacji i zabawy rozgrzała uczestników.  Harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej poprowadzili dwa konkursy dla uczestników. Strzelanie z dmuchawek oraz rzucanie piłkami do dużej tarczy z rzepów. W tej konkurencji, która wzbudziła najwięcej emocji, uczestniczyli oprócz uczniów także nauczyciele i pani dyrektor szkoły.  Po festynie udaliśmy się z powrotem na rajd zabierając sprzęt na trzeci dzień rywalizacji rajdowej na V trasie.

 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
38 na Facebooku

Statystyka odwiedzin
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj41
mod_vvisit_counterWczoraj1616
mod_vvisit_counterTen tydzień2343
mod_vvisit_counterPoprzedni789
mod_vvisit_counterTen miesiąc3486
mod_vvisit_counterPoprzedni1745
mod_vvisit_counterWszystkie483770

Your IP: 3.85.245.126
 , 
Today: Paź 19, 2019
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości