Harcerski Start 2011

Tegoroczny start harcerski dla 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im.Emilii Plater rozpoczął się od zlotu hufca w dniu 17 września. Zlot, który w tym roku odbył się na terenie hufca, zgromadził wyjątkowo dużo uczestników. Przeszło 150 osób uczestniczyło w zajęciach przygotowanych przez drużyny. Była nasza ścianka i plujki, liny przygotowane prze 2DH, turniej rycerski 15 DH i zajęcia zdobnicze prowadzone przez 82 DH i 52 KDH z Kielc. Nam najbardziej podobała się gra przygotowana prze 9 WDH, podczas której uczestnicy musieli wykazać się wiedzą, pomysłowością i sprytem.

 

 

 

 

 

 

 

Po zlocie udaliśmy się  na bieg harcerski przygotowany przez Igę, na zakończenie próby przewodnikowskiej. Podczas biegu 12 uczestników rywalizowało ze swoimi słabościami i wiedza. Czekało na nich kilka zadań podczas których została oceniona także ich wiedza harcerska. I chodź nie było łatwo wszyscy jak się później okazało zakończyli swoje zmagania z sukcesem. Po biegu ponownie spotkaliśmy się z drużynami hufca na Skwerze Ofiar Zbrodni Katyńskiej, gdzie odbył się  Apel Poległych i złożenie kwiatów w rocznice napaści Rosji Radzieckiej na Polskę. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele organizacji społecznych i jednostek samorządowych. Nie zabrakło też kadetów z klas mundurowych ZDZ w Starachowicach i przedstawicieli ZS Strzelec. W imieniu władz samorządowych wystąpiła pani prezydent Małgorzata Ślęzak. Po uroczystościach, kiedy udało nam się już zliczyć wyniki biegu, ponownie zostaliśmy w gronie drużyny. Odbyło się uroczysty apel drużyny podczas którego aż dwanaście osób które ukończyły bieg i spełniły wcześniejsze wymagania złożyło przyrzeczenie harcerskie. Krzyże otrzymali: Emilka, Ola.M, Kinga, Malwina.M, Oskar, Szczychu, Paulina.K, Cinek, Kacper.G, Paweł(Janusz), Agnieszka.B, i Kasia. G.  Później drużynowy wręczył jeszcze zielone chusty czterem osobom. Chusty otrzymali Paweł(Janusz), Malwina.M, Kinga i Agnieszka.B. Było też spóźnione wręczenie sznurów dla naszych przybocznych które otrzymali Karol(Janek) i Iga. Wszystkim serdecznie gratulujemy, a tym którym nie udało się jeszcze spełnić wymagań i zdobyć zielonej chusty, możemy w sekrecie powiedzieć że czeka w tym roku kalendarzowym jeszcze pięć chust na swoich nowych właścicieli. Więcej zdjęć w galerii.

 

Rok regionów

 

 

 

 

We wrześniu w ZHP rozpoczął się Rok Regionów. Jednostki harcerskie w całej Polsce są zaproszone do skoncentrowania się w swojej pracy na zagadnieniach związanych z tożsamością regionalną. Głównym celem tych działań jest pomóc mieszkańcom naszych małych i średnich ojczyzn w odkrywaniu i pogłębianiu poczucia więzi z regionem, w którym żyją. Po długich debatach, burzy mózgów przystępujemy z drużyna do realizacji zadań. Do zrealizowania są zadania z ośmiu obszarów. Przyroda, historia, miejsca, postacie język, folklor, kulinaria, stereotypy. Do zdobycia odznaki w kształcie puzzli i tytuł Drużyny Roku Regionów. Czeka nas mnóstwo pracy, ale za to dużo ciekawych i atrakcyjnych programowo zajęć. Szczegółowe informacje o roku regionów na stronie głównej programu Rok Regionów.

 

Piknik Aktywnie i Pozytywnie

W niedzielę 11 września na terenie MCRW obok Krytej Pływalni przy ul. Szkolnej w Starachowicach odbył się piknik plenerowy pod hasłem Aktywnie i Pozytywnie Organizatorami tej imprezy były: Urząd Miasta Starachowice, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a także Starachowickie Centrum Kultury. Finansowana była ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii. Zabawa rozpoczęła się od występów wokalistów z SCK, oraz tancerzy z STT i Plejady. Podczas pikniku odbyło się kilka konkursów z nagrodami dla dzieci i młodzieży, które prowadzili przedstawiciele Policji, Straży Miejskiej, Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Starachowicki, Zdrowej Szkoły oraz Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice. 38 Starachowicka Drużyna Harcerska przygotowała dla uczestników pikniku zajęcia na pneumatycznej ściance wspinaczkowej, zajęcia strzeleckie z łuków, zajęcia strzeleckie z paintbala oraz rzucanie piłeczkami na rzepy do tarczy dla najmłodszych. Konkurencje odbywały się w dwóch kategoriach. Kategorii dla dzieci i kategorii rodzinnej gdzie startowali razem z rodzicami. Podsumowanie konkursów i wręczenie nagród odbyło się na głównej scenie. Piknik zakończył się występem zespołów disco polo "DIADEM"  i  "MAXEL", publiczność bawiła się doskonale, a  pizza z Grubego Benka i układy taneczne zespołów wprawiły nas podczas składania imprezy w iście discopolowy nastrój. Więcej zdjęć w galerii 

Impreza integracyjna dla "euroKABEL"

Po rocznej przerwie w sobotę 3 września, już po raz trzeci prowadziliśmy zajęcia podczas imprezy zorganizowanej przez firmę "euroKABEL" dla  około 80 współpracowników i kooperantów. Podczas imprezy uczestnicy otrzymali specjalne karty, na których zaliczali udział w poszczególnych konkurencjach. Część konkurencji uczestnicy zaliczali na punkty, a w części liczył się czas wykonania zadania. Na najlepszych czekały atrakcyjne, nie tylko branżowe nagrody.  Dla uczestników przygotowaliśmy ściankę wspinaczkową z dwoma parami trzech dróg wspinaczkowych, o różnym stopniu trudności, strzelanie z łuków do tarcz, strzelanie z plujek indiańskich, pomost linowy oraz rzucanie piłkami do tarczy w alkogoglach. Po zakończeniu realizacji zadań, zawodnicy udali się na kolejne zajęcia integracyjne i konsumpcję, a my mieliśmy czas na testowanie nowych elementów przygotowanych na imprezy. W ruch poszły alkogoogle, na których pokonywaliśmy most linowy i ściankę. Poznawaliśmy także obsługę nowego łuku bloczkowego, podczas którego niektórzy w pierwszej serii potrafili ustrzelić prawie dziesięć dziesiątek na dziesięć strzał.

 

Wieczór podsumowań

W piątek 2 września spotkaliśmy się na tradycyjnym podsumowaniu Akcji Letniej i całego roku harcerskiego. Tym razem spotkanie odbyło się na placu obok harcówki, gdzie jeszcze niedawno leżała ogromna sterta ziemi okalająca zbiornik retencyjny, a gdzie planujemy zbudowanie i urządzenie miejsca na zbiórki drużyny na dworze. W tym roku podsumowanie oprócz roku harcerskiego i obozu obejmowało także zorganizowaną w sierpniu półkolonie. W spotkaniu uczestniczyło 15 zaproszonych przez rade drużyny osób, które wyróżniały się w pracy drużyny. Były drobne upominki w postaci plecaków i kubeczków termicznych z logo drużyny. Były także saperki dla naszych super kopaczy i koszulki z pisakami za zajęcia plastyczne na półkolonii. W trakcie spotkania oprócz części oficjalnej podczas której uczestnicy mogli zapoznać się z ocena swojej pracy, była także część nieoficjalna podczas której uczestnicy wręcz zmłócili ogromne ilości karkówki z grilla. Wyróżnionym jeszcze raz gratulujemy i prosimy o więcej.

 

Gloria Victis

1 września o godz. 18.30 uczestniczyliśmy w skromnym 10 osobowym składzie w uroczystym apelu poległym pod pomnikiem Żołnierzy Września Gloria Victis na cmentarzu parafialnym Bugaj. Było to już trzecie spotkanie pod pomnikiem gdzie 2 lata temu podczas uroczystych obchodów rocznicy września przeniesiono prochy "Obrońców Starachowic" W uroczystościach uczestniczyły delegacje drużyn naszego hufca, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń patriotycznych z terenu Starachowic oraz władze miasta i powiatu.

 

Kurs Drużynowych "W Drodze do"

W dniach od 22-31 sierpnia troje członków 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej uczestniczyło w kursie drużynowych zorganizowanym przez Komendę Kieleckiej Chorągwi ZHP. Drużynę reprezentowali Iga Rosołowska, Ola Wysocka i Rafał Rogorzyński. Miło nam poinformować że cała trójka ukończyła kurs z wynikiem pozytywnym i otrzymała stosowne zaświadczenia z rąk samej komendantki kursu druhy Marioli Paterek z hufca Szczekocińsko-Włoszczowskiego. W kursie uczestniczyło jeszcze dwóch instruktorów z naszej drużyny. Nasz przyboczny Karol Janeczek pełnił zaszczytna funkcje oboźnego,  a nasz drużynowy Tomasz Łebek prowadził zajęcia na kursie. Wszystkim absolwentom życzymy tysięcy pomysłów na realizację swoich zamierzeń.

 

Półkolonie dla dzieci "Woda Góry Las"

Przez całe wakacje w Starachowicach zorganizowane był przez Komendę Hufca ZHP Starachowice dzięki środkom z Gminy Starachowice półkolonie dla dzieci. W miesiącu lipcu kolonie prowadzili instruktorzy i wędrownicy z drużyn 15 GDH, 2 DH, 82 DH, 9 WDH przy wsparciu instruktorów Kręgu Łysica i Komenduły. W sierpniu półkolonie prowadziła nasza 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im Emilii Plater. Dla dzieciaków przygotowaliśmy szereg różnorodnych zajęć. Były wycieczki do Parku Jurajskiego w Bałtowie, do Muzeum Zabawek w Kielcach, do Klasztoru w Wąchocku oraz na wspinaczkę na Stokowkę za Kielcami. Wśród różnorodnych zajęć plastycznych najpopularniejsze były zajęcia, podczas których uczestnicy wykonywali z koralików kolorowe bransoletki, zawieszki do telefonów i zwierzątka. Były zajęcia sportowe, podczas których uczestnicy mogli spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej, strzelanie z łuków, strzelanie strzałkami z indiańskich plujek czy zajęcia paintalowe w ruinach na terenie dawnej kopalni rudy żelaza. Były tez zajęcia na basenie miejskim, gdzie półkoloniści mogli przy okazji poznać zasady zachowania się nad wodą, były kąpiele i zajęcia żeglarskie w ośrodku naszego hufca nad zalewem Lubianka. Na zakończenie półkolonii w których uczestniczyło około 40-60 osób dziennie, najaktywniejsi uczestnicy otrzymali upominki w postaci artykułów szkolny, plecaków i deskorolek.

 

Rocznica rozbicia więzienia w Starachowicach

14 sierpnia tradycyjnie, tym razem 11 osobowa reprezentacją 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej wzięliśmy udział w uroczystościach upamiętniających rozbicie więzienia w Starachowicach. Tę brawurową, udaną akcję, która przeszła do historii walk partyzanckich, wykonał 50-osobowy Oddział Partyzancki Armii Krajowej Antoniego Hedy Szarego w nocy 7 sierpnia 1943 roku. Uwolniono wtedy 74 więźniów, w większości żołnierzy Armii Krajowej. Więzienie znajdowało się w centrum miasta, przy głównej, ruchliwej ulicy, patrolowanej przez Wermacht. Uroczystości rozpoczęto mszą św. o w kościele pod wezwaniem Św. Trójcy. Odprawił ją ksiądz Bogdan Pacyniak, wikariusz tej parafii. Na niedzielne uroczystości przybyli min: Teresa Heda-Snopkiewicz- córka generała Antoniego Hedy-Szarego, Wojciech Bernatowicz-prezydent Starachowic, Małgorzata Szlęzak- jego zastępca, Cezary Berak- członek Zarządu Powiatu, przedstawiciele straży pożarnej, Policji i bardzo liczne grono kombatantów. Podczas uroczystości wystawiliśmy poczet sztandarowy, który dzierżył sztandar Armii Krajowej, dwie osoby do czytania modlitwy wiernych oraz wartę honorowa przed pomnikiem.

 
Informacje
Reklama
Reklama
38 na Facebooku

Statystyka odwiedzin
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj19
mod_vvisit_counterWczoraj54
mod_vvisit_counterTen tydzień202
mod_vvisit_counterPoprzedni352
mod_vvisit_counterTen miesiąc925
mod_vvisit_counterPoprzedni1736
mod_vvisit_counterWszystkie453401

Your IP: 54.198.212.30
 , 
Today: Paź 18, 2018
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości