Kurs Drużynowych "W Drodze do"

W dniach od 22-31 sierpnia troje członków 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej uczestniczyło w kursie drużynowych zorganizowanym przez Komendę Kieleckiej Chorągwi ZHP. Drużynę reprezentowali Iga Rosołowska, Ola Wysocka i Rafał Rogorzyński. Miło nam poinformować że cała trójka ukończyła kurs z wynikiem pozytywnym i otrzymała stosowne zaświadczenia z rąk samej komendantki kursu druhy Marioli Paterek z hufca Szczekocińsko-Włoszczowskiego. W kursie uczestniczyło jeszcze dwóch instruktorów z naszej drużyny. Nasz przyboczny Karol Janeczek pełnił zaszczytna funkcje oboźnego,  a nasz drużynowy Tomasz Łebek prowadził zajęcia na kursie. Wszystkim absolwentom życzymy tysięcy pomysłów na realizację swoich zamierzeń.

 

Półkolonie dla dzieci "Woda Góry Las"

Przez całe wakacje w Starachowicach zorganizowane był przez Komendę Hufca ZHP Starachowice dzięki środkom z Gminy Starachowice półkolonie dla dzieci. W miesiącu lipcu kolonie prowadzili instruktorzy i wędrownicy z drużyn 15 GDH, 2 DH, 82 DH, 9 WDH przy wsparciu instruktorów Kręgu Łysica i Komenduły. W sierpniu półkolonie prowadziła nasza 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im Emilii Plater. Dla dzieciaków przygotowaliśmy szereg różnorodnych zajęć. Były wycieczki do Parku Jurajskiego w Bałtowie, do Muzeum Zabawek w Kielcach, do Klasztoru w Wąchocku oraz na wspinaczkę na Stokowkę za Kielcami. Wśród różnorodnych zajęć plastycznych najpopularniejsze były zajęcia, podczas których uczestnicy wykonywali z koralików kolorowe bransoletki, zawieszki do telefonów i zwierzątka. Były zajęcia sportowe, podczas których uczestnicy mogli spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej, strzelanie z łuków, strzelanie strzałkami z indiańskich plujek czy zajęcia paintalowe w ruinach na terenie dawnej kopalni rudy żelaza. Były tez zajęcia na basenie miejskim, gdzie półkoloniści mogli przy okazji poznać zasady zachowania się nad wodą, były kąpiele i zajęcia żeglarskie w ośrodku naszego hufca nad zalewem Lubianka. Na zakończenie półkolonii w których uczestniczyło około 40-60 osób dziennie, najaktywniejsi uczestnicy otrzymali upominki w postaci artykułów szkolny, plecaków i deskorolek.

 

Rocznica rozbicia więzienia w Starachowicach

14 sierpnia tradycyjnie, tym razem 11 osobowa reprezentacją 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej wzięliśmy udział w uroczystościach upamiętniających rozbicie więzienia w Starachowicach. Tę brawurową, udaną akcję, która przeszła do historii walk partyzanckich, wykonał 50-osobowy Oddział Partyzancki Armii Krajowej Antoniego Hedy Szarego w nocy 7 sierpnia 1943 roku. Uwolniono wtedy 74 więźniów, w większości żołnierzy Armii Krajowej. Więzienie znajdowało się w centrum miasta, przy głównej, ruchliwej ulicy, patrolowanej przez Wermacht. Uroczystości rozpoczęto mszą św. o w kościele pod wezwaniem Św. Trójcy. Odprawił ją ksiądz Bogdan Pacyniak, wikariusz tej parafii. Na niedzielne uroczystości przybyli min: Teresa Heda-Snopkiewicz- córka generała Antoniego Hedy-Szarego, Wojciech Bernatowicz-prezydent Starachowic, Małgorzata Szlęzak- jego zastępca, Cezary Berak- członek Zarządu Powiatu, przedstawiciele straży pożarnej, Policji i bardzo liczne grono kombatantów. Podczas uroczystości wystawiliśmy poczet sztandarowy, który dzierżył sztandar Armii Krajowej, dwie osoby do czytania modlitwy wiernych oraz wartę honorowa przed pomnikiem.

 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
38 na Facebooku

Statystyka odwiedzin
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj28
mod_vvisit_counterWczoraj47
mod_vvisit_counterTen tydzień1335
mod_vvisit_counterPoprzedni625
mod_vvisit_counterTen miesiąc2167
mod_vvisit_counterPoprzedni4298
mod_vvisit_counterWszystkie486749

Your IP: 100.24.115.253
 , 
Today: Lis 15, 2019
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości