Zadanie 2.

Odnajdźcie płaszczyznę, na której możecie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa regionu.Jako wędrownicy sami musicie wyszukać miejsca, w których możecie się realizować – poza sumiennością i starannością wykonania zadania przy ocenie weźmiemy pod uwagę to, jak Wasze działanie wpłynęło na Was i na innych. Przygotujcie krótką informację w formie notatki prasowej z wykonanych działań i prześlijcie na adres e-mail ZHP Chorągwi Kieleckiej.

Od kilku lat prowadzimy działania mające wpływ na poprawę bezpieczeństwa w regionie. Współpracujemy w tym zakresie ze Stowarzyszeniem Bezpieczny Powiat Starachowicki, Harcerską grupa Ratowniczą Starachowice,  Policja, Strażą Pożarna, Strażą Miejska, ŚCRMiTS, Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Starostwem Powiatowy. W tym zakresie od kilku lat podejmujemy  wiele działań począwszy od organizacji szkoleń z zakresu pierwszej pomocy, poprzez organizację konkursów profilaktycznych czy organizacje wojewódzkim zawodów ratowniczych w których  z roku na rok uczestniczy coraz więcej zespołów.

Jednym z działań w 2013 roku była  zorganizowana razem we współpracy ze Stowarzyszeniem Bezpieczny Powiat Starachowicki oraz komendami Policji ze Starachowic i Skarżyska Kamiennej,  akcja prewencyjna na terenie dwóch powiatów – skarżyskiego i starachowickiego. Funkcjonariusze Policji z Wydziałów Ruchu Drogowego kontrolowali trzeźwość użytkowników dróg, a nasi ratownicy poprzez krótkie ćwiczenia z alkogooglami  uświadamiali kierowcom zagrożenia płynące z jazdy na „podwójnym gazie”. Akcja, która ma na celu ograniczenie liczby wypadków i eliminowanie z naszych dróg nietrzeźwych kierujących, odbyła się na drodze Starachowice -Skarżysko. Każdy kierowca bądź inny uczestnik ruchu drogowego, który pozytywnie przeszedł kontrolę trzeźwości po przejściu testu z alkogooglami bądź ćwiczeniami RKO  na fantomie, otrzymywał gadżety,  wśród  których znalazły się między innymi kamizelki odblaskowe i poradniki pierwszej pomocy opracowane przez naszą Harcerską Grupę Ratowniczą Starachowice. Wspólna akcja prewencyjna była kolejną, która spotkała się z przychylnym przyjęciem użytkowników dróg, którzy nie tylko podczas kontroli, ale także na pasmie CB pozytywnie komentowali działania.

Kolejnym z działań było zorganizowanie i przeprowadzenie akcji Bezpieczna Zima - Kruchy Lód, w ramach której odwiedziliśmy wspólnie ze Strażą Pożarna i ratownikami wodnymi z Klubu Płetwonurków Kalmar wszystkie dziewięć szkół podstawowych w Starachowicach. Podczas szesnastu spotkań z uczniami przeprowadziliśmy pogadanki i prezentacja dotyczące bezpiecznego zachowania się podczas zabaw w zimę, w szczególności na i w pobliżu zamarzniętych zbiorników wodnych, których w Starachowicach nie brakuje. Na zakończenie akcji uczestniczyliśmy w festynie podsumowującym akcję dla mieszkańców nad zalewem Lubianka, gdzie wspólnie ze strażakami i ratownikami WOPR przeprowadziliśmy pokaz ratowania osoby wyciąganej sod lodu. Przeprowadziliśmy też jeden z trzech konkursów prowadzonych przez służby na temat bezpieczeństwa w których nagrody ufundował UM Starachowice.