Trasa V -  o Puchar Wojewody Świętokrzyskiego

Komendant Trasy: hm. Tomasz Łebek

Obsługa trasy: 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater, Hufiec Starachowice

Przebieg V TRASY.

Dzień 1: 06.06.2013:

Nowa Słupia (start w godzinach od 8.00 do 12.00 obok figury Emeryka) -szlakiem na Święty Krzyż - Kakonin (meta w godzinach od  16.30 do 18.00),(długość trasy około 12 km).

Dzień 3: 07.06.2013:

Kakonin (start od 8.00 do 9.00 ) - Kaplica Świętego Miko?aja - Łysica - Święta Katarzyna - Miejska Góra - Bodzentyn -Siekierno (meta w godzinach od 16.00 do 18.00), (długość trasy  około - 24 km).

Dzień 3: 08.06.2013:

Siekierno (start w godzinach od 8.30 do 9.30)  – drogą na Wykus (konkurs kulinarny na polu namiotowym)  - Wykus -   Obóz Langiewicza - Ośrodek Hufca ZHP Starachowice nad  Lubianką (meta w godzinach od 14 do 16), (długość trasy około 19 km).

Dzień 4: 09.06.2013:

Ośrodek Hufca ZHP Starachowice nad  Lubianką (wyjście z ośrodka do godziny 9:30 - Starachowice Hufiec ZHP Starachowice  - apel- zakończenie rajdu (12:00 - 13:00) (długość trasy około 7 km).

W dniach 6-9 czerwca na 7 trasach rajdowych po Górach Świętokrzyskich wędrowało ponad 600 zuchów, harcerzy, instruktorów i seniorów – uczestników 55 Jubileuszowego Harcerskiego  Rajdu Świętokrzyskiego. Rajd  zakończył się w Starachowicach na terenie Harcerskiego Ośrodka Obozowego nad Lubianką oraz niedzielnym apelem przed budynkiem Hufca ZHP Starachowice.

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich nie tylko byliśmy uczestnikami rajdu, ale także jego współorganizatorami. Zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy V Trasę HRŚ o Puchar Wojewody Świętokrzyskiego, na której rywalizowało aż 156 osób z 17 patroli reprezentujących drużyny z całej Polski. W rywalizacji brał udział także udział  jeden patrol z naszej 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater , tak aby w przyszłości nowi doświadczeni harcerze mogli  zasilić obsługę trasy. Dodatkowo projekt znaczka rajdowego wykonał nasz drużynowy. Natomiast nasi ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej  Starachowice,  dbali o bezpieczeństwo uczestników rajdu, a my organizowaliśmy zajęcia na zlocie dla wszystkich uczestników rajdu, podczas których  największym powodzeniem cieszyła się nasz ścianka wspinaczkowa,  która pracowała aż do zmroku.

Uczestnicy Naszej Piątej Trasy wędrowali po przygotowanej przez nas trasie przez  najciekawsze zakątki naszych gór,  począwszy od  Nowej Słupi przez Święty Krzyż, Święta Katarzyną i Łysicę, Bodzentyn z Pałacem Biskupim i dalej przez Siekierno i Wykus aż do Starachowic. Oprócz bardzo malowniczej i atrakcyjnej trasy przygotowaliśmy dla uczestników V Trasy szereg zadań, z którymi musieli sobie poradzić na trasie. Był konkurs plastyczny,  podczas którego uczestnicy markerami przymocowanymi do kasków, odtwarzali drzewa ścięte na Łysicy,  kulinarny na polanie koło Wykusu, toczenie konserwy pod górę, czy zajęcia z koordynacji grupy polegające na odpowiednim zbieraniu ponumerowanych kubków w labiryncie ułożonym ze strzał. Były zmagania z łucznictwem i strzelanie do zawieszonego jabłka i szybka spontaniczna akcja zarobkowa, w czasie której uczestnicy zbierali środki na cegiełki na remont naszego hufca.  Wieczorem zmęczeni mogliśmy wspólnie odpocząć na noclegach w stodołach, przygotowując się wieczornych ognisk i śpiewanek.

Rajd zakończył się zlotem uroczystym apelem,  podczas którego podsumowano rywalizacje na trasach oraz wręczono odznaczenia i podziękowania. Wśród wyróżnionych znalazł się nasz drużynowy hm. Tomasz Łebek, który z rąk przewodniczącego ZHP hm. Adama Massalskiego otrzymał srebrny krzyż za zasługi dla ZHP, a jeden z Darek Krzeszewski z 147 WDH „Scatter” z Włocławka otrzymał odznakę „Zasłużony dla Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego” Najwięcej emocji wzbudzała jednak rywalizacja na trasach i przyśpiewki tras, którymi jako najliczniejsza trasa i chyba najbardziej rozśpiewana zagłuszaliśmy inne trasy. Rywalizacje na naszej trasie wygrała Silna grupa pod wezwaniem z Hufca ZHP Włocławek, która o włos wyprzedziła 2 DH Szkarłatni z miejscowości  Banie Mazurskie i 13 SDH WIATR ze Staszowa.

Wykaz patroli uczestniczących w 55 HRŚ w  2013 roku  na V  TRASIE  !

Patrol nr 501 - SDW Szczep Pegaz - Hufiec Łódź Bałuty

Patrol nr 502 - 2 DH Szkarłatni - Banie Mazurskie

Patrol nr 503 - 25  ?DH - Sochaczew

Patrol nr 504 - 69 WDW Vis Verum - Wrocław