Blisko 38 000 kilometrów przewędrowali harcerze z całej Polski podczas odbywającego się w dniach 4-7 czerwca Ogólnopolskiego Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego. Tegoroczny rajd w którym udział wzięło blisko 700 osób podsumowano na zlocie w Chęcinach. Głównym organizatorem Rajdu był starachowicki Hufiec ZHP im. Stanisława Staszica który wspierała Komenda Kieleckiej Chorągwi ZHP im. Stefana Żeromskiego. Organizowany już 57 raz Rajd od lat propaguje turystykę pieszą, promuje piękno Ziemi Świętokrzyskiego oraz harcerskiego stylu życia, a także jest doskonałą lekcją ekologii i historii. Uczestnicy przez cztery dni nie tylko  poznawali uroki świętokrzyskich szlaków, ale zmagali się tez z zadaniami przygotowanymi przez organizatorów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Każda z tras startowała w innym miejscu i każda miała swój niepowtarzalny urok i klimat. Na trasach biwakowych oprócz rywalizacji harcerze codziennie przenosili swój sprzęt na którym zakładali biwaki, na trasach zuchowej i trasie dla seniorów postawiono na zwiedzanie najciekawszych miejsc. Były trasy z rywalizacją opartą na świecie bajek oraz „Nasza Piąta Trasa” gdzie oceniano zgranie zespołu i znajomość różnorodnych technik harcerskich,  w tym technik ratowniczych.Komendę „Piąteczki” stanowiła jak zwykle  38 Starachowicka Drużyna Harcerska im Emilii Plater. Na „Piąteczce” rywalizacja zaczęła się od startu na kieleckiej górze Telegraf, na który uczestnicy musieli się wdrapać nie jako na pobudkę z samego rana. Uczestnicy przez cztery dni zobaczyli między innymi wspomniana wcześniej górę Telegraf, Górę Biesak, górę Patrol, miejscowość Szewce znaną z działań partyzanckich AK, Stokówke, gdzie zorganizowane są miejsca na wspinaczkę oraz kamieniołomy na miedziance.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas wędrówki czekały na nich bardzo ciekawe konkursy od gry w bule połączonej z gra w kółko i krzyżyk, wspinaczka czy zrobienie zdjęcie całego patrolu stojącego na gibonie.Wyjątkowy był tez konkurs kulinarny podczas którego w terenie musieli przygotować potrawę z przynajmniej pięciu produktów, a żeby dodatkowo utrudnić zadanie uczestnicy nie mogli użyć kiełbasy, a przyprawy nie były zaliczane do składników. Tu uczestnicy zaskoczyli obsługę trasy przygotowując kilkanaście wspaniałych potraf od kuskusu z warzywami, bigosu ze świeżej kapusty w chlebie po potrawy regionalne i wegetariańską tortillę. Wieczorami na ogniskach wspólnie śpiewali piosenki i integrowali swoje środowiska podczas różnorodnych gier i pląsów. W trakcie rajdu na wszystkich trasach odbywał się także konkurs ekologiczny „Gram w Zielone” z którym związane były m.in. zadania przed rajdowe, które wykonywały patrole czyli plakat „Łysogóry-czyste góry” oraz zbieranie plastikowych nakrętek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie tegorocznego rajdu rozpoczęło się w sobotnie popołudnie na terenie nowoczesnego Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu, skąd uczestnicy udali się na Chęciński rynek. Gdzie na  profesjonalnej scenie zaprezentowała się każda z tras z piosenkami przygotowanymi i wykonanymi przez uczestników. My zaprezentowaliśmy cztery piosenki. Przygotowaną na ubiegłoroczny rajd, dwie krótkie nowe w ramach przerywnika i właściwą piosenkę przygotowaną przez patrol 2 DH Szkarłatni -  z miejscowości Banie Mazurskie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Gwiazdą wieczoru był zespół Dom o Zielonych Progach, którego bardzo dużo piosenek znajduje się w repertuarze drużyn harcerskich dzięki czemu na rynku słychać było śpiew zespołu razem z kilkusetosobowa grupą harcerzy, która wtórowała zespołowi. Uwieńczeniem części festiwalowej był pokaz iluminacji na Zamku z udziałem Białej Damy straszącej ponoć na Chęcińskim Zamku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rajd podsumowano w niedzielę na Checińskim rynku, który już dawno nie widział tylu harcerzy. Tu podsumowano rywalizację na trasach i wręczono także nagrody dla najlepszych patroli rajdowych na poszczególnych trasach. Nagrodę Naczelniczki ZHP na trasie I otrzymał patrol z 8 Kieleckiej Drużyny Harcerzy im. „Zawiszy Czarnego”, Nagrodę Komendanta Kieleckiej Chorągwi ZHP na trasie II otrzymał patrol z 12 Drużyny Starszych Harcerek z Puław Nagrodę Przewodniczącego ZHP na trasie III otrzymał patrol Gromady Zuchowej z 1 Nadarzyńskiego Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych „Wataha” Nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego na trasie IV otrzymał patrol „Agrafka” z Hufca ZHP Ozorków., Nagrodę Starosty Starachowickiego na trasie VI otrzymał patrol Naczelnictwa Poczt Harcerskich, Nagrodę Prezydenta Starachowic na trasie VII otrzymał patrol z 15 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Skorpiony” z Olsztyna.

 

Nagrodę Wojewody Świętokrzyskiej na trasie V otrzymał patrol z 69 Wrocławskiej Drużyny Wędrowniczej „Vis Verum” drugie miejsce zajął patrol z 3 DW z Miechowa - Hufiec Szczekocińsko-Włoszczowski a trzecie miejsce patrol 73  ŁDH "Burza" Szczep Pegaz - Łódź Bałuty

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na tak prestiżowej imprezie jakim jest Harcerski Rajd Świętokrzyski nie  zabrakło też gości wśród których wymienić należy druhe Naczelniczkę ZHP hm. Małgorzatę Sinice,  Przewodniczącego ZHP  hm. Dariusza Supła i z-ca Naczelnika ZHP hm. Krzysztof Budziński, komendanta Chorągwi  hm. Tomasza Rejmera, posła na Sejm RP i przewodniczącego Rady Kieleckiej Chorągwi ZHP hm. Lucjana Pietrzczyka poseł na sejm RP Pana Marek Gos burmistrz Chęcin Pan Robert Jaworskiego. Przewodnicząca Rady Powiatu Starachowickiego Panią Bożene Wrona, Starosta Starachowicki Pan Dariusz Dąbrowski, Prezydent Miasta Starachowice Pan Marek Materek. Przybyli także senior starachowickiego harcerstwa założyciel Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego i pierwszy jego komendant hm. Stefan Derlatk