Trasa V -  o Puchar Wojewody Świętokrzyskiego

Komendant Trasy: hm. Tomasz Łebek

Obsługa trasy: 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater, Hufiec Starachowice

Przebieg V TRASY.

 

Dzień 1: 04.06.2015:

Start Góra Telegraf (start od godz 9 do godziny 13 obok wyciągu na górze!) - Góra Patrol  -  meta Szewce pomnik AK (meta w godzinach od 16:00 do 17:30),(długość trasy około 18 km) 

Dzień 2: 05.06.2015:

Szewce  (start w godzinach od 8:30 do 9:30) -Zajączków – G. Miedzianka - Rezerwat Milechowy -  meta Bolmin OSP (meta w godzinach od 16:00 do 17:30), (długość trasy około 20 km)

Dzień 3: 06.06.2015:

Bolmin  (start w godzinach od 8:30 do 9:30) - Korzecko - rezerwat Góra Rzepka  - Chęciny szkoła (meta w godzinach od 14:00 do 16:00) - zlot rajdu na rynku w Chęcinach -  (długość trasy około 10 km)

Dzień 4: 07.06.2015:

Chęciny (wyjście ze szkoły  do godziny 9:30) - Rynek w Chęcinach - apel- zakończenie rajdu (11:30 - 12:30)

 

 

 

 

 

 

 

 

Blisko 38 000 kilometrów przewędrowali harcerze z całej Polski podczas odbywającego się w dniach 4-7 czerwca Ogólnopolskiego Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego. Tegoroczny rajd w którym udział wzięło blisko 700 osób podsumowano na zlocie w Chęcinach.

Głównym organizatorem Rajdu był starachowicki Hufiec ZHP im. Stanisława Staszica który wspierała Komenda Kieleckiej Chorągwi ZHP im. Stefana Żeromskiego. Organizowany już 57 raz Rajd od lat propaguje turystykę pieszą, promuje piękno Ziemi Świętokrzyskiego oraz harcerskiego stylu życia, a także jest doskonałą lekcją ekologii i historii. Uczestnicy przez cztery dni nie tylko  poznawali uroki świętokrzyskich szlaków, ale zmagali się też z zadaniami przygotowanymi przez organizatorów.

 

 

 

Każda z tras startowała w innym miejscu i każda miała swój niepowtarzalny urok i klimat. Na trasach biwakowych oprócz rywalizacji harcerze codziennie przenosili swój sprzęt na którym zakładali biwaki, na trasach zuchowej i trasie dla seniorów postawiono na zwiedzanie najciekawszych miejsc. Były trasy z rywalizacją opartą na świecie bajek oraz „Nasza Piąta Trasa” gdzie oceniano zgranie zespołu i znajomość różnorodnych technik harcerskich,  w tym technik ratowniczych.Komendę „Piąteczki” stanowiła jak zwykle  38 Starachowicka Drużyna Harcerska im Emilii Plater. Na „Piąteczce” rywalizacja zaczęła się od startu na kieleckiej górze Telegraf, na który uczestnicy musieli się wdrapać nie jako na pobudkę z samego rana. Uczestnicy przez cztery dni zobaczyli między innymi wspomniana wcześniej górę Telegraf, Górę Biesak, górę Patrol, miejscowość Szewce znaną z działań partyzanckich AK, Stokówke, gdzie zorganizowane są miejsca na wspinaczkę oraz kamieniołomy na miedziance.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas wędrówki czekały na nich bardzo ciekawe konkursy od gry w bule połączonej z gra w kółko i krzyżyk, wspinaczka czy zrobienie zdjęcie całego patrolu stojącego na gibonie.Wyjątkowy był tez konkurs kulinarny podczas którego w terenie musieli przygotować potrawę z przynajmniej pięciu produktów, a żeby dodatkowo utrudnić zadanie uczestnicy nie mogli użyć kiełbasy, a przyprawy nie były zaliczane do składników. Tu uczestnicy zaskoczyli obsługę trasy przygotowując kilkanaście wspaniałych potraf od kuskusu z warzywami, bigosu ze świeżej kapusty w chlebie po potrawy regionalne i wegetariańską tortillę. Wieczorami na ogniskach wspólnie śpiewali piosenki i integrowali swoje środowiska podczas różnorodnych gier i pląsów. W trakcie rajdu na wszystkich trasach odbywał się także konkurs ekologiczny „Gram w Zielone” z którym związane były m.in. zadania przed rajdowe, które wykonywały patrole czyli plakat „Łysogóry-czyste góry” oraz zbieranie plastikowych nakrętek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie tegorocznego rajdu rozpoczęło się w sobotnie popołudnie na terenie nowoczesnego Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu, skąd uczestnicy udali się na Chęciński rynek. Gdzie na  profesjonalnej scenie zaprezentowała się każda z tras z piosenkami przygotowanymi i wykonanymi przez uczestników. My zaprezentowaliśmy cztery piosenki. Przygotowaną na ubiegłoroczny rajd, dwie krótkie nowe w ramach przerywnika i właściwą piosenkę przygotowaną przez patrol 2 DH Szkarłatni -  z miejscowości Banie Mazurskie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Gwiazdą wieczoru był zespół Dom o Zielonych Progach, którego bardzo dużo piosenek znajduje się w repertuarze drużyn harcerskich dzięki czemu na rynku słychać było śpiew zespołu razem z kilkusetosobowa grupą harcerzy, która wtórowała zespołowi. Uwieńczeniem części festiwalowej był pokaz iluminacji na Zamku z udziałem Białej Damy straszącej ponoć na Chęcińskim Zamku.

 

 

 

 

 

 

 

 

Rajd podsumowano w niedzielę na Chęcińskim rynku, który już dawno nie widział tylu harcerzy. Tu podsumowano rywalizację na trasach i wręczono także nagrody dla najlepszych patroli rajdowych na poszczególnych trasach. Nagrodę Naczelniczki ZHP na trasie I otrzymał patrol z 8 Kieleckiej Drużyny Harcerzy im. „Zawiszy Czarnego”, Nagrodę Komendanta Kieleckiej Chorągwi ZHP na trasie II otrzymał patrol z 12 Drużyny Starszych Harcerek z Puław Nagrodę Przewodniczącego ZHP na trasie III otrzymał patrol Gromady Zuchowej z 1 Nadarzyńskiego Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych „Wataha” Nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego na trasie IV otrzymał patrol „Agrafka” z Hufca ZHP Ozorków., Nagrodę Starosty Starachowickiego na trasie VI otrzymał patrol Naczelnictwa Poczt Harcerskich, Nagrodę Prezydenta Starachowic na trasie VII otrzymał patrol z 15 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Skorpiony” z Olsztyna.

Nagrodę Wojewody Świętokrzyskiej na trasie V otrzymał patrol z 69 Wrocławskiej Drużyny Wędrowniczej „Vis Verum” drugie miejsce zajął patrol z 3 DW z Miechowa - Hufiec Szczekocińsko-Włoszczowski, a trzecie miejsce patrol 73  ŁDH "Burza" Szczep Pegaz - Łódź Bałuty.

Na tak prestiżowej imprezie jakim jest Harcerski Rajd Świętokrzyski nie  zabrakło też gości wśród których wymienić należy druhe Naczelniczkę ZHP hm. Małgorzatę Sinice,  Przewodniczącego ZHP  hm. Dariusza Supła i z-ca Naczelnika ZHP hm. Krzysztof Budziński, komendanta Chorągwi  hm. Tomasza Rejmera, posła na Sejm RP i przewodniczącego Rady Kieleckiej Chorągwi ZHP hm. Lucjana Pietrzczyka poseł na sejm RP Pana Marek Gos burmistrz Chęcin Pan Robert Jaworskiego. Przewodnicząca Rady Powiatu Starachowickiego Panią Bożene Wrona, Starosta Starachowicki Pan Dariusz Dąbrowski, Prezydent Miasta Starachowice Pan Marek Materek. Przybyli także senior starachowickiego harcerstwa założyciel Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego i pierwszy jego komendant hm. Stefan Derlatk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Wykaz patroli uczestniczących w 57 HRŚ w 2015 roku na V TRASIE !

Patrol nr 501 - 75 ŁDH "Czarny Koń" Szczep Pegaz - Łódź Bałuty
Patrol nr 502
- 2 DH Szkarłatni - Banie Mazurskie

Patrol nr 503
- 3 DW Miechow - Hufiec Szczekocińsko-Włoszczowski
Patrol nr 504 - 147 Włocławska Drużyna Wędrownicz  "Scatter" Patrol nr 505 - Próbna Włoszczowska Drużyna Wędrownicza

Patrol nr 506 - 69 WDW "Vis Verum" - Hufiec Wrocław
Patrol nr 507
- 75 KDH im. ks. Piotra  Ściegiennego - Bilcza - Hufiec Kielce Miasto

Patrol nr 508
- 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im Emilii Plater

Patrol nr 509
- Hufiec Kielce Powiat

Patrol nr 510
- 1 Drużyna Harcerska "ATLANTYDA" Janów  Lubelski
  

Patrol nr 511 - 117 ŁDH Polana   (czerwone kokardki)   Hufca Łódź Widzew Patrol nr 512 - 5 DH Szumsko Patrol nr 513 - 73  ŁDH "Burza" Szczep Pegaz - Łódź Bałuty Patrol nr 514 - Hufiec Grodzisk Mazowiecki Patrol nr 515 - 172 DH CzeNeKa - Kobyłka Patrol nr 516 - 3 WDW Wataha - Wrocław Patrol nr 517 - 52 KDH - Kielce Patrol nr 518 - Parol "Pikabum" - Hufiec Wołomin Patrol nr 519 - 7 ŁDH  "Wataha" , Szczep Pegaz, Hufiec Łódź Bałuty Patrol nr 520 - 13 SDH "Wiatr" - Staszów

Klasyfikacja patroli na V TRASIE zakończyła się następująco:


I miejsce:
Patrol nr
506 - 69 WDW "Vis Verum" - Hufiec Wrocław
II miejsce
 
Patrol nr
503 - 3 DW Miechów - Hufiec Szczekocińsko-Włoszczowki
III miejsce
  
Patrol
nr 513 - 73  ŁDH "Burza" Szczep Pegaz - Łódź Bałuty