Listopad pełen był działań związanych za 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę. Od października braliśmy udział w warsztatach przygotowanych przez Stowarzyszenie Aktywności Społecznej Everest przygotowujących grę miejską zaplanowaną na 10 listopada. Podczas warsztatów przygotowywaliśmy stroje, tak aby na każdym z punktów obsługa zadania był ubrana zgodnie z epoka lub wydarzeniem. Tu nieocenioną pomoc uzyskaliśmy od seniorów i członków koło ŚZŻ Armii Krajowej. Wsparli oni tez stowarzyszenie Everest przy planach repliki pistoletu maszynowego KIS, produkowanego w zakładach starachowickich podczas okupacji niemieckiej. W między czasie pomagaliśmy promować grę na różnych wydarzeniach i szykowaliśmy zadani, które mieliśmy realizować na poszczególnych punktach gry

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sama gra odbyła się w dniu 10 listopada i rozpoczęła się od omówienia zasad gry. Zespoły na początku otrzymały też zaszyfrowana podpowiedź, gdzie mają się udać na pierwszy punkt. Każdy z zespołów miał za zadanie odnaleźć we właściwej kolejności, przygotowane wcześniej punkty na których miał do zrealizowana różne zadania. Był punkt ze składaniem flagi, rozpoznawaniem broni używanych w różnych okresach historii, poznawanie umundurowania i wyposażenia żołnierzy, odgadywanie haseł, obserwacja i przekazywanie informacji. Nie zabrakło tez możliwości porównania skuteczności broni maszynowej w porównaniu z karabinem. Uczestnicy po wykonaniu zadań kompletowali części uzbrojenia, które można było wymieniać w punkcie centralnym zdobywając większe elementy. Wszystkie punkty były prowadzone przez wolontariuszy ubranych w stroje z czasów działań omawianych na punktach, które zorganizowane były w miejscach związanych z historia naszego miasta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie gry odbyło się w urokliwym miejscu na Szlakowisku, miejscu związanym z historią Starachowic, a w szczególności z powstaniem i funkcjonowaniem Okręgu Przemysłowego, w ramach, którego powstały "Zakłady Starachowickie", gdzie trzej konstruktorzy opracowali i wyprodukowali pod nosem okupantów 38 sztuk pistoletu maszynowego własnej konstrukcji opartej na brytyjskim Sten-ie.

Najlepsze zespoły otrzymały nagrody rzeczowe. Główna nagrodę za najlepszą znajomość historii i najlepiej zrealizowane zadania na trasie otrzymał zespół CHRZĄSZCZ TEAM, który wyprzedził CHOJNACKA ADVENTURE i JS 20144. Wśród najmłodszych zespołów największą determinacja wykazały się zuch z gromady Słoneczni Zdobywcy z SP nr 12 ze Starachowic. Gra nie mogłaby się odbyć bez wielu partnerów oraz wsparcia ze strony zarówno Gminy jak i Powiatu Starachowice i oczywiście Narodowego Centrum Kultury, które znacznie wsparło organizację grę i jej kształt.