W ramach uroczystych obchodów 100 - lecia Odzyskania Niepodległości wzięliśmy udział bardzo aktywny w uroczystościach miejsko- powiatowych. Oprócz udziału we mszy, podczas której nasi ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice zapewnili opiekę medyczną, nasi harcerze pełnili wartę honorową podczas uroczystości pod pomnikiem. Oprócz  warty harcerskiej, i osób do odbierania wiązanek o delegacji, wystawiliśmy dodatkowo wartę dwóch żołnierzy w mundurach strzelca Piłsudskiego z 1914 roku i mundurze piechoty z 1939 roku. Oba mundury wraz z oporządzeniem i replikami broni zgodnymi z epoką zdobyliśmy sami realizując programy i zdobywając środki na zakup poszczególnych elementów. Zapewniliśmy także osoby do odbierania wiązanek od delegacji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uroczystości  w tym roku były połączone z pierwszym biegiem niepodległościowym zorganizowanym przez Stowarzyszenie Zabiegane Starachowice, w którym udział  wzięło ponad 300 biegaczy. Tu nasi ratownicy (8 osób) zapewnili opiekę medyczna,  a 18 osób z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im.Emilii Plater,  dodatkowo pełnili służbę na trasie zabezpieczając bezpieczeństwo na trasie. Przed biegiem przygotowaliśmy 1918 białych i 2018 czerwonych balonów napełnionych helem,  które zostały wręczone mieszkańcom i biegaczom,  a następnie wypuszczone na starcie biegu.