Trasa V -  o Puchar Wojewody Świętokrzyskiego

Komendant Trasy: hm. Tomasz Łebek

Obsługa trasy: 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater, Hufiec Starachowice

Przebieg V TRASY.

 

Dzień 1. 31.05.2012

Kielce dworzec PKP (start w godzinach od 7 do 12). Zadanie na terenie Kielc, (przejazd MZK lub  do Masłowa,  dalej szlakiem do   Ciekot -"Żeromszczyzna", meta koło zalewu (meta w godzinach 14 do 18 nad zalewem), (długość trasy około 18  km).

Dzień 2. 01.06.2012

Ciekoty - Radostowa (start w godzinach 8 30 - 10 00)   - Święta  Katarzyna (źródełko) - Bodzentyn (ruiny pałacu) - meta w miejscowości Siekierno ( meta w godzinach od 16 30 do 18),  (długość trasy około 24 km ).

Dzień 3. 02.06.2012

Siekierno (start w godzinach 8 30 - 9 30), - Mostki- zlot,  meta w miejscowości Parszów - Szkoła Podstawowa, godzina zostanie podana po ustaleniu programu zlotu w dniu 2.06.2012 (długość trasy około 8 km ).

Dzień 4. 03.06.2012

Parszów (wyjście ze szkoły do godziny 9:30 - Mostki zlot  (1 km) -  Apel kończący rajd o godzinie 11:00. (Planowane zakończenie  rajdu około godziny 12:30)

 

 

 

 

 

 

 

Łał_łał ta trasa tu wymiata ... to słowa piosenki festiwalowej, z która jeszcze długo będzie nam się kojarzyć z tegoroczna edycja rajdu świętokrzyskiego a szczególnie Naszej Piątej Trasy. W tym roku w rajdzie oprócz 12 osobowej obsługi trasy w rajdzie wzięły udział dwa patrole 38 SDH, które rywalizowały między sobą na Naszej Piątej Trasie. Wyjątkowa oprócz piosenki była atmosfera na trasie na która złożyła się praca  i entuzjazm samych uczestników. Ale od początku. W tym roku zadania na trasie oparte były na naszej wizji realizacji zadań w ramach Roku Regionów i Odznaki Chorągwianej Jodła. Uczestnicy mieli za zadanie odnaleźć miejsca związane z historia naszego regionu i samym Stanisławem Staszicem.

 

 

 

 

 

 

Przed rajdem przeszliśmy trasę wzdłuż i w szerz i w poprzek, tak aby wskazać patrolom miejsca które musieli później sami odnaleźć. Uczestnicy musieli odnaleźć min fabrykę pomp w Białogonie, ślady po wyrobiskach rudy na Karczówce, ślady kopalni ołowiu w Niewachlowie, ślady kuźnic w Mostkach i Parszowie czy stare wyrobiska po kopalni w Parszowie poznając tym samym górniczo-hutniczą historię Staropolskiego Okręgu Przemysłowego.

 

 

 

 

 

 

Na_trasie czekały też na nich zadania, które patrole musiały wykonać. A że wyjątkowo trafiliśmy w gusta uczestników to zadania realizowali z wyjątkowym zaangażowaniem. Wyjątkowo też przebiegł konkurs kulinarny podczas którego musieli zaprezentować potrawy regionalne. Tu nasze podniebienia mogły się raczyć zalewają, prażuchą, jabłkami pieczonymi z nadzieniem z orzechów i cynamonu czy bodzentyńskim chlebem ze smalcem, który w ogromnej ilości spałaszował nasz męski patrol.

 

 

 

 

 

 

Punktem kulminacyjnym rajdu był zlot na którym trasy prezentowały swoje piosenki. I zabrzmiało, zatrzęsło i zagrzmiało w rytm przeboju Nosa Nosa, do którego słowa ułożył patrol 75 KDH z Bilczy, a układ choreograficzny stworzył harc-bend z Grójca. Zabrzmiało że Mostki, Gdańsk, Wrocław, Łódź i okolica do tej pory się zachwyca........

 

 

 

 

 

Po_części oficjalnej wystąpił zespół "Cisza Jak Ta" który dał naprawdę wspaniały koncert a muzyka niosła się po zalewie w Mostach aż do Suchedniowa. Ostatniego dnia podsumowana została rywalizacja na trasach. Na piąteczce zwyciężył patrol 75 KDH z Bilczy, który wyprzedził patrol 41 KDH z Kielce i co było niespodzianką patrol Czarny Koń z Łodzi.

Podczas apelu nie zabrakło tez tradycyjnych przyśpiewek między trasami, gdzie  podobnie jak na festiwalu wyszło nam lepiej niż znakomicie. Bardzo fajne wyszedł też pomysł z wlepkami, które wprawiły w zakłopotanie sztywniaków, a tych którzy znają się na żartach w jeszcze lepszy rajdowy nastrój. Nasze wlepki (malkontentom odpowiadamy że i tak się same odlepią). pojechały w świat min z zespołem Cisza Jak Ta (dzięki za miły wpis na FB), nagrodami na innych trasach,  samochodach itp.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykaz patroli uczestniczących w 54 HRŚ w  2012 roku  na V  TRASIE  !

 

Patrol nr 501 - 147 WDW Scatter - Włocławek   

Patrol nr 502 - 2 DH Szkarłatni - Banie Mazurskie  

Patrol nr 503 - Drużyna Wędrownicza "3DSH" im. Roberta Baden-Powella - Miechów

Patrol nr 504 - 17 WDH Brzask - Grójec 

Patrol nr 505 - 38  SDH  im.  Emilii Plater  -  Starachowice  (męski)

 

Patrol nr 506  - Futrzaki - Włocławek 

Patrol nr 507  - 75 KDH im. ks. Piotra  Ściegiennego - Bilcza

Patrol nr 508 - 38  SDH  im.  Emilii Plater  -  Starachowice  (żeński)

Patrol nr 509 - 9 DW "SFORA"  - Świecie

Patrol nr 510 - 10 Próbna Wyszkowska Drużyna Wędrownicza "Dycha" - Wyszków

Patrol nr 511 - 10 ŁDH Jata - Łuków 

Patrol nr 512 - "Czarny Koń" Szczep Pegaz - Hufiec Łódź Bałuty

Patrol nr 513 - 23 KDH - Kielce

Patrol nr 514 - 48 KDH Skała - Kielce

Patrol nr 515 - 41  KDH im. Jana Piwnika Ponurego - Kielce

 

Klasyfikacja patroli na V TRASIE zakończyła się następująco:

I miejsce: 
Patrol nr 507 - 75 KDH im. ks. Piotra  Ściegiennego - Bilcza
II miejsce   Patrol nr 515 - 41 KDH im. Jana Piwnika Ponurego - Kielce    
III miejsce     Patrol nr 512 - "Czarny Koń" Szczep Pegaz - Hufiec Łódź Bałuty