Rok regionów

5 miejsce w Roku Regionów dla 38 SDH :)

Główna Kwatera ZHP podała wyniki realizacji zadań w ramach programu ROK REGIONÓW w którym uczestniczyło ponad 284 drużyny z całej Polski. Drużyny w ciągu roku realizowały zadnia z ośmiu obszarów: przyroda, folklor, miejsca, język, postacie, kulinaria, historia, stereotypy. Jury oceniało między innymi wartość poznawcza działań, atrakcyjność dla członków drużyny, wyrazistość, atrakcyjność przekazu w drugim kroku (ciekawe, nowoczesne środki i metody), krąg odbiorców kampanii świadomościowej, oraz liczba sfer RR, w których drużyna na satysfakcjonującym poziomie zrealizowała oba kroki: krok 1 i krok 2.

Wśród 290 drużyn,  które zrealizowały zadania Roku Regionów i złożyły meldunki, 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater została sklasyfikowana na 5 miejscu. Nasza drużyna zdobywając 84 punkty,  była też najlepszą drużyną z Chorągwi Kieleckiej.

Drugie miejsce wśród drużyn z kieleckiej zajęła 15 Grunwaldzka Drużyna Harcerska im "Jędrusiów" z 70 punktami, oczywiście z Hufca Starachowice, zajmując wysokie 25 miejsce, zaliczając jednocześnie 4 obszary RR. Kolejnym zespołem z kieleckiej okazała się 33 Kielecka Gromada Zuchów Żeglarzy, która zajęła 130 miejsce, z 35 punktami zaliczając 2 obszary Roku Reginów. Na czwartym miejscu z 32 punktami 107 Kielecka Drużyna Harcerska "Płomień"  z Hufca Kielce-miasto, która zaliczyła 4 obszary RR a na piątym 25 Kielecka Drużyna Harcerska im. mjr. H. Dobrzańskiego ʺHubalaʺ, Hufiec Kielce-miasto, która z 30 punktami zajęła 160 miejsce zdobywając jeden obszar w RR. Kolejne drużyny zajęły odpowiednio 195, 213,214 i 234 miejsce. Aż 10 drużyn nie zrealizowało żadnego z zadań co wpłynęło na niższą ocenę naszego całego regionu.

Nasza drużyna jako jedyna zrealizowała zadania ze wszystkich ośmiu obszarów Roku Regionów. Przed nami w generalnej klasyfikacji, sklasyfikowane zostały 69 GDH "Pyszczydła" z Hufca Zamość, 15 DH "Lipczanie" z Hufca Lubań, 13 SDH "Fatamorgana" z Hufca Żagań oraz Szczep "Bieszczadnicy" z Hufca Stalowa Wola. Wszystkim serdecznie gratulujemy !. Cały ranking można obejrzeć na oficjalnej stronie Roku Regionów

 

Przyroda ostatnim etapem Roku Regionów

Zmagania z drugim etapem realizacji zadań w ramach Roku Regionów zakończyliśmy zorganizowaniem zadań związanych z przyrodą. W pierwszym etapie poznaliśmy dokładnie przyrodę naszej najbliższej okolicy. W drugim etapie postanowiliśmy pokazać przyrodę uczestnikom półkolonii, pod hasłem "Szalone Świętokrzyskie" która prowadziliśmy dzięki wsparciu Gminy Starachowice dla dzieci z naszego miasta. Rozpoczęliśmy od gry terenowej, której pomysł podsunął nam dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki podczas zwiedzania wystawy górnictwa , gdy realizowaliśmy zadanie  "Miejsca" w Roku Regionów.  Gra odbyła się w lesie Majówka gdzie na przyrodę ogromny wpływ miała kopalnia rudy żelaza, która działała tam blisko 80 lat. Na pozostałościach po kopalni i hałdach zadomowiły się okazy przyrody, które w naszej okolicy występują raczej rzadko. Tu dzięki specyficznym warunkom mogły się lepiej rozwinąć. Maluch w czasie gry odnajdywały nie tylko elementy przyrody, ale także miejsca, gdzie kopalnia miała ogromny wpływ na architekturę przyrody.

 

 

 

 

 

 

 

Kolejnym zadaniem była wyprawa nad zalew Lubianka gdzie, na rzece wypływającej z zalewu kilkanaście lat temu zadomowiły się bobry tworząc ogromne rozlewiska, które stały się dla nich rajem. Przed wyprawą poznały na zajęciach obiekty swoich poszukiwań i stworzyły makietę terenu, na którym miały wybrać się na grę. Na miejscu uczestnicy gry mogli sprawdzić swoje wyobrażenia na temat środowiska bobrów. Mogły naocznie zobaczyć żeremia i ogromne tamy jakie te zwierzęta budują kształtując swoje tereny. Odszukały też oprócz pięknych widoków działalności, także szkody jakie wyrządzają w przyrodzie.

 

 

 

 

 

 

 

Na zakończenie realizacji drugiego etapu przyrody, za  namową członków Towarzystwa Miłośników Przyrody "Kotyzka" wybraliśmy się na wspólną wyprawę na V Zlot na Dębowej Górze, który miał w tym roku wyjątkowy przebieg, bo po raz pierwszy skończył się zwiedzaniem rezerwatu "Rosochacz" w Lubieni. Tam nie tylko mogliśmy podziwiać wyjątkowe okazy roślinności, ale także mogliśmy się podzielić swoimi spostrzeżeniami,  nie tylko z blisko 70 uczestnikami półkolonii,  ale także z blisko 120 uczestnikom zlotu.

 

 

 

 

 

 

 

 

W rezerwacie widać powolną ekspansję gatunków drzewiastych ( jodła, sosna, olsza, grab ) na teren bagnisty, co jest dużym walorem dydaktycznym tego miejsca. Wędrując po najbardziej niedostępnych partiach lasu można usłyszeć głos jastrzębia gołębiarza. Zatrzymuje się tu na odpoczynek także sokół wędrowny. Miejsce gniazdowania ma tu także rzadki bocian czarny, który na śródleśnych torfowiskach znajduje obfitość pokarmu. Na terenie rezerwatu występują także bardzo charakterystyczne dla tego miejsca okazy roślinności m.in. rosiczka okrągłolistna, wawrzynek wilcze łyko, bluszcz pospolity, lilia złotogłów czy kopytnik pospolity.

 

 

 

 

 

 

 

 

A czy wy wieta ?

Gwara była jednym z najtrudnieszych zadań które realizowaliśmy w Ramamch Roku Regionów. W pierwszym etapie na podstawie zebranych materiałów opanowaliśmy podstwowe elementy charakterystyczne dla naszej gwary.

Pierwszym działaniem był nasz współudział w organizacji "Jarmarku u Starzecha" cyklicznej imprezy organizowanej na terenie Muzeum Przyrody I Techniki przez Starostwo Powiatowe, Starachowickie Centrum Kultury oraz wszystkie Gminy Naszego Powiatu. Podczas Jarmarku odbyło się wiele konkurencji związanych z naszym regionem. Nie mogło też zabraknąc występów zespołów ludowych. Tu nasze dzielne harcerski nie tylko pomagały przy występach i konkursach regionalnych, ale także sprawdzały znajomość wiedzy z zakresu gwary zarówno członków zespołów ale także mieszkańców, którzy przyszli na Jarmark.

Drugim naszym działaniem były zajęcia podczas obozu, gdzie zaproponowaliśmy uczestnikom zmagania z językiem swoich przodków. Na początku musieli podczas biegu harcerskiego zdobyć materiały, na podstawie których mieli nie tylko przedstwiać wyznaczone scenki z życia, ale także  zachowac ich ludowy charakter nie mówiąc o słownictwie. W zadaniu musieli wykorzystać dodatkowo zestaw słów, które wylosowali, co stanowiło dodatlkową trudność w i tak trudnym zadaniu. Część zastępów miała na poczatku problem z przestawieniem się na gwarę, ale monolog naszej druhny Agnieszki która na poczatku wprawiła wiele osób w osłupienie mówiąc do zebranych w swoistym dla naszej gwary stylu: Co żeś nigdy nie słyszoł jak sie godo? Skundżeś jes chopie ?  Tak to jes jak sie ze fsi do miasta przylizie.. wprowadziła wszystkich w odpowiedni nastruj i dalej poszło wszystko nadzwyczaj składnie.

 

Stereotypy o Wąchocku czyli TV Rok Regionów w akcji.

XV turniej sołtysów który odbywał się w dniach od 29 czerwca do 1 lipca w Wąchocku był znakomita okazja do realizacji drugiego etapu zadań w ramach Roku Regionów. W pierwszym etapie poznaliśmy Wąchock i wzięliśmy na tapetę stereotypy o Wąchocku wynikające w dużej mierze z dowcipów o Wąchocku, które sprawdziliśmy na miejscu. Tym razem korzystając z tego że na imprezę zjechało się ponad 40 sołtysów, którzy stanęli w szranki w dyscyplinach, które powstały ze stereotypów o Sołtysie - był rzut ziemnaiakiem, toczenie koła od wozu do wychodka czy strzał kwadratową piłką do bramki ze słomy. Nasi reporterzy wzięli mikrofon, kamerę i jako reporterzy TV Rok Regionów wyszli do sołtysów, gości i samych mieszkańców pytając ich nie tylko o kawały, ale także o to co myślą o stereotypach o Wąchocku. Gośćmi naszej telewizji byli min sołtys Wąchocka, który wystąpił także ze swoim zespołem, burmistrz Wąchocka, pracownicy służb mundurowych, byli także sołtysi uczestniczący w turnieju, mieszkańcy, ale także pani Joanna Szenyszyn, europoseł, która nie tylko opowiadała kawały o Wąchocku , ale także bardzo chętnie rozmawiała a nami o stereotypach i ich wpływie na otoczenie. Z kamera dotarliśmy także do Gienka Loski gwiazdy wieczoru, zwycięzcy programu X-factor. Efektem kilkugodzinnych rozmów i naszych działań będzie film który chcemy umieścić na naszej stronie i portalach społecznościowych.

 

Rajd Kupały czyli festiwal smaków na Lubiance

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trzydzieści osiem jabłek nadziewanych miodem, orzechami włoskimi i płatkami migdałów pieczonych przez 38 minut oraz Ostrożańskie pieczone pierogi przewracane 38 razy w trakcie pieczenia,  to była nasza propozycja jak się poźniek okazało zwycięzka propozycja na potrawę regionalna podczas  festiwalu smaków w trakcie Rajdu Kupały, który zakończył się na ośrodku na Lubiance. Podczas festiwalu zaprezentowało się aż  7 drużyn, i dwa kręgi z naszego hufca. Były pieczone ziemniaki z masłem, zapiekanka, prażucha, kasza jadlana ze skwarkami, smalec z ogórkami, ogórki bez smalcu, i jeszcze jedne ogórki i oczywiście zalewajka. Jury surowym okiem oceniało prace sposób zaprezentowania potraw. Nasza ciężka praca i wcześniejsze testowanie pieczenia jabłek opłaciły się podwójnie. Zajęliśmy jednogłośnie pierwsze miejsce a miny osób jedzących nasze produkty ze smakiem, mówią same za siebie. W trakcie zlotu drużyny przygotowywały także zajęcia dla innych drużyn. 2 DH tradycyjnie zrobiła bieg na orientację, żeglarze wozili chętnych łódkami. Były także zajęcia łucznicze prowadzone przez 9 DW, podczas których udało nam się nawet kilka razy trafić w tarcze. My przygotowaliśmy profilaktyczny tor przeszkód w alkogooglach zwany biegiem kelnera,  podczas którego uczestnicy mieli za zadanie przenieść tace z piłkami a następnie ułożyć z nich piramidę. Zabawy i śmiechu było co niemiara.

 
Więcej artykułów…
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1
mod_vvisit_counterWczoraj668
mod_vvisit_counterTen tydzień669
mod_vvisit_counterPoprzedni2140
mod_vvisit_counterTen miesiąc4360
mod_vvisit_counterPoprzedni4704
mod_vvisit_counterWszystkie626808

Online (20 minutes ago): 12
Your IP: 3.236.142.143
,
Today: Cze 17, 2024
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości