Jodła 2013

Jodła 2013, regulamin

DRUHNY I DRUHOWIE!

Przed Wami Regulamin Odznaki Chorągwianej Jodła 2013

„Bezpieczeństwo Powszechne”

I. OPIS ODZNAKI

  1. Odznaka ZHP Chorągwi Kieleckiej nosi nazwę Odznaka Chorągwiana Jodła 2013.
  2. Odznaka jest trójstopniowa, w formie metalowego znaczka w kształcie świętokrzyskiej jodły.

II. CELE ZDOBYWANIA ODZNAKI

Podstawowym celem zdobywania Odznaki Chorągwianej Jodła 2013 jest kształtowanie wśród harcerek i harcerzy postaw obywatelskich poprzez:

- upowszechnianie zasad bezpieczeństwa publicznego

- podjęcie działań społecznie użytecznych na rzecz społeczności lokalnej

- aktywizację środowisk harcerskich ZHP Chorągwi Kieleckiej

- współpracę ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo publiczne (straż pożarna, policja, pogotowie ratunkowe, straż graniczna, wojsko)

III. ZASADY I WARUNKI ZDOBYWANIA ODZNAKI

1. W celu zgłoszenia udziału w realizacji zadań na Odznakę należy wypełnić ankietę aplikacyjną, znajdującą się na stronie internetowej ZHP Chorągwi Kieleckiej (http://www.kielecka.zhp.pl/) w terminie do 10 maja 2013 roku.

2. Przed wysłaniem zgłoszenia do Komendy Chorągwi należy poinformować o tym właściwą Komendę Hufca – drużyna zgłasza fakt uczestnictwa w zdobywaniu Odznaki do Komendy Hufca, a Komenda Chorągwi po otrzymaniu zgłoszenia weryfikuje je
w Komendzie Hufca.
3. Zadania realizowane są od 10 kwietnia do 30 października 2013 roku.
4. Odznakę może zdobywać każdy zuch, harcerz oraz instruktor aktywnie uczestniczący
w pracy gromad lub drużyn działających w ZHP Chorągwi Kieleckiej.
5. Warunkiem zdobycia Odznaki jest zrealizowanie zadań, właściwych dla każdej grupy metodycznej.
6. Zadania realizowane są przez całą gromadę lub drużynę.
7. Odznaka przyznawana jest indywidualnie każdemu uczestnikowi, na podstawie udziału w zaliczonych zadaniach.
8. Drużynowy sporządza listę uczestników biorących udział w poszczególnych zadaniach
i załącza ją do sprawozdania – na tej podstawie przyznawana jest indywidualnie Odznaka, w stopniu adekwatnym do liczby poprawnie wykonanych zadań.
9. Odznaka jest trójstopniowa: Złota, Srebrna, Brązowa.
10. Odznakę przyznaje się uczestnikom, którzy zaliczyli odpowiednią ilość zadań:
- 8-10 zadań     -        Odznaka Złota
- 5-7 zadań       -        Odznaka Srebrna
- 3-4 zadania    -        Odznaka Brązowa
11. Sprawozdanie z realizacji zadań należy składać w biurze Komendy ZHP Chorągwi Kieleckiej w terminie do 15 listopada 2013 roku – osobiście lub drogą pocztową.
12. Sprawozdanie powinno być sporządzone zgodnie z Załącznikiem nr 1 do Regulaminu.
13. Meldunek z wykonanych zadań można składać drogą elektroniczną – instrukcja pojawi się na stronie ZHP Chorągwi Kieleckiej do 15 czerwca 2013 roku.
14. Ocena zadań zostanie dokonana przez 3-osobową Kapitułę Odznaki Chorągwianej
Jodła 2013 do 22 listopada 2013 roku.
15. Kapitułę powołuje rozkazem Komendant ZHP Chorągwi Kieleckiej.
16. Odznakę przyznaje Komendant ZHP Chorągwi Kieleckiej swoim rozkazem.
17. Gromady zuchowe i drużyny harcerskie otrzymują certyfikat potwierdzający zdobycie Odznaki z imiennym wykazem zdobywających.

Kontakt:

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Kapituła Odznaki Chorągwianej Jodła 2013, ZHP Chorągiew Kielecka, ul. Pańska 1a, 25-820 Kielce

http://www.kielecka.zhp.pl/

Życzymy powodzenia i czekamy na Wasze zgłoszenia do realizacji zadań Odznaki Chorągwianej JODŁA 2013!

CZUWAJ!

Kapituła Odznaki Chorągwianej Jodła 2013

 

Jodła 2013, zadanie nr 10

Zadanie 10.

Weźcie udział w dowolnej imprezie - czy to harcerskiej czy szkolnej w ramach służb (np. informacyjnej, porządkowej czy zabezpieczenia medycznego). Sprawdźcie, czy to łatwe czy trudne zadanie. Zdjęcia z imprezy dołączcie do sprawozdania.

W ramach tego zadania zabezpieczaliśmy pod względem medycznym kilka imprez z których wyróżnić należy:

Jarmark u Starzecha, odbywająca się w dniach  01-02.06.2013 – największa impreza w dodatku impreza masowa, odbywająca się na terenie Powiatu Starachowickiego. Podczas imprezy, przez 2 dni zabezpieczenia wystawiliśmy nie tylko patrole medyczne , ale także polowy punkt medyczny spełniający wymagania wynikające z ustawy. W trakcie imprezy prezentowane były wystawy sztuki i rzemiosła ludowego, gry i zabawy, konkursy dla dzieci, pokazy. W czasie imprezy odbył się także koncerty,  których głównymi gwiazdami były zespoły: „Poparzeni Kawą Trzy zespół, który tworzą: Wojciech Jagielski (Radio Zet), Jacek Kret, Roman Osica (RMF FM), Krzysztof Zasada (RMF FM), Marian Hilla (Eska Rock), Mariusz Gierszewski (Radio Zet) i Krzysztof Tomaszewski. Oraz gwiazda wieczoru  Tatiana Okupnik, która odwiedziła nas po koncercie  z całym zespołem w naszym punkcie medycznym.

Dnia11.09.2013 roku dbaliśmy o bezpieczeństwo uczestników Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Powiatu Honorowy Patronat objął Starosta Powiatu Starachowickiego Pan Andrzej Matynia  Organizatorami Turnieju było Świętokrzyskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnym ,,RADOŚĆ” w Godowie   oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Kałkowie-Godowie. W rozgrywkach wzięło udział 5 drużyn: WTZ Ostrowcu Świętokrzyskim, WTZ przy Stowarzyszeniu RAZEM w Ostrowcu Świętokrzyskim, WTZ przy Stowarzyszeniu TĘCZA w Skarżysku Kamiennej, WTZ przy Parafii Rzymsko-Katolickiej w Kałkowie-Godowie oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Starachowicach. Mimo deszczowej pogody rozgrywki przebiegały w gorącej atmosferze z głośnym dopingiem kibiców, którzy okrzykami zagrzewali zawodników do gry na boisku. Tegoroczny turniej odbył się pod hasłem ,,Jestem Sportowcem… pomogę w Złotej Godzinie życia” nawiązując do  Światowego Dnia Pierwszej Pomocy przypadającemu na dzień 14 września 2013. Nie mogło się więc obejść bez pokazu pierwszej pomocy medycznej wykonanego przez Harcerską Grupę Ratowniczą Starachowice, która zapewniła również zabezpieczenie medyczne podczas całego Turnieju.

MNA-ia Biegania – 6 października uczestniczyliśmy w zabezpieczeniu medycznym  drugiej już edycji imprezy MANia biegania, która w tym roku cieszyła się znacznie większym zainteresowaniem niż w roku ubiegłym. W tym roku wystartowało aż 170 biegaczy reprezentujących kluby z całej Polski. W tym 32 kobiety. Zawodnicy rywalizowali w kilku kategoriach wiekowych. Najlepszy zawodnik całą trasę o długości 7 kilometrów pokonał w 19 minut i 38 sekund. Impreza została zorganizowana z inicjatywy firmy MAN Bus Starachowice, a przygotowana przez Miejskie Centrum Sportu i Wypoczynku przy współpracy Urzędu Miejskiego, Klubu Juventa-Kobex, Starachowickiego Centrum Kultury, Straży Miejskiej, Policji, Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice, HSPP, Stowarzyszenia Projekt Starachowice oraz Ludowego Klubu Biegacza Rudnik. Patronat medialny nad imprezą objęła „Gazeta Starachowicka”. Najlepsi biegacze otrzymali nagrody i puchary z rak wiceprezydenta Starachowic Sylwestra Kwietnia, oraz przedstawicieli firmy MAN: Tadeusza Olchwika i ANity Młodawskiej-Okły.

 

Jodła 2013, zadanie nr 9

Zadanie 9.

Dokonajcie akcji promocyjnej dotyczącej noszenia odblaskowych elementów podczas poruszania się po zapadnięciu zmroku. Spróbujcie uświadomić swoich rówieśników, że dla kierujących mogą być całkowicie niewidoczni bez tego typu elementów.

Zadanie to realizowaliśmy  współpracując z Komenda Powiatową i Wojewódzką Policji wspierając ich w kampanii „Rok Pieszego” która wpisuje się w realizowany przez nas program RAZEM DLA 112 na który środki pozyskaliśmy z Gminy Starachowice i Starostwa Powiatowego.

26 marca 2013 w hali lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbyło się spotkanie inaugurujące Rok Pieszego, który w województwie świętokrzyskim, ogłosił Komendant Świętokrzyskiej Policji. Nasza drużyna oraz Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice wraz ze Stowarzyszeniem Bezpieczny Powiat, oraz na co dzień współpracujące z nami instytucje w ramach projektu RAZEM dla 112,  złożyły deklarację że będą wspierać działania KW Policji w działaniach profilaktycznych skierowanych dla pieszych. Gospodarzami spotkania byli: Starosta Starachowicki p. Andrzej Matynia oraz Komendant Powiatowy Policji w Starachowicach insp. Jarosław Adamski. Ponadto w konferencji wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, radni, dyrektorzy szkół i nauczyciele, uczniowie, mieszkańcy powiatu starachowickiego oraz przedstawiciele lokalnych mediów. W spotkaniu uczestniczyli także policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach podinsp. Anna Zielińska-Brudek, asp. Artur Putowski i sierż. szt. Paweł Zawadzki, którzy przedstawili dane dotyczące zdarzeń drogowych z udziałem pieszych oraz propozycje działań w ramach roku pieszego. Z naszej strony nasze wspólna działania przedstawiała Pani Elżbieta Pryciak ze Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Starachowicki,  która omówiła działania profilaktyczne w ramach programu pod wspólnym hasłem „Bezpieczni na drogach i Razem dla 112” dla „Roku Pieszego”.

W ramach tych działań oraz działań własnych zorganizowaliśmy i uczestniczyliśmy w kilku przedsięwzięciach wśród których wymienić należy:

Akcja "Kinoteka Przedszkolaka". W ciągu całego roku przedszkolaki wzięły udział w sześciu projekcjach filmowych połączonych ze spotkaniami edukacyjnymi z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach. W akcji bierze udział  także Straż Miejska, Policja, wydział sportu i promocji UM Starachowice oraz HGR Starachowice. Co miesiąc a dokładnie przez 6 miesięcy, odwiedzaliśmy inne przedszkole przed projekcją i po udzieleniu krótkiego instruktarzu dla najmłodszych wspólnie wyruszaliśmy do kina omawiając po drodze zasady bezpieczeństwa na drogach i korzyści płynące z noszenia elementów odblaskowych.

Pierwszaki z Klasą było spotkaniem zorganizowanym przez rekcję gazety Echo Dnia w Sali Starachowickiego Centrum Kultury,  podczas którego uczniowie klas pierwszych mogli się spotkać z Jeżem Edkiem, który zachęcał pierwszaków wraz z Policja. Ratownikami i Wielkim Podróżnikiem do bezpiecznego zachowania się na drogach i noszeniu elementów odblaskowych w celu zwiększenia widoczności na drogach po zmroku. Podczas spotkania blisko 350 pierwszaków,  miało okazje nie tylko posłuchać miłych tekstów o ruchu drogowym, ale także zobaczyć pokaz co się dzieje z dzieckiem podczas wypadku przy nie zapiętych pasach w foteliku, oraz uczestniczyć w konkursie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa.

Szkoliliśmy także dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Byliśmy ze swoimi działaniami nie tylko w szkołach na terenie miasta, ale także na terenach wiejskich. Najciekawiej wspominamy szkolenia i zaangażowanie uczniów w szkołach w Adamowie, Lipiu, Szerzawach oraz w Godowie, gdzie podczas turnieju piłkarskiego szkoliliśmy uczestników warsztatów terapii zajęciowej.

W sumie podczas tego rocznych działań spotkaliśmy się z blisko 2000 osób, a prawie 900 uczestniczyło naszych szkoleniach z pierwszej pomocy. Rozdaliśmy około 1200 elementów odblaskowych, kamizelek, worków na kapcie do szkoły, czapek, opasek i światełek odblaskowych oraz około 1000 naszych poradników pierwszej pomocy.

 

Jodła 2013, zadanie nr 8

Zadanie 8.

Dokonajcie przeszkolenia ratowniczego. Minimum 50% członków drużyny powinno wziąć udział  w szkoleniu, kursie lub zajęciach związanych z Ratownictwem Medycznym.

Nasi harcerze uczestniczyli w Wędrowniczym Kursie Pierwszej Pomocy zorganizowanym przez Harcerską Grupę Ratowniczą Starachowice w kwietniu tego roku. Podczas dwóch weekendów pod okiem instruktorów HSR, poznawali nie tylko zagadnienia teoretyczne z zakresu pierwszej pomocy, ale także zmagali się z symulowanymi zdarzeniami podczas których musieli wykazać się praktycznymi umiejętnościami. W kursie uczestniczyło aż 14  osób z naszej drużyny. Pozostali członkowie drużyny ukończyli kurs na jesieni 2012 roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aby jednak nie zasypiać gruszek w popiele i utrwalić wiedze uczestniczyliśmy wszyscy w dodatkowych zajęciach z pierwszej pomocy, które prowadzili ratownicy i instruktorzy HSR z HGR Starachowice,  przygotowując się do prowadzenia zajęć na Manewrach Ratowniczo-Technicznych chorągwi. Podczas manewrów pod czujnym okiem instruktorów z HGR Starachowice, szkoliliśmy uczestników utrwalając naszą wiedzę z zakresu ratownictwa.Wiedza ta i umiejętności pozwoliły nam podczas VII Wojewódzkich Młodzieżowych Zawodach Ratowniczych o puchar Starosty Starachowickiego, nie tylko wesprzeć organizatorów zawodów jako pozoranci, ale także wystawiliśmy trzy,  pięcioosobowe  zespoły w trzech kategoriach wiekowych.

Zawody odbyły się w piątek 27 września w Starachowicach Zawody zostały zorganizowane  przez Harcerską Grupę Ratowniczą Starachowice oraz Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki przy współudziale Komendy Powiatowej Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Automobilklubu PZM, ŚCRMiTS oraz szkoły językowej ETON.  Zawody organizowane są w ramach programu ”BEZPIECZNI NA DROGACH – RAZEM DLA 112” i mają na celu podniesienie poziomu wiedzy oraz umiejętności dzieci i młodzieży w zakresie udzielania pierwszej pomocy. W tym roku w zawodach uczestniczyło 27 zespołów reprezentujących szkoły , kluby i drużyny harcerskie.

Rywalizacja odbywała się w trzech kategoriach: szkół podstawowych, gimnazjów i kategorii open. Na  uczestników czekało 12 pozorowanych zdarzeń i test wiedzy z zakresu pierwszej pomocy. Wśród wielu punktów uczestnicy uznali za najtrudniejsze i najbardziej pasjonujące  zdarzenia z kajakarzem,  który zawadził barkiem o pomost, wypadek drogowy z urazem „kierownicowym” przebite udo na budowie i chyba najbardziej zaskakujący z punktów przygotowany wraz z lektorami ze szkoły językowej ETON, punkt z poturbowanym obcokrajowcem, który mówił tylko w języku angielskim. Nie zabrakło też punktów z resuscytacji zarówno osób dorosłych jak i dzieci.

Rywalizacja na trasach zakończyła się następująco: na trasie podstawowej zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Starachowicach, przed zespołem naszej 38 SDH ze Starachowic, który po dwóch latach słabych występów  wrócił na podium oraz  Szkołą Podstawową z Nietuliska. Na trasie gimnazjum rywalizacja zakończyła się dokładnie w tako sam sposób jak w ubiegłym roku. Zwyciężył zespół 38 SDH przed zespołem MDP  z Lubieni oraz Gimnazjum nr 2 ze Starachowic. Na najtrudniejszej trasie nasz zespół złożony z dwójki gimnazjalistów i dwójki pierwszaków ze szkoły średniej zajął drugie miejsce ustępując tylko doświadczonemu zespołowi HCPP z Ostrowca. III miejsce zajął zespół I LO ze Starachowic.

 

 


 

Jodła 2013, zadanie nr 7

Zadanie 7.

Weźcie udział w Manewrach Ratowniczo-Technicznych Chorągwi Kieleckiej we wrześniu 2013. Więcej informacji w biurze ZHP Chorągwi Kieleckiej.

 

W dniach 13-15 września na terenie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach,  odbyły się I Manewry Ratowniczo – Technicznych Chorągwi Kieleckiej. Nasi harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej, wzięli udział w manewrach  jako kadra programowa wspierając  razem z szóstka harcerzy z 13 DH Wiatr ze Staszowa, naszych ratowników z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice . Uczestniczyliśmy w przygotowaniu i przeprowadzeniu zajęć w trzech blokach zajęć.

W piątek zorganizowaliśmy w ramach bloku „F.A. Course” osiem stanowisk, na których uczestnicy manewrów poznawali wiedzę i zdobywania umiejętności z zakresu ratownictwa medycznego i pierwszej pomocy. Tu uczestnicy manewrów mogli nauczyć się ewakuacji sprzętowej i ewakuacji nasobnej, zakładania kołnierza ortopedycznego, kamizelki KED, uczyli się tamowania krwotoków, stabilizacji kończyn za pomocą szyn Kramera, oraz uczyli się resuscytacji zarówno na osobach dorosłych jak i dzieciach, łącznie z wykorzystaniem defibrylatora automatycznego AED. Tu oprócz naszych zajęć były cztery punkty przygotowane przez Straż Pożarną, gdzie uczestnicy mogli zapoznać się ze sprzętem, punkt policji,  gdzie uczestnicy mogli zobaczyć  prezentacje o działaniach profilaktycznych świętokrzyskiej policji. Był tez punkt z prezentacją o zagrożeniach oraz punkt z medycyny taktycznej prowadzonej przez jednostkę specjalna, gdzie oprócz środków medycznych stosowanych na polu walki, uczestnicy mogli zapoznać się z samochodem hummwi, wykorzystywanym podczas misji wojskowych.

   

W sobotę podczas biegu po mieście w ramach bloku  „Greyhound Trophy” , przygotowaliśmy dla uczestników 6 symulowanych zdarzeń na terenie Kielc, podczas których uczestnicy udzielali pomocy poszkodowanym. Były wypadki z udziałem rowerzystów, wychłodzenie po zbyt długim przebywaniu w wodzie, krwotok z nosa oraz poszkodowany z podejrzeniem zawału.

Trzeci blok „Multitask Challenge” przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy w niedzielę.  Tu zastępy stanęły przed zadaniem w ramach którego musiały wytypować ze swojego składu  5 osobowe reprezentacje, które mogły się wykazać umiejętnościami zdobytymi podczas pierwszych dwóch dni manewrów. Zajęcia odbywały się na przygotowanym przez nas torze przeszkód,  na którym oprócz umiejętności z zakresu pożarnictwa i sprawności musieli się wykazać wiedzą i umiejętnościami z zakresu ratownictwa medycznego. Wśród wielu czynności do wykonania, było pokonywanie przeszkód, składanie linii gaśniczej, resuscytacja krążeniowo oddechowa na fantomie czy umieszczenie poszkodowanego na desce ortopedycznej. Było symulowane gaszenie z hydronetki oraz założenie pełnego stroju strażaka.

I Manewry Ratowniczo – Techniczne ZHP Chorągwi Kieleckiej zakończyły się uroczystym apelem, na którym obecny był Zastępca Komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych ppłk Grzegorz Wtykło, oraz Przewodniczący Rady Chorągwi Kieleckiej hm. Lucjan Marek Pietrzczyk. Wcześniej uczestników manewrów odwiedziła pani  Wiceminister Obrony Narodowej Beata Oczkowicz, wraz z Komendantem Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych płk dypl. Wiesławem Mitkowskim.


 
Więcej artykułów…
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj28
mod_vvisit_counterWczoraj41
mod_vvisit_counterTen tydzień69
mod_vvisit_counterPoprzedni492
mod_vvisit_counterTen miesiąc1575
mod_vvisit_counterPoprzedni1633
mod_vvisit_counterWszystkie617666

Online (20 minutes ago): 2
Your IP: 18.223.106.100
MOZILLA 5.0,
Today: Kwi 29, 2024
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości