Dwudziestego trzeciego grudnia 2016 roku w 185 rocznicę śmierci bohaterki drużyny Emilii Plater, odbyła się bardzo ważna dla naszej 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej  uroczystość. Przed corocznym spotkaniem wigilijnym zebraliśmy się na nowym skwerze przed hufcem gdzie, podczas uroczystego apelu,  z rąk byłych harcerzy naszej drużyny otrzymaliśmy nowy proporzec drużyny.

Nowy proporzec zastąpił stary, który został wykonany przez drużynowego w 1995 roku przed zlotem Związku Harcerstwa Polskiego w Zegrzu,  na którym to nasz proporzec prezentował się na tle innych wyjątkowo korzystnie. Na zdjęciach z przewodniczącym ZHP Stefanem Mirowski oraz przed budynkiem sejmu RP.

 

 

 

 

 

 

 

Niestety 20 lat intensywnego użytkowania spowodowało, że proporzec nadszarpnięty zębem czasu nie wyglądał już tak okazale jak podczas zlotu w Zegrzu, gdzie wiele osób zwracało na niego uwagę. Wpływ na zużycie proporca miły także materiały wykorzystane do jego wykonania. Litery zostały wycięte ręcznie żyletką   ze starego filcowego kapelusza, logo wyhaftowane zwykłym kordonkiem. Najmniej zniszczony był drzewiec wykonany przez tajemniczego "Wiesława" czyli tatę Agaty, jednej z naszych harcerek. Również materiał proporca stracił swoje kolory. Kiedyś jeszcze w pełni zielony, obecnie bardziej szaro-seledynowy z wypłowiałymi szarymi literami, które były kiedyś czarne.

 

Nowy proporzec został wykonany w profesjonalnej firmie w większości na wzór starego. Uaktualnione zostało logo drużyny. Pojawił się także napis Związek Harcerstwa Polskiego wokoło krzyża harcerskiego, oraz nowy solidniejszy drzewiec, na którym zostaną umieszczone specjalne gwoździe, a na nich nazwiska 38 osób, które w jakiś wyjątkowy sposób przyczyniły się do rozwoju drużyny od początku jej istnienia, a które chciały także wesprzeć pomysł z nowym proporcem.  Oprócz planowanych gwoździ na proporcu dzięki zebranej kwocie wykonaliśmy dodatkowo tablice z informacją o fundatorach proporca z dodatkowymi gwoździami, która zawisła w harcówce nad naszym kominkiem. Chcielibyśmy bardzo wymienić nazwiska wszystkich fundatorów, ale ochrona danych osobowych i jakieś dziwne przepisy mogłyby nas narazić na nieprzyjemności, ale jeszcze raz bardzo wszystkim  serdecznie dziękujemy za wsparcie.