Archiwum 2012

Wigilia drużynowa 2012

Tradycyjnie jak co roku spotkaliśmy się przy wigilijnym stole. Tym razem spotkanie wypadło w sobotę 22 grudnia, dzięki czemu mogliśmy więcej czasu spędzić w gronie 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej. Do 38 osób na wigilii  brakło zaledwie 2 osób.  Spotkanie rozpoczęliśmy od ubrania żywej Dylusiowej choinki i udekorowania stołu, by po życzeniach móc skosztować potraw wigilijnych. W tym roku po raz kolejny królowała ryba po grecku sałatki  i placki z sernikami, szarlotką i krówka na czele. Nie zabrakło też biało i zielonego Frugo w kolorach drużyny i przebojowych trzech cytryn z Radomia. Mamy nadzieję że obfitość potraw przełoży się na jeszcze większą ilość przedsięwzięć i zrealizowanych pomysłów drużyny w następnym roku,  czego sobie i wszystkim życzymy

 

 

Betlejemskie Światło Pokoju 2012

 

11 listopada

Jak co roku nie mogło zabraknąć harcerzy z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej na uroczystych obchodach Święta Niepodległości w Starachowicach. Wraz z harcerzami z naszego hufca wzięliśmy udział w uroczystym nabożeństwo w kościele Wszystkich Świętych, którego oprawę muzyczną mszy św. sprawował Big Band Mirosława Gęborka. W uroczystościach uczestniczyła także senator Beata Gosiewska,  władze miasta i powiatu Starachowice, liczne delegacje organizacji politycznych, szkół, zakładów i instytucji. Po mszy św. uczestnicy obchodów przeszli przed Pomnik Niepodległości gdzie nasze harcerki tradycyjnie pełniły wartę honorową.  Uroczystości przed pomnikiem zakończyła defilada niepodległości w wykonaniu umundurowanych uczniów starachowickich szkół średnich i harcerzy, która przeszła ulicą Konstytucji 3 Maja.


Po uroczystościach udaliśmy się z drużyna w okolice Bałtowa, gdzie drużynowy przygotował nam nietypowy bieg harcerski, na stopnie. Tym razem trasę biegu pokonywaliśmy Defenderami a prowadziły nas roadbooki stosowane podczas profesjonalnych rajdów terenowych. Trasa podzielona była na kilka odcinków gdzie nie tylko na zmianę musieliśmy poprowadzić samochody, ale także skompletować i rozszyfrować dane tak aby skompletować całą trasę wyprawy. Nie obyło się bez zabawnych sytuacji z szukaniem trasy czy stacji benzynowej :) o prysznicu błotem nie wspominając. Wyniki biegu i wręczenie stopni już wkrótce a my póki co zapraszamy do naszej galerii na naszym facebookowym profilu.

 

 

Wyniki kampanii 1% za 2011 rok

Znamy już wyniki kampanii 1 % za ubiegły 2011 rok. Po raz kolejny udało nam się osiągnąć najlepszy wynik w naszym hufcu.

Nazwa jednostki (kwoty netto)
38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater – 2911 zł

KS ”Łysica-Żubry” – 470 zł
15 GDH ”Jędrusie” – 290 zł
11ADH im. K. K .Baczyńskiego – 258 zł
9 DW „Świętokrzyskie Anioły” – 122 zł
122 DH im. Brata Alberta Rudki – 107 zł
82 DH „Kubuś” Lubienia – 99 zł
12 DH – 84 zł
13 DH im. T. Zawadzkiego „Zośki” – 69 zł
2 DH im. M. Langiewicza- – 62 zł
40 SDH im. R. Kaczorowskiego – 55 zł
GZ „Leśne Skrzaty” – 34 zł
Krąg NS – 29 zł
KS „Bejdewind” – 16 zł

Wszystkim tym którzy wsparli nas choćby najmniejszą kwotą serdecznie ale to naprawdę serdecznie dziękujemy !

 

XXVII Harcerski Rajd Szlakami Jędrusiów

Rajd rozpoczął się w piątek 16 listopada  w Mostkach, w gminie Suchedniów gdzie na starcie patrole musiały pomalować się w barwy jesieni co już na początku w prawiło w dobry humor wielu uczestników. Na trasie na uczestników także czekało wiele niespodzianek. Dzień zakończył kominek w Szkole Podstawowej w Wielkiej Wsi gdzie spali uczestnicy rajdu. W sobotę w 68 rocznicę bitwy udaliśmy się do lasu pod Tychowem Starym, w gminie Mirzec, gdzie przy grobie dwóch partyzantów, Armii Krajowej "Junak” i "Kokoszka”z partyzanckiego Oddziału ”Jędrusie” odbył się zlot rajdu.

W uroczystym zlocie wzięli udział oprócz uczestników rajdu  między innymi Pan Andrzej Matynia - starosta starachowicki,  druhna hm Elżbieta Kubiec- zastępca komendanta Chorągwi Kieleckiej ZHP, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Starachowicach. Z Krakowa przyjechał jeden z ostatnich, żyjących partyzantów Oddziału “Jędrusie”, Jan Gałuszka, pseudonim "Mizerny” oraz nasi starachowiccy kombatanci, przedstawiciele Nadleśnictwa Starachowice i słuchacze Uniwersytetu III Wieku w Starachowicach.

Zlot był okazją do uhonorowania drużyn i osób honorowymi odznaczeniami ale także wręczeniu Odznak Chorągwianych „Jodła” i  różnych podziękowań. Wręczono też  szczególne ważne dla środowiska Jędrusiowego odznaki Jędrusiowe.  I tu miła niespodzianka bo po 17 latach uczestnictwa w rajdzie Jędrusiowym,  38 Starachowicka Drużyna Harcerska została uhonorowana plakietką w stopniu III.  Plakietki otrzymali także   Pan Starosta Starachowicki Andrzej Matynia oraz  Krąg Seniorów Łysica-Żubry” ze Starachowic. Wręczono znaczki drużynom hufca ,  które realizowały zadania Odznaki Chorągwianej „Jodła”

Po zlocie i wspaniałej grochówce udaliśmy się do Starachowic, gdzie w szkole odbył się drugi kominek a następnego dnia rano zakończenie rajdu

 

XIII Partyzancka Droga Krzyżowa

28 października po raz XIII odbyła się i po raz XIII 38 Starachowicka Drużyna Harcerska wzięła udział w  Harcerskiej Partyzanckiej Drodze Krzyżowej na Wykusie, której pomysłodawca i głównym organizatorem jest Hufiec ZHP Starachowice. Droga krzyżowa odbywa się w rocznicę bitwy obronnej jaką 28 października 1943 roku z niemiecką obławą stoczyły oddziały Świętokrzyskiego Zgrupowania Partyzanckiego AK "Ponury", w której zginęło aż 38 żołnierzy. W tym roku spotkanie odbywało się przy niesprzyjającej pogodzie. Było zimno, mokro i wiał zimny i nieprzyjemny wiatr, mimo tego w spotkaniu uczestniczyło blisko 120 osób. Organizatorzy zadbali także o gorącą herbatę i gorący  posiłek dla wszystkich uczestników. Mszę na zakończenie drogi na polanie obok kapliczki na Wykusie celebrował opat klasztoru w Wąchocku Eugeniusz Augustyn. Tradycyjnie wspieraliśmy organizatorów drogi krzyżowej, 38 SDH postawiła dwa namioty na posiłek dla uczestników i dla gości, a Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice dbała o bezpieczeństwo uczestników.

 

Wedrowniczy Kurs Pierwszej Pomocy HSR

W dniach 19-21 oraz 26-28 października uczestniczyliśmy w Wędrowniczym Kursie Pierwszej Pomocy Harcerskiej Szkoły Ratowniczej, który zorganizowała Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice, przy wsparciu instruktorów z Inspektoratu Ratowniczego Chorągwi Krakowskiej ZHP. Na kursie oprócz instruktorów HSR,  nie zabrakło także naszych brązowych którzy zdobywali IP. Przez dwa weekendy kursu zmagaliśmy się z wiedza i umiejętnościami jakie musieliśmy nabyć podczas kursu. Pomogły nam w tym wspaniałe wykłady i jeszcze fajniejsze pozoracje zdarzeń, podczas których mogliśmy nabyć praktyczne umiejętności. Podczas kursu nie zabrakło także zajęć integracyjnych, była poranna zumba, popołudniowe zajęcia na basenie i zajęcia wieczorne. Po ciężkich zmaganiach kurs ukończyło 100% naszych harcerzy, co daje nam szanse na poprawienie wyniku na przyszłorocznych zawodach ratowniczych.

 

 

VI Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze

W piątek 28 września już po raz szósty uczestniczyliśmy w VI Wojewódzkich Młodzieżowych Zawodach Ratowniczych, które odbyły się nad zalewem Lubianka w Starachowicach. W tym roku przygotowania do zawodów zawierały nie tylko ćwiczenia, ale także uczestniczyliśmy w zawodach ratowniczych z drużynami z całej chorągwi na zlocie z okazji 100 lecia ZHP na Ziemi Kieleckiej, w których nasze zespoły 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej zajęły 1 i 3 miejsce.

 

 

W Starachowickich zawodach rywalizowała w tym roku rekordowa ilość drużyn bo aż 30 i to w 3 kategoriach. W kategorii wiekowej szkół podstawowych po raz drugi z rzędu nasze maluchy znalazły się tuż tuż za podium. Wcześniej przez cztery lata udawało nam się zdobywać medalowe miejsca w tej kategorii. W kategorii wiekowej szkół gimnazjalnych, wystawiliśmy w tym roku jeden mocny zespół, który wykazał się na zawodach i tu jak w latach poprzednich udało nam się zająć pierwsze miejsce i to z dość sporą przewagą nad kolejnymi zespołami. Na drugim miejscu uplasowała się startująca po raz pierwszy w zawodach Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Lubieni, a na trzecim drużyna Gimnazjum nr 2 ze Starachowic.


 

W najstarszej i najbardziej prestiżowej kategorii poszło nam o niebo lepiej niż w zeszłym roku, kiedy nasza drużyna po kilku sukcesach w latach poprzednich zajęła dopiero 6 miejsce. W tym roku nasz zespół i to bardzo młody, bo składający się z pierwszoklasistów ze szkół średnich, zajął drugie miejsce, ustępując tylko starym wyjadaczom z zespołu Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy z Ostrowca.

 

 

 

 

Tuż za nami na trzecim miejscu uplasował się zespół z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 ze Starachowic, który po raz pierwszy stanął na podium w tych zawodach. W tyle zostawiliśmy  także drugi zespół HCPP z Ostrowca, aż trzy zespoły z  I LO , dwa zespoły z II LO ze Starachowic , zespół ZSZ nr 1 z Ostrowca w którego składzie byli członkowie HCPP oraz zespół z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Lubieni.

 

 

 

100 LAT Harcerstwa na Ziemii Kieleckiej

Od 14, a właściwie od 13 do 16 września uczestniczyliśmy z zlocie z okazji 100 Lecia Harcerstwa na Ziemi Kieleckiej. 13 września po szkole zapakowaliśmy się do samochodów i z przyczepą pełną sprzętu dotarliśmy na miejsce. Przywitał nas deszcz i dość silny wiatr, w którym przyszło nam stawiać namioty. Następnego dnia  w samo południe odbył się uroczysty apel na którym oficjalnie rozpoczęto zlot i zmagania drużyn. Po apelu na którym mogliśmy z duma patrzeć na reprezentacje hufców z których reprezentacja naszego Hufca Starachowice była jedną z najliczniejszych udaliśmy się na zajęcia.

 

 

 

 

 

 

Podczas zlotu przez dwa dni  wspólnie z naszymi ratownikami z HGR Starachowice prowadziliśmy zajęcia z pierwszej pomocy gdzie uczestnicy zlotu na 12 przygotowanych punktach mogli zapoznać się z podstawowymi zadami jak ratować innych.


 

 

 

 

 

 

 

Pierwszy dzień zakończył się wieczornym ogniskiem. Drugiego dnia od rana oprócz zajęć z pierwszej pomocy zorganizowaliśmy także zajęcia i zawody wspinaczkowe na naszej ściance wspinaczkowej.  Po południu część z nas prowadziła zajęcia na ściance, a część mogła w końcu skorzystać z licznych atrakcji przygotowanych na zlocie. Obejrzeliśmy z zainteresowaniem pokaz ratownictwa drogowego oraz wzięliśmy udział w zawodach ratowniczych w których nasze zespoły zajęły 1 i 3 miejsce w najstarszej kategorii.


 

 

 

 

 

 

Wieczorem odbył się uroczysty koncert,  na którym podsumowano realizację zadań w ramach odznaki Chorągwianej Jodła, po którym udaliśmy się do Mc Donalda, aby uroczyście objeść otrzymany dyplom za "Jodłę" . Wcześniej objadaliśmy się obiadkami przywiezionymi przez firmę cateringową. Ostatniego dnia rano część naszej drużyny udała się ze zlotem do Klasztory na Świętym Krzyżu gdzie uczestniczyli we mszy świętej. Druga część drużyny składała w tym czasie namioty i sprzęt na którym odbywały się zajęcia programowe. Zlot zakończył się uroczystym apelem na którym podsumowano rywalizację drużyn w wielu konkurencjach odbywających się na zlocie. Tu poza zawodami ratowniczymi, widać było zdecydowaną dominację Kieleckich hufców. Udało nam się jeszcze jedynie zająć jedno pierwsze i dwa drugie miejsca w zawodach wspinaczkowych. Zlot mimo kilku drobnych niedociągnięć był bardzo udaną imprezą, w której udział wzięło ponad 600 harcerzy i harcerek z naszej chorągwi i z której mamy nadzieję wszyscy uczestnicy zawieźli do domów same miłe wspomnienia.


 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj49
mod_vvisit_counterWczoraj79
mod_vvisit_counterTen tydzień187
mod_vvisit_counterPoprzedni427
mod_vvisit_counterTen miesiąc1634
mod_vvisit_counterPoprzedni9396
mod_vvisit_counterWszystkie633478

Online (20 minutes ago): 2
Your IP: 3.226.72.194
,
Today: Lip 23, 2024
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości