Archiwum 2013

Zajecia wysokościowe

 

 

 

 

 

 

Na koniec roku w ostatnia sobotę grudnia, korzystając z iście wiosennej pogody, wybraliśmy się na prawie sylwestrowe szaleństwo. Razem z HGR Starachowice poznawaliśmy i doskonaliliśmy techniki wysokościowe na tamie nad Lubianką. Było szlifowanie zjazdów, przewieszek, asekuracji i śmiesznych i zabawnych sytuacji. Zajęcia zakończyły się szybkim pieczeniem kiełbasek ;)


 

Wigilia 2013

Tradycyjnie jak co roku spotkaliśmy się w naszej harcówce na spotkaniu wigilijnym. Miło nam że z roku na rok jest nas coraz więcej i mimo że kilka osób wcześniej wyjechało na święta, a kilka nie zdążyło jeszcze wrócić to było nas ponad 38 osób. Wigilie, jak co roku rozpoczęliśmy tradycyjnym świątecznym ekspoze, które w tym roku wygłosił nowy przyboczny Kamil. Nie zabrakło też tradycyjnych życzeń tych na poważnie i tych zabawnych. Ze stołu pełnego dań przygotowanych przen naszych harcerzy,  oprócz tradycyjnej ryby po grecku i pierogów wśród wielu wypieków najszybciej znikły babeczki z zielono białym logo 38 :) .

Po więcej zdjęć zapraszamy do nasze wigilijnej  galerii na facebooku :)

 

Wyniki kampani 1% za 2012 rok

Na koniec roku dotarła do nas kolejna miła informacja związana z wynikami kampanii 1%. Okazało się że po raz kolejny 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater w ramach kampanii zebrała rekordowa kwotę. Tym razem otrzymaliśmy od podatników aż 4724,70 zł co stanowi 67 % środków zebranych przez wszystkie drużyny naszego hufca i ponad 1500 zł więcej niż w roku ubiegłym.. W sumie z naszymi środkami jest to kwota 7635,5. Nasze środki przeznaczymy tak jak poprzednio na rozwój drużyny i jeszcze ciekawsze zajęcia dla dzieci i młodzieży nie tylko w drużynie, ale także na festynach miejskich,  oraz na szkolenia z pierwszej pomocy prowadzone przez naszych instruktorów w ramach Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice.

Mamy nadzieję że również w tym roku zostaniemy ponownie obdarzeni zaufaniem podatników

i przekażą nam swój jeden procent podatku za 2013 rok.

Za wszelką dotychczasowa pomoc wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy !

 

Jodła 2013

Znamy już wyniki oceny działań naszej drużyny w ramach realizacji zadań Odznaki Chorągwianej JODŁA 2013. Kapituła Odznaki Chorągwianej „Jodła” bardzo pozytywnie oceniła nasze zadania i zgodnie ze złożonym meldunkiem przyznała nam odznaki.

 

 

 

Złote odznaki dla 9 osób, srebrne odznaki dla 11 osób,  oraz brązowe odznaki dla 12 osób. Dodatkowo Kapituła wytypowała najciekawsze zadania i postanowiła nagrodzić drużyny, które je realizowały. W kategorii Wędrownicy wyróżnienie otrzymała nasza 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater, za największy wpływ na lokalną społeczność. Kapituła nagrodziła w sumie 5 drużyn i przyznała ponad 200 odznak.  Czekamy z niecierpliwością na odznaki i nagrodę.

Więcej informacji o wynikach pracy kapituły na stronie Hufca ZHP Starachowice i Chorągwi Kieleckiej

 

Wigilia u strażaków i odwiedziny z Ogniem Betlejemskim

W tym roku po raz kolejny mieliśmy zaszczyt przekazania Ognia Betlejemskiego podczas wigilii w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Ogień Betlejemski wraz z ozdobna bombką wykonana podczas zajęć świetlicowych która zawisła na strażackiej choince, odebrał komendant Marek Kaczmarczyk. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych z panem starostą Andrzejem Matynią i prezydentem Sylwestrem Kwietniem, komendantem Policji  oraz przedstawiciele samorządów gminnych i organizacji współpracujących z PSP. Odwiedziliśmy z Ogniem Betlejemskim, także inne instytucję z którymi współpracujemy. Byliśmy między innymi w Tygodniku Starachowicki, wydziałach urzędu miasta i firmach, które wspierają zarówno działalność 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej jak i Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice.

 

 

Przekazanie Ognia Betlejemskiego 2013

W dniu 17 grudnia 2013 roku o godz. 17.00 na placu pod skałkami odbyła się uroczystość przekazania  Betlejemskiego Światła Pokoju dla drużyn naszego hufca  oraz władz samorządowych,  i mieszkańców naszego miasta. Uroczystość przekazania odbyła się w świetle przystrojonych drzew święcącymi ozdobami i przy dziękach kolęd. W imieniu władz samorządowych odebrali je członek Zarządu Powiatu Starachowickiego Pan Marek Pawłowski i zastępca Prezydenta Miasta Starachowice druhna Małgorzata Szlęzak. Pan Marek Pawłowski w imieniu wszystkich władz samorządowych miasta i powiatu podziękował harcerzom i życzył im zdrowia, pogody ducha i cierpliwości w osiąganiu swoich celów. Harcerzom podziękował też w imieniu kombatantów druh hm. Stefan Derlatka. Następnie światło powędrowało do wszystkich chętnych, którzy mieli też okazje podzielić się opłatkiem. W imieniu 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej ogień odebrał nasz drużynowy w asyście Kingi i Julki. Uroczystość zakończyło wspólnym harcerskim kręgiem i iskierką. Po uroczystości nasi dzieli harcerze, którzy zdawali na biegu na krzyż harcerski, udali się z ogniem na najwyższy punkt w lesie Majówka, gdzie odbyło się przyrzeczenie harcerskie, które złożyło aż sześć osób. Cztery osoby otrzymały też zielone chusty drużyny.

 

 

Prawie zimowy biwak metodyczny

 

 

 

 

 

 

 

Bar mleczny, ZOMO na starcie, łączniczka, ulotki nie tylko Solidarności oraz zmagania z wiedzą harcerską, to tylko niektóre rzeczy które czekały na uczestników biegu na stopnie. Do tego nowe naramienniki, gry i muzykowanie z pękniętą struną. W dniach od 13 do 15 grudnia odbył się biwak metodyczny na którym oprócz zajęć ze stopniami i struktur ZHP mieliśmy okazję przygotować się do biegu na stopnie. Starsi uczestniczyli dodatkowo uczestniczyli w zajęciach ze sprzętem medycznym wykorzystywanym w ramach KRSG oraz w zajęciach z ratownictwa wysokościowego podczas których szlifowali znajomość sprzętu i technik ewakuacyjnych. Kulminacyjnym elementem biwaku był bieg na stopnie,  w klimat którego wprowadził nas film „Rozmowy Kontrolowane” oraz obiad w prawdziwym Barze Mlecznym. Na starcie biegu czekał na nas tak jak to bywało w Stanie Wojennym przemarznięty ZOMO-wiec, z odezwą o wprowadzeniu stanu wojennego. Każdy z nas musiał rozpalić ognisko z rzeczy znalezionych w lesie a następnie oddać do koksownika płonąca żagiew. W zamian za to otrzymywał przepustkę na zmianę miejsca pobytu,  a co za tym idzie na start do dalszych zadań na biegu. Tu czekało na nas wiele zadań, od poprawienia prawa harcerskiego małemu harcerzowi, rozszyfrowanie listów z informacją gdzie i jakie ulotki zebrać i co z nimi zrobić. Był też punkt ze sklepem mięsnym,  gdzie trzeba było zapamiętać jak najwięcej szczegółów. Czekały na nas także pytania z wiedzy harcerskiej odpowiednie do stopnia jakie zdobywaliśmy. Wieczorem po biegu był kominek, na którym otrzymaliśmy nowe naramienniki, które dotarły do nas tuz przed biwakiem. Aż sześć osób otrzymało je już z nowymi, dopiero co zdobytymi stopniami. Dodatkowo druh Kamil, bo teraz już będziemy go nazywać druhem, otrzymał naramiennik wędrowniczy i zaległy zielony sznur przybocznego drużyny.

 

 

38 Zjazd ZHP

W dnach od 5 do 9 grudnia nasz drużynowy hm Tomasz Łebek, jako delegat Chorągwi Kieleckiej uczestniczył w 38 Zjeździe ZHP w Warszawie  Zjazd Związku Harcerstwa Polskiego, to 4 dni dyskusji, obrad, wyborów i podejmowania decyzji. Na zjeździe  wytyczono także kierunki rozwoju ZHP na najbliższe 4 lata, których zadaniem jest wprowadzanie coraz to nowej i lepszej jakości Związku. Delegaci wybrali nowe władze ZHP. Naczelniczka została hm. Małgorzata Sinica, natomiast Przewodniczącym ZHP wybrany został wiceprzewodniczący w ostatniej kadencji, hm. Dariusz Supeł. Wybrane zostały również pozostałe władze naczelne - Główna Kwatera, Rada Naczelna, a także Centralna Komisja Rewizyjna i Naczelny Sąd Harcerski. Swoją decyzją Zjazd przyjął też ponad 10 uchwał. Najważniejsze z nich, to te mówiące o kierunkach programowych ZHP, wizerunku organizacji, rozdzieleniu działalności gospodarczej od finansowej czy też uchwała o rozpoczęciu starań o zorganizowanie w Polsce 25-go  Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku, które może być wielką szansa zarówno dla Związku jak i dla całego kraju.

 

XXVIII Harcerski Rajd "Śladami Jedrusiów"

Listopad w 38 Starachowickiej Drużynie Harcerskiej im. Emilii Plater to tradycyjnie już  udział w rajdzie „Śladami Jędrusiów”. Nie inaczej było w tym roku. Wybraliśmy się na trasę starszoharcersko-wędrowniczą, na której rywalizowało osiem patroli ze Starachowic, Grójca, Iłży, Kielc, Staszowa i Nadarzyna. Trasa rozpoczęła się  przed kościołem w Radkowicach, skąd lasem na początku zielonym a później czarnym szlakiem dotarliśmy na Lubiankę. Po drodze był punkt kontrolny na którym zbudowaliśmy szałas i rozpalaliśmy ognisko.Na Lubiance były rozgrywki ASG z „tfardzielami „ z Semper Fidelis. Zadaniem patroli było odbicie zakładników. I tu mimo że obrońcy mocno obtłukli  nasz atak,  to naszemu patrolowi  jako jedynemu  udało się odbić zakładników. Z Lubianki udaliśmy się na nocleg do szkoły,  gdzie wręczyliśmy zebrane w ramach zadania przedrajdowego zabawki dla dzieci z domów dziecka.  Wieczorem po odpoczynku i toalecie wieczornej był kominek, na którym poznaliśmy się z innymi drużynami i mogliśmy sobie wspólnie pośpiewać. A szło nam żeby nie przesadzić,  znakomicie.

 

Drugiego dnia trasa wiodła do Lasu Tychowskiego, gdzie odbył się uroczysty apel. Najważniejszym wydarzeniem dla nas na apelu było otrzymanie przez druhnę Igę Rosołowska po zakończeniu realizacji zadań, stopnia podharcmistrza.  Po apelu tradycyjnie był gorący posiłek i powrót lasem na drugi nocleg. Tu mieliśmy do rozwiązania kolejny test z wiedzy o Jędrusiach, która zbieraliśmy po drodze znajdując  i  rozszyfrowując kody qwerty. Przygotowaliśmy też stroje partyzanckie wzorowane na fotografiach i zapisach historycznych  z 1941 roku i tu nasza sanitariuszka w asyście dwóch naszych partyzantów zrobiła prawdziwą furorę. Na kominku drużyny prezentowały też sylwetki partyzantów.  Tu oprócz smętnych opowieści panowały „jabłka, jabłka, jabłka”  (kto był to wie , kto nie,  niech żałuje).

 

 

 

 

 

 

 

Rajd zakończył się uroczystym apelem w niedzielne przedpołudnie, na którym ogłoszono wyniki rywalizacji na trasach. Na trasie pierwszej rywalizacja zakończyła się następująco:

1 miejsce : 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater

2 miejsce : 1 Nadarzyńska Drużyna Harcerska „Impeesa”

3 miejsce : 19 Drużyna Starszoharcerska „Euforaia” z Grójca

 


Konkurs wiedzy o „Jędrusiach” na trasie 1 wygrał patrol :

38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater.


 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj52
mod_vvisit_counterWczoraj79
mod_vvisit_counterTen tydzień190
mod_vvisit_counterPoprzedni427
mod_vvisit_counterTen miesiąc1637
mod_vvisit_counterPoprzedni9396
mod_vvisit_counterWszystkie633481

Online (20 minutes ago): 3
Your IP: 3.226.72.194
,
Today: Lip 23, 2024
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości