Archiwum 2014

Manewry Techniczno-Obronne Chorągwi Kieleckiej ZHP

W dniach od 26-28 września 2014 na terenie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych odbyły się Manewry Techniczno-Obronnych Chorągwi Kieleckiej ZHP. W manewrach uczestniczyło 28 patroli reprezentujących drużyny harcerskie z całego województwa. Podczas manewrów odbyła się także rywalizacja patroli w której patrol 38 STARACHOWICKIEJ DRUŻYNY HARCERSKIEJ im. E.Plater  zajął  II miejsce w turnieju trójtechnicznym podsumowującym manewry, a nasza harcerka Ola Bolęba z 38 SDH zajęła I miejsce w wojskowym torze przeszkód w kategorii dziewcząt. Wspomnieć tu należy ze zaledwie tydzień temu nas harcerze z 38 SDH zajęli I miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych i II miejsce w kategorii szkół średnich podczas VIII Wojewódzkich Młodzieżowych Zawodów Ratowniczych, które odbyły się w Starachowicach pod patronatem starosty starachowickiego Andrzeja Matyni.


Przez trzy dni na terenie kieleckiej jednostki wojskowej, a dokładnie na terenie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach 28 patroli reprezentujących drużyny harcerskie z całego województwa uczestniczyły w szeregu zajęć i rywalizowały w kilku konkurencjach, które składały się na program manewrów. Nasi harcerze mieli okazję uczestniczyć w szeregu zajęć prowadzonych przez specjalistów jak i poszczególne środowiska harcerskie poznając zarówno sprzęt wojskowy w tym sprzęt i materiały do ratownictwa na polu walki, specjalistyczny sprzęt do wspinaczki i turystyki górskiej. Uczestniczyli też w wielu zajęciach, podczas których sami mogli wykazać się nie tylko umiejętnościami przekazywania wiedzy innym, ale także swoimi umiejętnościami i sprytem podczas działań praktycznych. Były także zajęcia z ratownictwa medycznego prowadzone przez naszą Harcerską Grupę Ratownicza Starachowice, podczas których  uczestnicy mogli podnieść swoją wiedzę zarówno z ratownictwa jak i technik szkoleniowy czy wykonywania profesjonalnych ran do pozoracji.

Podczas zajęć na manewrach harcerze  po raz pierwszy zdobywali OSTRO czyli Odznakę Specjalności Techniczno Ratowniczo Obronnych, która mamy nadzieje na stałe wejdzie do programu manewrów naszej chorągwi.  Podsumowaniem manewrów był turniej trójtechniczny, w którym patrole zmierzyli się w trzech konkurencjach: wspinaczce na ściance na Białogonie w Kielcach, strzelaniu z broni pneumatycznej oraz  turnieju paintablowym, w którym rywalizowały zespoły w pojedynkach w systemie pucharowym. W turnieju trójtechnicznym  nasi harcerze z trzydziestki ósemki pokazali pazur i zajęli II miejsce ustępując tylko jednej drużynie z Kielc, zostawiając w tyle pozostałe 26 patroli. III miejsce zajął patrol 7DW także ze Starachowic. Podsumowane zostały także konkurencje indywidualne i tu nie zabrakło naszych starachowiczanek. I miejsce w wojskowym torze przeszkód w kategorii dziewcząt do 16 roku życia , zajęła Aleksandra Bolęba z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater. W kategorii dziewcząt do 16 roku życia II miejsce zajęła Adrianna Dajewska z 40 DH ze Starachowic, a trzecie w tej samej kategorii druhna z 100 DH "WATAHA" Manewry zakończyły se uroczystym apelem z udziałem przedstawicieli władz kieleckiej chorągwi ZHP i szefostwa jednostki wojskowej na terenie, której odbyły się manewry.

 

 

VIII Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze Starachowice - 19.09.2014

[Błąd na stronie][Skontaktuj się z administratorem]

 

Zakończenie lata

Ostatni weekend wakacji przyniósł wiele wrażeń naszym harcerzom z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater. Weekend rozpoczął się w sobotę 31 sierpnia, kiedy to nasza drużyna wraz z Harcerską Grupą Ratownicza Starachowice przeprowadziły szereg zajęć podczas festynu profilaktycznego zorganizowanego na starachowickim rynku. Na festynie który cieszył się wyjątkowo dużą frekwencje nasi harcerze przygotowali i przeprowadzili wiele atrakcji dla mieszkańców, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Była przeprowadzona przez 38 SDH strzelnica ASG i jazda na rowerze skręcającym odwrotnie, gdzie można było wygrać materiały odblaskowe. HGR Starachowice przygotowała punkt pomocy medycznej, gdzie można było zapoznać się z obsługa defibrylatora AED, zmierzyć cukier czy ciśnienie. Tu nasze ratowniczki wykonywały też chętnym sztuczne rany. Rozdawaliśmy także bardzo fajne ulotki przygotowane przez Gminna Komisje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, dotyczące jazdy po spożyciu alkoholu. Nie zabrakło tez organizowanych przez nas konkursów profilaktycznych na scenie szczególnie tych promujących projekt „ SOS DLA RUCHU DROGOWEGO”. Imprezę zakończył wspaniały występ starachowiczanki Ewy Jach  zespołu MILANO, przy którym mieszkańcy bawili się wyśmienicie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Weekend zakończył się nocnym wypadem w niedzielę pierwszego września o godzinie 3:8, podczas którego podsumowane zostały zmagania naszych harcerzy o stopnie, chusty i krzyże harcerskie. Nie przypadkowo też wybraliśmy miejsce zakończenia zmagań, którym stał się pomnik poświęcony obrońcom września 1939 roku. W wyniku kilkumiesięcznej pracy i wyników zmagań własne 3 osoby złożyły przyrzeczenie harcerskie, 4 osoby otrzymały zielone chusty drużynowe, a 5 osób otrzymały nowe stopnie harcerskie. Wszystkim serdeczni gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Tym którym się jeszcze nie udało, życzymy wytrwałości w dążeniu do celu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Święto Wojska Polskiego

Nie mogło zabraknąć 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. E. Plater na święcie Wojska Polskiego w Starachowicach. Mimo natłoku zajęć i wakacji nasi harcerze znaleźli czas na tak ważne wydarzenie i pełnili warte honorową pod pomnikiem oraz odbierali wiązanki składane przez delegacje uczestniczące w uroczystościach. Natomiast nasi ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice pełnili służbę medyczną podczas mszy oraz podczas uroczystości pod pomnikiem. Na uroczystościach była  także obecna reprezentacja drużyn Hufca ZHP Starachowice z komendantką hufca na czele.

 

Rocznica rozbicia więzienia w Starachowicach

Tradycyjnie od wielu lat w sierpniu harcerski i harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater uczestniczą w uroczystościach upamiętniających rozbicie więzienia przez oddział "Szarego " w Starachowicach. Z roku na rok staramy się także coraz bardziej wspierać organizatorów ŚZŻ AK w Starachowicach i Gminę Starachowice przy organizacji imprezy. W tym roku nasi harcerze wystawili poczet z proporcem drużyny i poczet sztandarowy AK, wystawili warty honorowe, czytali modlitwę wiernych i okazjonalny wiersz od pomnikiem oraz co było nowum w tym roku, prowadzili samą uroczystość pod pomnikiem. Wśród gości uczestniczących

 

w uroczystościach oprócz przedstawicieli środowisk kombatanckich AK uczestniczyli także przedstawiciele organizacji Strzeleckich, delegacja uczniów Gimnazjum nr 1 w Starachowicach, noszącego imię Antoniego Hedy "Szarego” oraz przedstawiciele władz i samorządów. Poseł na sejm RP Krzysztof Lipiec. Prezydent Sylwester Kwiecień, członek zarządu Powiatu Cezary Berak i pani Agnieszka Buras- przedstawicielka Beaty Gosiewskiej, posła do Parlamentu Europejskiego. Po spotkaniu uczestniczyliśmy także w skromnym poczęstunku przygotowanym na terenie starachowickiego PTTK.

 

 

 

 

 

 

 

 
1 sierpnia 2014 roku na Starachowickim Rynku odbyły się miejskie obchody 70-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody rozpoczęły się o godzinie 16.30. Przybyli na miejsce starachowiczanie mogli zobaczyć wystawę broni i militariów z Muzeum Orła Białego ze Skarżyska-Kamiennej, w tle słychać było utwory powstańcze. Nie mały wkład w uroczystości mieli nasi harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej w uroczystości upamiętnienia powstania. Patrole w strojach z powstania rozdawały okolicznościowe ulotki przygotowane przez UM Starachowice, wystawiliśmy także strzelnicę ASG, gdzie każdy mógł spróbować swoich sił strzelając z broni używanej przez powstańców. Stena, MP-40, Mausera 98k, Lugera P08, czy Waltera P-38. Punktualnie o godz. 17.00 zostały uruchomione syreny, a następnie odśpiewano Hymn Państwowy i wciągnięto flagę na maszt. Z przemówieniem wystąpił prezydent miasta Sylwester Kwiecień, który powitał zgromadzonych i podziękował za obecność, a następnie przypomniał kilka faktów z historii powstania oraz nawiązał do sporów, jakie dziś toczą się nad sensem wybuchu Powstania Warszawskiego. Był też przesmaczny chleb ze smalcem dla wszystkich przybyłych i niespodziewana burza, która dała się we znaki całemu miastu zalewając wiele ulic i nasze namioty, które z trudem obroniliśmy przed nawałnicą.

 

Nieobozowa Akcja Letnia - półkolonia dla dzieci

W dniach od 29 lipca do 2 sierpnia 2014 roku, odbył się pierwszy tydzień zajęć w ramach Nieobozowej Akcji Letniej „Harcerskie Lato” zorganizowanej przez ZHP Starachowice we współpracy z Gminą Starachowice. Zajęcia w pierwszym tygodniu prowadzili harcerze i instruktorzy z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej. Od pierwszego dnia półkolonii 40 uczestników uczestniczyło w szeregu atrakcyjnych zajęć.

W poniedziałek były zajęcia integracyjne i plastyczne, podczas których uczestnicy mogli się poznać między sobą ale także poznać kadrę półkolonii z która przyszło im spędzać tydzień zajęć. We wtorek uczestnicy odwiedzili strażaków, gdzie mogli poznać ich sprzęt, z którym na co dzień pracują w tym najnowsze nabytki naszej komendy. Mogli też skosztować kąpieli wodnej podczas mini zajęć z gaszenia pożarów. Po wizycie w strażnicy były zajęcia sportowe, podczas których uczestnicy rywalizowali na dwóch torach sprawnościowych. W środę odbyła się piesza wędrówka na najwyższy punkt w Starachowicach czyli hałdę po kopalni Majówka. Tam czekały na uczestników zajęcia strzeleckie z broni krótkiej i długiej oraz kiełbaski z grilla bo na ognisko było zbyt gorąco i za sucho w lesie. Czwartek upłynął w Muzeum Przyrody i Techniki. W muzeum odwiedzali stałe ekspozycje, wśród których największym zainteresowaniem cieszyły się te z dinozaurami oraz wystawa górniczą, podczas zwiedzania której z niedowierzaniem słuchali o górniczych tradycjach Starachowic. Piątek był dniem odpoczynku od panujących upałów. Większość czasu uczestnicy spędzili na basenie miejskim. Były także zajęcia zdobnicze, podczas których uczestnicy robili bransoletki i zwierzątka z koralików.

 

70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2014 roku na Starachowickim Rynku odbyły się miejskie obchody 70-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody rozpoczęły się o godzinie 16.30. Przybyli na miejsce starachowiczanie mogli zobaczyć wystawę broni i militariów z Muzeum Orła Białego ze Skarżyska-Kamiennej, w tle słychać było utwory powstańcze. Nie mały wkład w uroczystości  mieli nasi harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej w uroczystości upamiętnienia powstania. Patrole w strojach z powstania rozdawały okolicznościowe ulotki przygotowane przez UM Starachowice, wystawiliśmy także strzelnicę ASG, gdzie każdy mógł spróbować swoich sił strzelając z broni używanej przez powstańców. Stena, MP-40, Mausera 98k, Lugera P08, czy Waltera P-38.

 

Punktualnie o godz. 17.00 zostały uruchomione syreny, a następnie odśpiewano Hymn Państwowy i wciągnięto flagę na maszt. Z przemówieniem wystąpił prezydent miasta Sylwester Kwiecień, który powitał zgromadzonych i podziękował za obecność, a następnie przypomniał kilka faktów z historii powstania oraz nawiązał do sporów, jakie dziś toczą się nad sensem wybuchu Powstania Warszawskiego. Był też smaczny chleb ze smalcem dla wszystkich przybyłych i niespodziewana burza, która dała się we znaki całemu miastu zalewając wiele ulic i nasze namioty, które z trudem obroniliśmy przed nawałnicą.


 

Obóz Krynica Morska 2014

To już 20 raz w Krynicy Morskiej i trzeba przyznać że było naprawdę ale to naprawdę wyjątkowo :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leśne Harce

[Błąd na stronie][Skontaktuj się z administratorem]

 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2
mod_vvisit_counterWczoraj41
mod_vvisit_counterTen tydzień77
mod_vvisit_counterPoprzedni957
mod_vvisit_counterTen miesiąc157
mod_vvisit_counterPoprzedni7056
mod_vvisit_counterWszystkie614615

Online (20 minutes ago): 2
Your IP: 100.26.196.222
,
Today: Mar 05, 2024
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości