Archiwum 2015

Spotkanie wigilijne

Koniec roku i zbliżające się święta były pretekstem do kolejnego spotkania wigilijnego naszej drużyny. Tradycyjnie każdy z członków drużyny przygotował jakaś potrawę na wigilijny stół. Nie zabrakło tez żywej choinki i uroczystego przemówienia, które na początku spotkania wygłosiła, nie kto inny tylko sama Kinga S. Później były życzenia i oczywiście degustowanie wspaniałych wigilijnych potraw przy dźwiękach gitary. Przy okazji dziękujemy wszystkim za życzenia i obietnice obecności w przyszłym roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Betlejemskie Światełko Pokoju 2015

Tradycyjnie, jak co roku na początku grudnia harcerze Związku Harcerstwa Polskiego odwiedzają z Ogniem Betlejemskim zaprzyjaźnione instytucje i organizacje. 38 Starachowicka Drużyna Harcerska razem z Harcerską Grupą Ratowniczą Starachowice jak co roku odwiedziła służby mundurowe, Straż Pożarną, Straż Miejską i Pogotowie Ratunkowe, oraz zakłady które wspierają nas w działaniach. Zorganizowane zostało także oficjalne przekazanie ognia mieszkańcom i władzom lokalnym, które odbyło się tuz po wspólnym "Kolędowaniu pod Skałkami"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biwak prawie zimowy z PRO

Ostatni biwak w 2015 roku poświęciliśmy na dogranie spraw związanych z realizacją zadań w ramach Programowego Ruchu Odkrywców i szczegółowe opracowanie planu działań z uwzględnieniem tego co do tej pory udało nam się załatwić z naszymi sojusznikami i partnerami w działaniach związanymi z realizacją zadań. Opracowaliśmy plan aż ośmiu zadań, które mamy nadzieję uda nam się zrealizować do końca czerwca 2016 roku.

W sobotę 20 grudnia 2015 roku rozpoczęliśmy realizacje zadania „Archeopatrol”, w ramach którego  odszukaliśmy chyba najciekawsze  miejsce w swojej okolicy „RYDNO”, gdzie znajdują się stanowiska archeologiczne. Rezerwat który objął część doliny rzeki Kamiennej od wschodnich obrzeży Skarżyska-Kamiennej po Górę Św. Rocha w Wąchocku. Na Rydnie, na piaszczystych wydmach po obydwu stronach Kamiennej znajdują się pozostałości kilkuset prehistorycznych stanowisk osadniczych skupionych wokół kopalni hematytu, używanego później pod postacią proszku lub maści barwnika koloru czerwonego, symbolizującego życie, zdrowie, siłę, towaru drogiego i poszukiwanego, po który wysłańcy różnych plemion przybywali niejednokrotnie z bardzo daleka. Oprócz wytwarzania barwnika hematytowego starożytni „Rydnianie” trudnili się również wysoko wyspecjalizowaną produkcją półsurowca krzemiennego z krzemienia czekoladowego, po który wyprawiali się do odległych o ok. 15 km i więcej kopalni w okolicy Orońska, Wierzbicy i Iłży. Niektóre z przebadanych stanowisk miały kluczowe w skali europejskiej znaczenie dla poznania kultury ludzi żyjących w epoce kamienia.

Pierwszy patrol w ramach zadania podczas którego odwiedziliśmy teren rezerwatu, rozpoczęliśmy od  przeglądu terenu od strony Góry Rocha w kierunku Michałowa, ujawniając przy okazji dwa miejsca, gdzie bez zgody wydobyto w niedawnym czasie duże ilości piachu, najprawdopodobniej do celów budowlanych. Aby wprowadzić naszych harcerzy w klimat sprzed 20 wieków zaaranżowaliśmy spotkanie z jednym rekonstruktorów,  który  w grudniowe przedpołudnie owinięty w skórę przy zaimprowizowanym szałasie przy ognisku opowiadał o wyrobach z krzemienia czekoladowego i zastosowaniu i wytwarzaniu barwnika z hematytu. Następny patrol planujemy na przełomie stycznia i lutego podczas, którego odwiedzimy też miejsca, gdzie znajduje się krzemień, aby go pozyskać i spróbować na zbiórkach wykonać przedmioty tak jak mieszkańcy Rydna. Tu także skorzystamy z fachowej pomocy, ale o tym już w następnym wpisie o Archeopatrolu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W drugiej części biwaku skupiliśmy się na podsumowaniu realizacji zadań na stopnie harcerskie, które połączyliśmy z rocznica wybuchu "Stanu Wojennego". A w trakcie wizyty w rezerwacie kilku naszych druhów z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater po spełnieniu wymagań i pozytywnym ukończeniu biegu, otrzymało stopnie harcerskie, a druhna Patrycja złożyła przyrzeczenie harcerskie. Gratulujemy serdecznie Karolinie, Kamili, Julce, Bartkowi i Kacprowi wyższych stopni. Kacprowi naramiennika wędrowniczego, Andrzejowi zaległego naramiennika ze stopniem, którego nie miał okazji wcześniej odebrać i Patrycji krzyża Harcerskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W odwiedzinach na biwaku 40 DH

12 grudnia 2015 roku podczas naszego biwaku związanego z realizacja zadań Programowego Ruchu Odkrywców,  odwiedziliśmy  40 DH na ich biwaku podczas którego, wzięliśmy udział w grze "Zauważ człowieka" oraz w wieczornym kominku w Gimnazjum nr 2, czyli dawnej Szkole Podstawowej nr 5, skąd wywodzi się nasza 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater. Podczas gry nasza skromna 6 osobowa ekipa, która jak się kazało później stanowiła połowę uczestników gry,  została połączona w trzy patrole z przedstawicielami innych drużyn, a nasz przyboczny został zaangażowany do obierania marchewek i robienia soku, którym raczyliśmy się podczas kominka. Podczas gry musieliśmy wykonać kilka interesujących zadań od pozdrowień, wywoływania w ludziach uśmiechów po integracyjne zamiany odzieży. Wieczorem na kominku już w większym składzie mogliśmy posłuchać relacji z gry i pośpiewać w dużo większym gronie uczestników biwaku. Po kominku spacerkiem przez rynek, gdzie mieliśmy przedsmak jednego z kolejnych zadań w ramach "PRO" udaliśmy się na nasze miejsca zakwaterowania do hufca gdzie kontynuowaliśmy nasze zaplanowane wcześniej zajęcia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11 Listopada z II Gra miejską "OBROŃCOM RZECZPOSPOLITEJ"

11 listopada 2015 roku uczestniczyliśmy w uroczystych obchodach rocznicy Odzyskania Niepodległości. Jak co roku nasi harcerze z 38 Starachowickiej Drużyna Harcerska im. Emilii Plater, aktywnie włączyli się także w przygotowanie uroczystości. Przed mszą rozdawaliśmy uczestnikom Biało-Czerwone zawieszki. W trakcie mszy jeden z naszych druhów czytał modlitwę wiernych. Po mszy podczas uroczystości pod pomnikiem mieliśmy zaszczyt pełnić wartę honorową przed pomnikiem, a także odbierać wiązanki od delegacji uczestniczących w uroczystościach. Zabezpieczenie medyczne uroczystości prowadziła nasza Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po_zakończeniu uroczystości zorganizowana został II Gra Miejska "Obrońcom Rzeczpospolitej" W grze wzięło udział 8 zespołów. Zadaniem zespołów było odnalezienie miejsc związanych z grą i zrealizowanie zadań, których celem było odnalezienie tajnej dokumentacji ukrytej przez dyrektora zakładów amunicji w Starachowicach. Do finałowej bitwy zakwalifikowały się trzy zespoły, które jako pierwsze odnalazły ukrytą nieopodal domu dyrektora zakładów dokumentacje. Były to zespoły: zastęp próbny 38 SDH z Gimnazjum nr 3, 11 DH ze Starachowic oraz zastęp próbny z  Szkoły Podstawowej nr 9 ze Starachowic. Ostatnim czwartym zespołem który wszedł do finału na podstawie najlepiej zrealizowanych zadań na trasie był  zespół reprezentujący Gimnazjum  ZDZ.

Finałowa rozgrywka,  odbyła się na terenie dawnej kopali "Majówka" gdzie cztery najlepsze zespoły zespoły rywalizowały w rozgrywkach paintbalowych w systemie każdy z każdym, Tu oprócz pokonania przeciwnika zawodnicy musieli zdobywać zasobniki z amunicją i broń dla wszystkich członków zespołu. Zwycięzcą w finałowej rozgrywce paintbalowej na kopalni została 11 DH, która wyprzedziła zastęp próbny 38 SDH z Gimnazjum nr 3 i zastęp próbny 38 SDH z SP-9. Poza podium uplasował się zespół z Gimnazjum ZDZ.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejne III miejsce 38 SDH na Harcerskim Rajdzie "Śladami Jedrusiów"

W dniach 13-15 listopada 2015 roku,  38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater wzięła  udział w XXX Harcerskim Rajdzie "Śladami Jędrusiów" Tym razem trasa rajdu wiodła z Iłży przez prawie Piotrowe Pole do Starachowic. Już pierwszego dnia czekały na nas atrakcje przygotowane przez organizatorów, od punktów z zadaniami do trasy, którą jak jeden z dwóch patroli pokonaliśmy mieszcząc się w limicie czasu. A nawet idąc non stop bez przerw, łatwo nie było. Wieczorem był kominek,  na którym niezapomniana kreację partyzanta z Radomia (to oczywiście w nawiązaniu do terenu Iłży, a nie przycinek do samych mieszkańców) odegrał nasz przyboczny Karol :).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drugiego dnia  całą trasa poprowadzeni okrężną drogą, to oczywiście w ramach walorów turystycznych dotarliśmy na zlot.  Tradycyjnie zlot rajdu zorganizowany został pod mogiłą "Junaka i Kokoszki" w lesie Tychowskim, gdzie dla Nas najważniejszym momentem było otrzymanie stopnia podharcmistrza przez naszego przybocznego Karola Janeczka. Wieczorem był kolejny kominek, gdzie mogliśmy się zaprezentować w strojach partyzanckich.

 

 

 

 

 

 

Ostatniego dnia odbył się apel na którym podsumowano rywalizacją na obu trasach rajdu. W tym roku podobnie jak w roku ubiegłym wyruszyliśmy na trasę pierwszą, na której podobnie jak w roku ubiegłym zajęliśmy III miejsce wygrywając przy okazji dwa z trzech odbywających się na trasie konkursów. Konkurs  z wiedzy  o "Jędrusiach" oraz konkurs na najlepsze przebranie związane z tematyka rajdu czyli stroje partyzantów, w które ubrany był razem z uzbrojeniem odpowiednim co do epoki cały patrol. W trzecim konkursie na wiersz, wygrała 7 DH z Iłży, która zajęła II miejsce na trasie zaraz za patrolem z 15 GDH ze Starachowic.

Więcej zdjęć z rajdu na naszym profilu na Facebooku. Zapraszamy !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Duchy na celowniku czyli podsumowanie zajęć łuczniczych

 

Na zakończenie realizacji projektu "Łucznictwo" realizowanego przez 38 Starachowicką Drużynę Harcerską im. Emilii Plater dzięki wsparciu Gminy Starachowice, zorganizowaliśmy nietypowy turniej łuczniczy podsumowujący zajęcia odbywające się przez cały rok. Zadaniem zawodników było nie tylko przygotowanie odpowiednich strojów i dekoracji, ale także inne utrudnienia dla zawodników.  Zawodnicy nie dość że strzelali po zmroku z łuków, to na dodatek w kilku seriach tradycyjnie używane tarcze zastąpiły dyniowe hallowenowe postacie. Podczas zajęć odbyły się strzelania zarówno z łuków  sportowych, łuków tradycyjnych jak i łuków bloczkowych. Były dekoracje i odpowiednie  stroje  i oczywiście nagrody dla zwycięzców  z logiem 38 SDH i logiem Starachowic.

 

 

XVI Harcerska Partyzancka Droga Krzyżowa

Już po raz 16 harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater uczestniczyli w Harcerskiej Partyzanckiej Drodze Krzyżowej zorganizowanej przez HUFIEC ZHP Starachowice i Szczep Partyzantów AK. W tym roku mieliśmy okazję spotkać na drodze po raz pierwszy córkę Antoniego Hedy "Szarego" Teresę, z którą często widzimy się pod tablicą upamiętniająca rozbicie więzienia przez oddziały Szarego w Starachowicach. Po drodze odwiedziliśmy też Kropkę, zachodnie zbocze wzgórza 326, gdzie w ramach dobrych uczynków usunęliśmy drzewo powalone przez Bobry, które przeszkadzało starszym osobom w pokonaniu mostku nad rzeczką. Nie obeszło się też bez tradycyjnego skrawka „of-jołdu” w ramach którego sprawdziliśmy głębokość brodu na trasie na Kropkę.

Już po raz 16 uczestniczyliśmy w Harcerskiej Partyzanckiej Drodze Krzyżowej zorganizowanej przez HUFIEC ZHP Starachowice. W tym roku mieliśmy okazję spotkać na drodze po raz pierwszy córkę Antoniego Hedy "Szarego" Teresę, z któą często widzimy się pod tablicą upamiętniająca rozbicie więzienia przez oddziały Szarego w Starachowicach. Po drodze odwiedziliśmy też Kropkę, zachodnie zbocze wzgórza 326, gdzie po drodzę usunelismy drzewo powalone przez Bobry i sprawdziliśmy głębokośc brodu na trasie na Kropkę.
 

Harcerski Start Hufca ZHP Starachowice

 

 

 

 

 

 

Tegoroczne spotkanie drużyn Hufca ZHP Starachowice w ramach Harcerskiego Startu odbyło się 26 września w przeddzień rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego i przyjęcie kryptonimu Szare Szeregi przez Związek Harcerstwa Polskiego podczas II wojny światowej. Spotkanie odbyło się na placu przed hufcem gdzie w przyszłym roku wykonany zostanie skwer im hm. Ludmiły Mazurkiewicz. Po uroczystym apelu delegacje drużyn udały się w miejsca pamięci gdzie zapalili pamiątkowe znicze. Nam w udziale przypadła tablica poświęcona rozbiciu niemieckiego więzienia przez oddziały gen. Antoniego Hedy Szarego w 1943 roku, która z drużyna opiekujemy się już kilkanaście lat.

 

 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj42
mod_vvisit_counterWczoraj79
mod_vvisit_counterTen tydzień180
mod_vvisit_counterPoprzedni427
mod_vvisit_counterTen miesiąc1627
mod_vvisit_counterPoprzedni9396
mod_vvisit_counterWszystkie633471

Online (20 minutes ago): 2
Your IP: 3.226.72.194
,
Today: Lip 23, 2024
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości