Archiwum 2018

Spotkanie Wigilijne 38SDH - 2018

Tradycyjnie od samego początku istnienia 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater,  przed Świętami Bożego Narodzenia spotykamy się w naszej harcówce na spotkaniu wigilijnym.  Nie inaczej było w tym roku. Pełny stół wigilijnych potraw przygotowanych przez naszych harcerzy, posprzątana harcówka i odświętnie ubrani po tradycyjnym przemówieniu wybranego wybrańca tym razem padło na Rosoła i po słowie od drużynowego przełamaliśmy się opłatkiem. W tym roku jako że byliśmy wyjątkowo pracowici i wyjątkowo grzeczni nasi instruktorzy sprawili nam niespodziankę w postaci prezentów. Każdy z obecnych otrzymał popularny ostatnio gadżet czyli płócienny woreczek na plecy i jak przystało na nasza drużynę,  był to woreczek  z logiem naszej drużyny, A że na co dzień bardzo dbamy o bezpieczeństwo, a szczególnie nasi ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice,  to otrzymaliśmy woreczki z  odblaskowym logiem widocznym na drodze z odległości ponad 100 metrów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Betlejemskie Światło Pokoju od 38 SDH

Rok_rocznie od samego początku idei przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju nasi harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater odwiedzają ze światełkiem różne zaprzyjaźnione instytucje na terenie całego miasta. W tym roku światełko przywiezione przez delegacje naszej drużyny prosto ze Słowackiego Svitu trafiło do Straży Miejskiej, Tygodnika Starachowickiego, Wirtualnych Starachowic, firmy Marbo, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Pogotowia Ratunkowego oraz Państwowej Straży Pożarnej, gdzie nasza delegacja razem z szefem Harcerskiej Grupy Ratowniczej  Starachowice,  uczestniczyła w uroczystym spotkaniu wigilijnym na którym oprócz strażaków obecni byli Starosta Powiatu Starachowickiego Piotr Babicki , Prezydent Miasta Jerzy Miśkiewicz oraz w imieniu posła Krzysztofa Lipca poprzednia pani Starosta Danuta Krępa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Betlejemskie Światło Pokoju trafiło także do osób zaprzyjaźnionych z drużyna i do rodzin naszych harcerzy. I choć chcielibyśmy podzielić się ogniem z kilkoma innymi instytucjami, do których udały się inne środowiska harcerskie, to przekazujemy im gorące życzenia pomyślności w nowym 2018 roku i   dalszych chęci i zadowolenia ze wspólnych działań,  nie tylko od święta, ale przez cały rok.

 

Jarmark Świateczny i Wigilia Miejska 2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po_raz_trzeci zorganizowany został w Starachowicach Jarmark Bożonarodzeniowy, który z roku na rok cieszy się coraz większa popularnością. Przez trzy dni na świątecznych stoiskach można było zakupić ozdoby świąteczne, choinki, stroiki, produkty żywnościowe i świąteczne wypieki, ale także zasmakować gorących oscypków czy pajdy chleba ze smalcem. Podsumowaniem jarmarku była już trzecia wigilia dla mieszkańców. Wigilia w obecności Starosty Starachowickiego i vice Prezydenta miasta rozpoczęła się o godzinie 15 życzeniami i opłatkiem z mieszkańcami.

 

Po życzeniach po raz trzeci nasi harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater wspierani przez ratowników z HGR Starachowice, wydawali gorące posiłki prosto z naszej kuchni polowej oraz termosów . Przez ponad półtorej godziny, bardzo sprawnie wydaliśmy ponad 150 litrów barszczu, 350 litrów kapusty, ponad 800 pierogów i niezliczona ilość przepysznych pasztecików.

 

Posiłki na wigilie przygotowały placówki miejskie oraz Caritas przy parafii pw. św. Trójcy w Starachowicach. Po wigilii troszkę spóźnione dotarło pod skałki Betlejemskie Światło Pokoju przywiezione ze Svitu, które  komendantka hufca przekazała  drużynom, które nie uczestniczył w przekazaniu Światełka w Svicie oraz tym najbardziej  wytrwałym  czekającym na przybycie światełka mieszkańcom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BŚP 2018 - Svit na Słowacji

W_grudniu skauci z całego świata przygotowują się do przyjęcia Betlejemskiego Światła Pokoju. 16 grudnia 2018 roku, po raz dwudziesty ósmy, płomień rozpalony w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem i niesiony przez austriackich skautów, przybył do Svitu na Słowacji, skąd odebrało go ponad 3500 harcerek i harcerzy z całej Polski.   W tym roku przekazywaniu Betlejemskiego Światła Pokoju towarzyszy hasło: „Światło, które łączy”.

Przekazanie odbyło się podczas uroczystej mszy świętej w kościele parafii św. Józefa Robotnika w słowackim Svicie. Msza święta rozpoczęła się uroczystym wprowadzeniem Betlejemskiego Światła Pokoju, które było niesione rękoma słowackich skautów z Wiednia.  W trakcie Mszy Słowacy przekazali Światło na ręce hm. Anny Nowosad, Naczelniczki ZHP, która następnie zapaliła 17 lampionów dla każdej Chorągwi ZHP. Do Svitu przybyły także reprezentacje harcerskie z całej Polski. W śród nich było dwie  ekipy z naszego hufca,  w tym reprezentacja naszej 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater. Płonący przy ołtarzu płomień rozgrzewał serca wszystkich wokół i sprawiał, że idea mu towarzysząca stała się bliska i obecna jak nigdy dotąd. Po Mszy świętej harcerki i harcerze odebrali Światło, aby zawieźć je w rodzinne strony,  tak aby trafiło  do jak największej liczby osób i instytucji w całej Polsce.

Harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego,  przekazują Betlejemskie Światło Pokoju dalej do Niemiec, na Ukrainę, Białoruś, Litwę i do Rosji, a także skautom skandynawskim, płynąc ze światłem w specjalnym rejsie flagowego żaglowca ZHP „Zawisza Czarny”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odznaka Chorągwiana Jodła 2018

[Błąd na stronie][Skontaktuj się z administratorem]

 

III Miejsce 38SDH na 33 Harcerskim Rajdzie Szlakami Jędrusiów

Artykuł w trakcie realizacji ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

100 lat Niepodległej !

W ramach uroczystych obchodów 100 - lecia Odzyskania Niepodległości wzięliśmy udział bardzo aktywny w uroczystościach miejsko- powiatowych. Oprócz udziału we mszy, podczas której nasi ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice zapewnili opiekę medyczną, nasi harcerze pełnili wartę honorową podczas uroczystości pod pomnikiem. Oprócz  warty harcerskiej, i osób do odbierania wiązanek o delegacji, wystawiliśmy dodatkowo wartę dwóch żołnierzy w mundurach strzelca Piłsudskiego z 1914 roku i mundurze piechoty z 1939 roku. Oba mundury wraz z oporządzeniem i replikami broni zgodnymi z epoką zdobyliśmy sami realizując programy i zdobywając środki na zakup poszczególnych elementów. Zapewniliśmy także osoby do odbierania wiązanek od delegacji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uroczystości  w tym roku były połączone z pierwszym biegiem niepodległościowym zorganizowanym przez Stowarzyszenie Zabiegane Starachowice, w którym udział  wzięło ponad 300 biegaczy. Tu nasi ratownicy (8 osób) zapewnili opiekę medyczna,  a 18 osób z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im.Emilii Plater,  dodatkowo pełnili służbę na trasie zabezpieczając bezpieczeństwo na trasie. Przed biegiem przygotowaliśmy 1918 białych i 2018 czerwonych balonów napełnionych helem,  które zostały wręczone mieszkańcom i biegaczom,  a następnie wypuszczone na starcie biegu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Gra Miejska

 

Listopad pełen był działań związanych za 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę. Od października braliśmy udział w warsztatach przygotowanych przez Stowarzyszenie Aktywności Społecznej Everest przygotowujących grę miejską zaplanowaną na 10 listopada. Podczas warsztatów przygotowywaliśmy stroje, tak aby na każdym z punktów obsługa zadania był ubrana zgodnie z epoka lub wydarzeniem. Tu nieocenioną pomoc uzyskaliśmy od seniorów i członków koło ŚZŻ Armii Krajowej. Wsparli oni tez stowarzyszenie Everest przy planach repliki pistoletu maszynowego KIS, produkowanego w zakładach starachowickich podczas okupacji niemieckiej. W między czasie pomagaliśmy promować grę na różnych wydarzeniach i szykowaliśmy zadani, które mieliśmy realizować na poszczególnych punktach gry

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sama gra odbyła się w dniu 10 listopada i rozpoczęła się od omówienia zasad gry. Zespoły na początku otrzymały też zaszyfrowana podpowiedź, gdzie mają się udać na pierwszy punkt. Każdy z zespołów miał za zadanie odnaleźć we właściwej kolejności, przygotowane wcześniej punkty na których miał do zrealizowana różne zadania. Był punkt ze składaniem flagi, rozpoznawaniem broni używanych w różnych okresach historii, poznawanie umundurowania i wyposażenia żołnierzy, odgadywanie haseł, obserwacja i przekazywanie informacji. Nie zabrakło tez możliwości porównania skuteczności broni maszynowej w porównaniu z karabinem. Uczestnicy po wykonaniu zadań kompletowali części uzbrojenia, które można było wymieniać w punkcie centralnym zdobywając większe elementy. Wszystkie punkty były prowadzone przez wolontariuszy ubranych w stroje z czasów działań omawianych na punktach, które zorganizowane były w miejscach związanych z historia naszego miasta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie gry odbyło się w urokliwym miejscu na Szlakowisku, miejscu związanym z historią Starachowic, a w szczególności z powstaniem i funkcjonowaniem Okręgu Przemysłowego, w ramach, którego powstały "Zakłady Starachowickie", gdzie trzej konstruktorzy opracowali i wyprodukowali pod nosem okupantów 38 sztuk pistoletu maszynowego własnej konstrukcji opartej na brytyjskim Sten-ie.

Najlepsze zespoły otrzymały nagrody rzeczowe. Główna nagrodę za najlepszą znajomość historii i najlepiej zrealizowane zadania na trasie otrzymał zespół CHRZĄSZCZ TEAM, który wyprzedził CHOJNACKA ADVENTURE i JS 2014. Wśród najmłodszych zespołów największą determinacja wykazały się zuch z gromady Słoneczni Zdobywcy z SP nr 12 ze Starachowic. Gra nie mogłaby się odbyć bez wielu partnerów oraz wsparcia ze strony zarówno Gminy jak i Powiatu Starachowice i oczywiście Narodowego Centrum Kultury, które znacznie wsparło organizację grę i jej kształt.

 

 

 

Zaproszenie na Grę Miejską

 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj50
mod_vvisit_counterWczoraj79
mod_vvisit_counterTen tydzień188
mod_vvisit_counterPoprzedni427
mod_vvisit_counterTen miesiąc1635
mod_vvisit_counterPoprzedni9396
mod_vvisit_counterWszystkie633479

Online (20 minutes ago): 2
Your IP: 3.226.72.194
,
Today: Lip 23, 2024
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości