Obchody Święta Niepodległości

Tradycyjnie 11 listopada uczestniczyliśmy w uroczystych obchodna Odzyskania Niepodległości. Tegoroczne obchody oprócz mszy i spotkania pod pomnikiem niepodległości, gdzie wystawiliśmy wartę honorową, oraz osoby do odbierania wiązanek zakończyły się uroczystym przemarszem uczestników i pocztów sztandarowych, podczas którego wpieraliśmy organizacje kombatanckie w przemarszu ze sztandarami na plac pod skałkami, gdzie na mieszkańców czekały atrakcje, jakich w Starachowicach z okazji Święta Niepodległości jeszcze nie było. Zebrani mogli występ Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Krasocinie, oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu „Grupy Mażoretek Aplauz" także z Krasocina. Można było też obejrzeć z bliska samochody straży pożarnej, policji oraz wojskowe "stary", które zostały odnowione w starachowickiej firmie "Auto Box". Była też miła niespodzianka dla ciała czyli słodkie ciepłe bułki, oraz gorąca herbata i czekolada.

 

 

XVII Harcerska Partyzancka Droga Krzyżowa

28 października tradycyjnie wybraliśmy się na zorganizowaną przez Środowikowy Szczep Armii Krajowej z Hufca ZHP Starachowice Partyzancką Drogę Krzyżową. Przy okazji naszego pobytu wsparliśmy po raz kolejny organizatorów przy transporcie posiłku i zabezpieczeniu medycznym imprezy, które przygotowali nasi ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice. Tegoroczne XVII już spotkanie zgromadziło około 400 osób, którzy przyszli upamiętnić w ten szczególny sposób rocznicę potyczek oddziałów Armii Krajowej na Wykusie. Po drodzę tradycyjnie na zkończenie sezonu testowaliśmy przejad przez bród na "Kropkę" i odporność naszych harcerek na stres :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bicie rekordu RKO

Czwarty raz  z inicjatywy Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice zostało w Starachowicach zorganizowane bicie rekordu RKO. W tym roku ze względu na remont budynku Straży spotkaliśmy się w sali koferencyjnej Starostwa Powiatowego. Tegoroczne bicie rekordu było wyjątkowe pod dwoma względami. Pierwszy raz było na żywo transmitowane w sieci i zapisywane tak aby komisja oceniająca mogła sprawdzić prawidłowość wykonywanych czynności, a drugie to to że zaskoczyła nas frekwencja uczestników bo z planowanych 200 osób zgromadziło sie ponad 250 osób. Podczas bicia rekordu pinowalismy na 15 stanowiskach prawidłowego wykonywania RKO i prawidłowe dokonywanie zmian uczestników.

 

 

Zajęcia w ramach projektu STREETWORKER

Artykuł w trakcie realizacji ...

 

Harcerski Start Hufca ZHP Starachowice

Mecz na gigantycznych piłkarzykach, zajęcia łucznicze czy jazda na rowerze skręcającym w odwrotną stronę, jazda na wózkach zaprzęgowych 3 oraz 4 kołowym, to były zajęcia jakie przygotowała nasza 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater podczas Harcerskiego Startu Hufca ZHP Starachowice, który odbył się pod "Skałkami" w dniu 30 września.  Sama impreza rozpoczęła się od uroczystego apelu, na którym spotkały się drużyny chcące wziąć udział w zlocie, podczas którego w czasie odśpiewania hymnu harcerskiego na plac przyleciał biały gołąb i bacznie przyglądał się naszym harcerzom, aby po zakończeniu hymnu spokojnie odlecieć.

 

 

Było też kilka atrakcji przygotowanych przez inne środowiska. 100 DH przygotowała mini tyrolkę, przeciąganie liny, strzelanie z ASG i poczęstunek dla uczestników , XI Szczep zajęcia z robienia ozdób z koralików, malowanie twarzy  oraz małą grę terenową w której wystartowały trzy nasze zespoły zajmując odpowiednio 4,3 i 2 miejsce ustępując tylko ekipie naszych ulubionych zuchów z gromady „Słoneczni Zdobywcy” z SP nr 12. Nasza drużyna przygotowała także rozgrywki na gigantycznych piłkarzykach,  gdzie nasi najmłodsi harcerze zajęli  pierwsze miejsce pokonując  100 DH i 115 DH.

 

 

 

Erazmus +

Tym razem prowadziliśmy zajęcia sportowo-rekreacyjne szlifując przy tym nasz angielski dla uczestników projektu "Be ONLife not ONLline" realizowanego w ramach programy Erasmus+ w którym udział wzięła młodzież z Włoch i Hiszpanii. Zajęcia dla uczestników ze wspinaczki na ściance wspinaczkowej, rozgrywki piłki nożnej na gigantycznych piłkarzykach, zajęcia łucznicze oraz zajęcia z ćwiczenia równowagi na gibonie przeprowadziliśmy  w Skarżysko Kamiennej w Ośrodku wypoczynkowym Rejów, gdzie uczestnicy wymiany młodzieżowej przez cały tydzień uczestniczyli w zajęciach w ramach programu.

 

 

 

 

 

 

 

X Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze i kolejny sukces 3 z 5 zespołów 38 SDH na pudle !

Dziesiąte zawody i  dziesiąty raz nasze zespoły wystartowały w zawodach ratowniczych. W tym roku wystawiliśmy aż pięć zespołów reprezentujących 38 Starachowicką Drużynę Harcerską.  Po dwa zespoły w kategorii szkół podstawowych i w kategorii szkół gimnazjalnych oraz jedną w kategorii szkół średnich. Organizatorzy przygotowali po cztery punkty dla każdej kategorii, gdzie nasze zespoły musiały wykazać się znajomością praktyczna umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Był też test z pierwszej pomocy oczywiście podobnie jak zadania praktyczne  dostosowany trudnością do poszczególnych kategorii.

 

 

 

 

 

 

 

 

Najlepiej, w tym roku z naszej drużyny  wypadł jeden z zespołów startujący w kategorii szkół podstawowych zajmując pierwsze miejsce. II miejsce zajęła reprezentacja szkoły ze Stawu Kunowskiego,  a trzecie miejsce ze szkoły w Nietulisku. Drugi nasz zespół ze szkoły w tej kategorii zajął niestety dopiero szóste miejsce.

 

 

 

W kategorii wiekowej szkół gimnazjalnych, w której wystartowało najwięcej zespołów, zespół chłopców zajął drugie miejsce, ustępując ekipie z Gimnazjum nr 1 ze Starachowic. Trzecie miejsce zajęła ekipa HCPP z Ostrowca Św. Drugi z naszych zespołów, notabene ten na który bardziej stawialiśmy uplasował się na piątym miejscu razem z Gimnazjum z Pawłowa.

 

 

W najstarszej kategorii nasz zespół,  który w ubiegłym roku triumfował w tej kategorii , zajął trzecie miejsce. Tu pod nieobecność ekipy z I LO, triumfowało II LO ze Starachowic. Na drugim miejscu uplasowała się ekipa HCPP z Ostrowca. Tu bardzo dobrze wypadły także dwie inne ekipy z Ożarowa i Ostrowca, które przegrały podium zaledwie o kilka punktów.

 

IV Manewry Chorągwi Kieleckiej ZHP na Bukówce i I miejsce 38 SDH w Turnieju Trójtechnicznym.

Po raz czwarty uczestniczyliśmy w manewrach Chorągwi Kieleckiej, które odbyły się na terenie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. W tym roku na manewrach zespoły uczestniczyły w mikrokursach, w takcie których były zajęcia między innymi z zastosowania bojowych środków medycznych, ćwiczeń z zakładania opaski zaciskowej na polu działań, robienia sztucznych ran, zajęcia z surwiwalu i przygotowywania posiłków w terenie, rozkładania broni i właściwej pozycji strzeleckiej. Było bardzo fajne spotkanie z kolekcjonerem militariów podczas którego uczestniczyliśmy w quizie dotyczącym umundurowania oraz spotkanie z jednym z dowódców wojsk działających na misjach zagranicznych.

 

 

 

 

 

 

 

Zespoły rywalizowały także w dwóch konkurencjach. Pierwszą była "Gra miejska ENCUNTER", która odbywała się na terenie miasta Kielce oraz w "Turnieju Trójtechnicznym" na który składały się trzy konkurencje: strzelectwo, bieg sprawnościowy i tor medyczny. W grze miejskiej zajęliśmy II miejsce,  zostawiając w tyle kilka zespołów z Kielc znających swoje miasto jak własną kieszeń. W drugiej konkurencji czyli "Turnieju trójtechnicznym", podczas którego zespoły rywalizowały na strzelnicy, torze przeszkód i medycznym torze przeszkód podobnie jak w ubiegłym roku zajęliśmy I miejsce. Manewry były dobrą rozgrzewką przed zbliżającymi się X Wojewódzkimi Młodzieżowymi Zawodami Ratowniczymi, które startują już jutro - 23 września 2016 roku na Ośrodku ZHP Starachowice nad Lubianką, oraz znakomitą okazją do wręczenia gwiazdek naszym wędrownikom, Kindze i Krystianowi :)

 

Śladami walk Antoniego Hedy "Szarego"

Trzeciego  września wzięliśmy udział w małej wyprawie do lat wojennych, podczas której odwiedziliśmy kilka miejsc związanych z działaniami oddziałów "Szarego" . Wspomnieniami z naszymi harcerzami z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater podzielił się szef struktur Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej w Starachowicach druh Stefan Derlatka ps. "Daniel", który opowiadał nam także o swojej książce "Moje życie w harcerskim mundurze".

 

 

 

 

 

Wyprawę zakończyliśmy udziałem w uroczystościach w Trawnikach, gdzie odbyła się uroczysta mszą święta w intencji poległych tu żołnierzy Armii Krajowej. Podczas mszy oprócz wystawienia pocztu sztandarowego Starachowickiego Środowiska AK,  pełniliśmy wartę honorowa podczas uroczystości.

 
Informacje
Reklama
Reklama
38 na Facebooku

Statystyka odwiedzin
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj37
mod_vvisit_counterWczoraj44
mod_vvisit_counterTen tydzień165
mod_vvisit_counterPoprzedni479
mod_vvisit_counterTen miesiąc719
mod_vvisit_counterPoprzedni2948
mod_vvisit_counterWszystkie457673

Your IP: 54.163.42.154
 , 
Today: Gru 11, 2018
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości