X Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze i kolejny sukces 3 z 5 zespołów 38 SDH na pudle !

Dziesiąte zawody i  dziesiąty raz nasze zespoły wystartowały w zawodach ratowniczych. W tym roku wystawiliśmy aż pięć zespołów reprezentujących 38 Starachowicką Drużynę Harcerską.  Po dwa zespoły w kategorii szkół podstawowych i w kategorii szkół gimnazjalnych oraz jedną w kategorii szkół średnich. Organizatorzy przygotowali po cztery punkty dla każdej kategorii, gdzie nasze zespoły musiały wykazać się znajomością praktyczna umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Był też test z pierwszej pomocy oczywiście podobnie jak zadania praktyczne  dostosowany trudnością do poszczególnych kategorii.

 

 

 

 

 

 

 

 

Najlepiej, w tym roku z naszej drużyny  wypadł jeden z zespołów startujący w kategorii szkół podstawowych zajmując pierwsze miejsce. II miejsce zajęła reprezentacja szkoły ze Stawu Kunowskiego,  a trzecie miejsce ze szkoły w Nietulisku. Drugi nasz zespół ze szkoły w tej kategorii zajął niestety dopiero szóste miejsce.

 

 

 

W kategorii wiekowej szkół gimnazjalnych, w której wystartowało najwięcej zespołów, zespół chłopców zajął drugie miejsce, ustępując ekipie z Gimnazjum nr 1 ze Starachowic. Trzecie miejsce zajęła ekipa HCPP z Ostrowca Św. Drugi z naszych zespołów, notabene ten na który bardziej stawialiśmy uplasował się na piątym miejscu razem z Gimnazjum z Pawłowa.

 

 

W najstarszej kategorii nasz zespół,  który w ubiegłym roku triumfował w tej kategorii , zajął trzecie miejsce. Tu pod nieobecność ekipy z I LO, triumfowało II LO ze Starachowic. Na drugim miejscu uplasowała się ekipa HCPP z Ostrowca. Tu bardzo dobrze wypadły także dwie inne ekipy z Ożarowa i Ostrowca, które przegrały podium zaledwie o kilka punktów.

 

IV Manewry Chorągwi Kieleckiej ZHP na Bukówce i I miejsce 38 SDH w Turnieju Trójtechnicznym.

Po raz czwarty uczestniczyliśmy w manewrach Chorągwi Kieleckiej, które odbyły się na terenie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. W tym roku na manewrach zespoły uczestniczyły w mikrokursach, w takcie których były zajęcia między innymi z zastosowania bojowych środków medycznych, ćwiczeń z zakładania opaski zaciskowej na polu działań, robienia sztucznych ran, zajęcia z surwiwalu i przygotowywania posiłków w terenie, rozkładania broni i właściwej pozycji strzeleckiej. Było bardzo fajne spotkanie z kolekcjonerem militariów podczas którego uczestniczyliśmy w quizie dotyczącym umundurowania oraz spotkanie z jednym z dowódców wojsk działających na misjach zagranicznych.

 

 

 

 

 

 

 

Zespoły rywalizowały także w dwóch konkurencjach. Pierwszą była "Gra miejska ENCUNTER", która odbywała się na terenie miasta Kielce oraz w "Turnieju Trójtechnicznym" na który składały się trzy konkurencje: strzelectwo, bieg sprawnościowy i tor medyczny. W grze miejskiej zajęliśmy II miejsce,  zostawiając w tyle kilka zespołów z Kielc znających swoje miasto jak własną kieszeń. W drugiej konkurencji czyli "Turnieju trójtechnicznym", podczas którego zespoły rywalizowały na strzelnicy, torze przeszkód i medycznym torze przeszkód podobnie jak w ubiegłym roku zajęliśmy I miejsce. Manewry były dobrą rozgrzewką przed zbliżającymi się X Wojewódzkimi Młodzieżowymi Zawodami Ratowniczymi, które startują już jutro - 23 września 2016 roku na Ośrodku ZHP Starachowice nad Lubianką, oraz znakomitą okazją do wręczenia gwiazdek naszym wędrownikom, Kindze i Krystianowi :)

 

Śladami walk Antoniego Hedy "Szarego"

Trzeciego  września wzięliśmy udział w małej wyprawie do lat wojennych, podczas której odwiedziliśmy kilka miejsc związanych z działaniami oddziałów "Szarego" . Wspomnieniami z naszymi harcerzami z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater podzielił się szef struktur Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej w Starachowicach druh Stefan Derlatka ps. "Daniel", który opowiadał nam także o swojej książce "Moje życie w harcerskim mundurze".

 

 

 

 

 

Wyprawę zakończyliśmy udziałem w uroczystościach w Trawnikach, gdzie odbyła się uroczysta mszą święta w intencji poległych tu żołnierzy Armii Krajowej. Podczas mszy oprócz wystawienia pocztu sztandarowego Starachowickiego Środowiska AK,  pełniliśmy wartę honorowa podczas uroczystości.

 

Spartakiada Sportowa Osób Niepełnosprawnych - Świętokrzyska Golgota

Początek września tuż po rozpoczęciu roku szkolnego zaczął się dla nas udziałem w imprezie w Kałkowie, gdzie przygotowaliśmy nasze zajęcia sportowe dla uczestników Spartakiady Sportowej Osób Niepełnosprawnych "Świętokrzyska Golgota" które odbyły się na terenie Sanktuarium. W spartakiadzie udział wzięło ponad 500 osób z całego województwa. Tu przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy zajęcia na ściance wspinaczkowej, piłkarzykach i zajęcia łucznicze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zajęcia dla osób niepełnosprawnych wymagały chwilami od nas wielkiej cierpliwości i szczególnej uwagi, ale entuzjazm i bardzo aktywny udział w zajęciach zrekompensował nam wcześniejsze obawy. Szczególnie zacięta rywalizacja odbywała się na piłkarzykach, gdzie uczestnicy nie odpuszczali nawet na chwilę i walka toczyła się o każda piłkę. Były także przygotowane przez organizatorów ze stowarzyszenia "Pomocna Dłoń" konkursy sprawnościowe i gorący posiłek z ogromnego grilla,  z którego zapach pieczonej kiełbasy unosił się jeszcze długo po zakończeniu imprezy.

 

Dni Starachowic 2016

Po raz kolejny przygotowaliśmy zajęcia dla uczestników jednej z największych imprez w mieście czyli Dniach Starachowic, które w tym roku odbywał się w dniach 27-28 sierpnia na starachowickim rynku. Dodatkowym tegorocznym wyzwaniem było postawienie naszej ścianki wspinaczkowej na placu z marmuru i ozdobnych kamieni na  rynku, gdzie nie mogliśmy wbić żadnej kotwy w ziemię. Ale jak nie my to kto ? :) Przez dwa dni prowadziliśmy zajęcia na ściance, oraz na gigantycznych piłkarzykach. Prowadziliśmy też konkurencje w konkursie rodzinnym firmy MAN, w której do wygrania był voutcher na 5000 zł, do wykorzystania na wyjazd z biurem podróży.  W tym roku do działań podczas Dni Starachowic, włączył się też nasz Hufiec ZHP Starachowice, który przygotował tańce integracyjne i zajęcia zdobnicze. Wieczorem w sobotę wystąpił na scenie Wojciech Gąsowski a w niedzielę bardzo popularny zespół HappySad. O bezpieczeństwo medyczne na imprezie razem z firmą Ravmed  dbali nasi ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice, którzy wspierali nas także podczas prowadzenia zajęć. Całość zakończyła się pokazem sztucznych ogni, które rozświetliły cały Starachowicki RyneK

 

 

 

 

 

 

 

Harcerskie Lato - z uroczystą wizytą na "Kropce"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas biwaku na zakończenie wakacji podsumowaliśmy podczas gry nocnej, która zorganizowaliśmy koło "Wykusu" na tak zwanej "Kropce" realizację zadań w drużynie. Oczywiście tuż po północy o godzinie 0:38 :) przyrzeczenie harcerskie złożyło aż 7 osób. Dwie osoby dostały zielone chusty, dwie osoby otrzymały naramienniki wędrownicze. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

 

 

 

 

96 Rocznica Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego.

Tradycyjnie już nasi harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej wzięli udział w obchodach Święta Wojska Polskiego i  rocznicy Bitwy Warszawskiej zwanej „Cudem nad Wisłą”, które rozpoczęły się w kościele p.w. Wszystkich Świętych koncertem patriotycznym „Droga do Niepodległości” w wykonaniu zespołu „Patrol” Klubu Spółdzielni Mieszkaniowej „Wanacja”. We mszy uczestniczyła 20 osobowa reprezentacja naszej drużyny oraz harcerze z Hufca ZHP Starachowice. Nie zabrakło też kompani honorowej ZDZ w Starachowicach. Po uroczystej mszy  w intencji Ojczyzny starachowiczanie w uroczystym pochodzie przeszli przed Pomnik Niepodległości przy ulicy Konstytucji 3-go Maja, gdzie tradycyjnie wystawiliśmy wartę honorową i osoby do odbierania wiązanek. Po pomnikiem głos zabrał starosta Dariusz Dąbrowski oraz poseł Krzysztof Lipiec. Po przemówieniu delegacje kombatantów, samorządowców, służb mundurowych oraz organizacji i instytucji złożyły pod Pomnikiem Niepodległości wieńce i wiązanki kwiatów. Uroczystość zakończyła się odegraniem "Roty".

 

Rocznica rozbicia więzienia w Starachowicach

Tegoroczne obchody 73 rocznicy rozbicia niemieckiego więzienia w Starachowicach przez oddziały „Szarego” rozpoczęły się od mszy świętej w  kościele pw. Świętej  Trójcy, w której harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej uczestniczyli wraz ze sztandarem Armii Krajowej obwodu „Baszta” oraz proporcem naszej 38 drużyny.  Po mszy uczestnicy udali się na uroczystości po pamiątkową tablice, gdzie w tym roku w 100 rocznicę urodzin „Szarego” zebrało się wyjątkowo wiele osób.

Wśród zebranych oprócz przedstawicieli władz z panią europoseł Beatą Gosiewską, posłami Anną Krupka i Krzysztofem Lipcem obecna była także córka „Szarego” Teresa Heda-Snopkiewicz. O wadze wydarzenia z sierpnia 1943 roku mówił prezydent Marek Materek. Uroczystości zakończył koncert zespołu „Leśne Echa” oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Po uroczystościach nie zabrakło także poczęstunku dla przybyłych gości i pogawędek przy herbacie.

 

Bieg z pomoca dla Mai i Bartusia

 

14 sierpnia 2016 wspieraliśmy organizatorów  charytatywnej imprezy „Bieg z pomocą dla Mai i Bartusia” w organizację której włączyło się wielu ludzi dobrej woli reprezentujących lokalne stowarzyszenia, instytucje i firmy prywatne. Organizatorzy przygotowali dla przybyłych wiele atrakcji, były biegi dla uczestników w różnym wieku i o różnych stopniu zaawansowania .

Harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej prowadzili  cieszące się dużym powodzeniem zajęcia łucznicze i zajęcia na gigantycznych piłkarzykach.  Natomiast podczas biegu głównego który był zwieńczeniem całej przygotowanej imprezy na dystansie 5 km, gdzie rywalizowało ponad 200 biegaczy, prowadziliśmy punkt z wodą dla uczestników i wspieraliśmy HGR Starachowice i przychodnię VISUS w zabezpieczeniu  trasy biegu.

 

 

 

 

 

 

 

Podczas kilkugodzinnej imprezy dzięki zaangażowaniu się wielu mieszkańców, instytucji i organizacji zebrano ponad 20 tysięcy na leczenie Mai i Bartusia.

 
Informacje
Reklama
Reklama
38 na Facebooku

Statystyka odwiedzin
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj32
mod_vvisit_counterWczoraj54
mod_vvisit_counterTen tydzień215
mod_vvisit_counterPoprzedni352
mod_vvisit_counterTen miesiąc938
mod_vvisit_counterPoprzedni1736
mod_vvisit_counterWszystkie453414

Your IP: 54.198.212.30
 , 
Today: Paź 18, 2018
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości