Rocznica powstania Armii Krajowej

W 81 rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową oraz 80 rocznica powstania Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" uczestniczyliśmy w uroczystej mszy świętej w Opactwie w Wąchocku. Gdzie wystawiliśmy poczet sztandarowy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz poczet z proporcem naszej drużyny. Na zakończenie uroczystości pod tablica poświęcona "PONUREMU" zapaliliśmy ze Stowarzyszeniem Aktywności Społecznej Everest, pamiątkowy znicz 80-lecia Armii Krajowej" upamiętniający naszych BOHATERÓW NIEPODLEGŁEJ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie zapomnieliśmy też o 15 rocznicy śmierci Honorowego Obywatela Starachowic gen. Antoniego Hedy „Szarego” zapalając znicz zarówno pod tablicą upamiętniająca rozbicie więzienia w Starachowicach, jak i tablica przy kościele pw. Wszystkich Świętych.

Znicze zapaliliśmy także na grobach Żołnierzy Niezłomnych oraz kapitana AK, druha Stefana Derlatki na cmentarzu w Wąchocku, oraz pod mogiłą "Junaka i Kokoszki" pod Tychowem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stopnie, sprawności i rozmaitości ...

Drugi rok z rzędu, ze względu na niespełnienie warunków przez Hufiec ZHP Starachowice,  nie możemy uczestniczyć w konkursie małych grantów realizowanych przez Chorągiew Kielecką ZHP.  Ale za to uczestniczymy w kolejnej edycji Programu Wspierania Drużyn i Gromad organizowanego przez ZHP Chorągiew Kielecką ze środków Rządowego Programu Wsparcia Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030. A że niedawno zakończyliśmy jeden z etapów realizacji zadań na stopnie i sprawności w trzech grupach metodycznych w naszej drużynie. Przyszedł więc czas na wykorzystanie sprawności otrzymanych w ramach

Wręczone krzyże i naramienniki z nowymi stopniami trafiły na nasze mundury podczas uroczystości z okazji 160 lecia wybuchu Powstania Styczniowego, które odbyły się w Wąchocku. Teraz przyszedł czas na sprawności, szczególnie oczekiwane przez osoby, które zdobywały je po raz pierwszy. I choć wyglądało to na początku trochę śmiesznie i trochę groźnie bo poszły w ruch zarówno taśmy malarskie jak i  agrafki, to efekt pracy widać już na mundurach.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

9 rocznica śmierci Zdzisława Rachtana "Halnego"

W_9_rocznicę śmierci Zdzisława Rachtana "Halnego" Honorowego obywatela Starachowic i Wąchocka uczestniczyliśmy w spotkaniu pod ławeczką "Halnego".

Podczas spotkania z rak druhny harcmistrz Ani Skibińskiej i Wiceprezesa Zarządu Głównego ŚZŻAK Rafała Obwarzanka otrzymaliśmy pamiątkowy medal z okazji 80-lecia przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Bardzo dziękujemy za takie wyróżnienie dla naszej

38 Starachowickiej Drużynie Harcerskiej im. Emilii Plater

od Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

160 Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Nieprzerwanie od wielu lat uczestniczymy w uroczystościach upamiętniających wybuch Powstania Styczniowego, które było jednym z największych zrywów niepodległościowych narodu Polskiego. Uroczystości odbyły się w Wąchocku, pod pamiątkową tablicą przy domu gdzie przebywał wraz ze sztabem Generał Marian Langiewicz, skąd nastąpił uroczysty przemarsz pod pomnik Generała Langiewicza koło szkoły podstawowej. Tam złożyliśmy pamiątkowy znicz w imieniu naszej 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater i Stowarzyszenia Aktywności Społecznej Everest.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po_oficjalnej części uroczystości, podczas której wręczono odznaczenia i pamiątkowe medale oraz  kilku uroczystych przemowach,  podsumowaliśmy ostatni bieg na stopnie i realizację zadań na sprawności. Odbyło się uroczyste przyrzeczenie harcerskie, wręczyliśmy nowe stopnie i sprawności harcerskie, które zostały sfinansowane w ramach Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030, realizowanego przez ZHP Chorągiew Kielecką.

 

Bieg na stopnie

Początek roku zbiegł się z podsumowaniem poprzedniego roku i realizacji zarówno projektów społecznych, jaki wymagań na stopnie i sprawności harcerskie zdobywane w drużynie. W przeddzień uroczystości w Wąchocku przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych zorganizowaliśmy bieg na stopnie w hufcu. Na szczęście bieg dotyczył tylko części wymagań dotyczących wiedzy harcerskiej i wiedzy ogólnej i wystarczyły tylko zmagania z wiedzą w budynku. Wcześniej wszyscy uczestnicy wypełnili wymagania praktyczne i zadania,  podczas działań drużyny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jedenasty Starachowicki Orszak Trzech Króli

Jedenasty Orszak Trzech Króli przeszedł w dniu 6 stycznia 2023 roku ulicami Starachowic i  jedenasty raz wzięliśmy udział w orszaku  jako wsparcie organizatorów.  W wydarzeniu zorganizowanym przez Radę Rycerzy Kolumba im. Jana Pawła II, mieliśmy okazję jak co roku zabezpieczać czoło orszaku tworząc zielono-czarny szpaler naszych harcerzy z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater. Cały orszak pod względem medycznym zabezpieczała nasza Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice, która nie tylko szła razem z nami na czole orszaku, ale w tym roku wystawiła także ambulans medyczny, który jechał na końcu orszaku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Orszak zakończył się tradycyjnie na placu pod skałkami, gdzie przy zaimprowizowanej szopce odbył się koncert kolęd i tradycyjny posiłek przygotowany przez rycerzy. Tu też wspieraliśmy rycerzy kolumba zarówno w wydawaniu smacznej grochówki jak i słodyczy od jednego ze starachowickich producentów.


 

Spotkanie wigilijne 2022

Artykuł w trakcie realizacji ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju

Artykuł w trakcie realizacji ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przekazanie BŚP mieszkańcom Starachowic

W_sobotę 17 grudnia 2022 roku, uczestniczyliśmy w zorganizowanym przez Hufiec Starachowice przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju mieszkańcom Starachowic. My ze swej strony dziękujemy bardzo rodzicom i dziadkom naszych harcerzy za przybycie na uroczystości i odebranie "Światełka". Od piątku odwiedzamy też zaprzyjaźnione firmy i instytucje niosąc światełko pełne radości i nadziei. Relacja już wkrótce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj49
mod_vvisit_counterWczoraj668
mod_vvisit_counterTen tydzień717
mod_vvisit_counterPoprzedni2140
mod_vvisit_counterTen miesiąc4408
mod_vvisit_counterPoprzedni4704
mod_vvisit_counterWszystkie626856

Online (20 minutes ago): 14
Your IP: 3.236.142.143
,
Today: Cze 17, 2024
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości