90- te urodziny Druha Stefana

90 urodziny to bardzo wyjątkowa chwila, tym bardziej że dotyczyła wyjątkowej osoby dla  naszego Starachowickiego Harcerstwa czyli druha Stefana Derlatki. Spotkanie urodzinowe przygotował  Środowiskowy Szczep im. Partyzantów Armii Krajowej 3 stycznia 2017 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach

Dostojnemu Jubilatowi życzenia złożyli między innymi Prezydent Starachowic, Starosta Powiatu Starachowickiego, przedstawiciele władz wojewódzkich, środowisk kombatanckich, rodzina, przyjaciele, a także delegacje środowisk harcerskich, które przygotowały dla druha 90 specjalnych kartek urodzinowych.  Druh Stefan, dziękował ze wzruszeniem wszystkim że dane mu było przeżyć tak piękny Jubileusz wśród swoich bliskich, jakimi dla niego byli przybyli harcerze oraz goście. Nie zabrakło też uroczystego tortu i  gromkiego 100 lat dla jubilata.

 

 

 

 

 

 

 

Orszak Trzech Króli 2017

 

 

Szóstego   6 stycznia tradycyjnie uczestniczyliśmy w zabezpieczeniu Orszaku Trzech Króli w Starachowicach. Trasa tegorocznego orszaku wiodła od parafii Wszystkich Świętych do placu pod Skałkami gdzie pod zaimprowizowaną szopką odbył się koncert kolęd i podsumowanie konkursu na najpiękniejszą szopkę. Nie zabrakło też słodkości od Rycerzy Kolumba i grochówki przygotowanej w kuchni polowej prze stowarzyszenie KOTYZKA. Oprócz naszych harcerzy z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater w orszaku uczestniczyli także nasi ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratownicznej Starachowice dbając o zabezpiecznie medyczne uczestników.

 

 

Biwak z PRO - ODKRYWCY ŹRÓDEŁ

Ostatnim naszym działaniem na zakończenie roku był biwak, podczas którego pracowaliśmy nad zadaniami do kolejnego etapu Programowego Ruchu Odkrywców czyli ODKRYWCY ŹRÓDEŁ. W ramach tegorocznej edycji planujemy zrealizować przynajmniej pięć zadań i poprawić nasze miejsce z ubiegłego roku. Podczas biwaku rozpoczęliśmy pracę nad pierwszym zadaniem jakim jest makieta, ale czego dowiecie już wkrótce. jedno jest pewne jak nam wyjdzie przynajmniej połowa zaplanowanych rzeczy będzie wyglądała naprawdę imponująco.

 

Wyjątkowa wigilia 38 SDH i nowy proporzec drużyny !

Dwudziestego trzeciego grudnia 2016 roku w 185 rocznicę śmierci bohaterki drużyny Emilii Plater, tuz przed spotkaniem wigilijnym odbyła się bardzo ważna dla naszej 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej uroczystość. Przed corocznym spotkaniem wigilijnym zebraliśmy się na nowym skwerze przed hufcem gdzie, podczas uroczystego apelu, z rąk byłych harcerzy naszej drużyny otrzymaliśmy nowy proporzec drużyny. Nowy proporzec zastąpił stary, który został wykonany przez drużynowego w 1995 roku przed zlotem Związku Harcerstwa Polskiego w Zegrzu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nowy proporzec został wykonany w profesjonalnej firmie w większości na wzór starego. Uaktualnione zostało logo drużyny. Pojawił się także napis Związek Harcerstwa Polskiego wokoło krzyża harcerskiego, oraz nowy solidniejszy drzewiec, na którym zostaną umieszczone specjalne gwoździe, a na nich nazwiska 38 osób, które w jakiś wyjątkowy sposób przyczyniły się do rozwoju drużyny od początku jej istnienia, a które chciały także wesprzeć pomysł z nowym proporcem. Oprócz planowanych gwoździ na proporcu dzięki zebranej kwocie wykonaliśmy dodatkowo tablice z informacją o fundatorach proporca z dodatkowymi gwoździami, która zawisła w harcówce nad naszym kominkiem.

 

 

 

 

 

 

Po_uroczystości przekazania proporca na placyku pod hufcem, spotkaliśmy się na tradycyjnym spotkaniu w harcówce gdzie mogliśmy nie tylko podziwiać nasz nowy proporzec i podziękować tym którzy przybyli na uroczystość, ale także skosztować potraw wigilijnych przygotowanych przez naszych harcerzy.

 

 

Wigilia pod Skałkami i Betlejemskie Światło Pokoju

Tegoroczne przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju dla mieszkańców Starachowic odbyło się ostatniego dnia, Pierwszego Starachowickiego Jarmarku Świętokrzyskiego w dniu 18 grudnia 2016 roku. Tego dnia pod patronatem Prezydenta Miasta Starachowice odbyła się też wigilia miejska, w trakcie której nasze władze łamały się opłatkiem z mieszkańcami, a komendantka hufca uroczyście przekazała "światełko" Prezydentowi. Światło Betlejemskie odebrali też mieszkańcy miasta i przedstawiciele drużyn harcerskich z naszego hufca. Podczas spotkania obecni byli także poseł na sejm RP Krzysztof Lipiej, Pami Wojewoda Agata Wojtyszek i Starosta Starachowicki Dariusz Dąbrowski.

 

 

 

 

 

 

Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem, przy którym mieliśmy okazję wykazać się zgraniem i organizacja pracy. Naszym zadaniem było nie tylko odebranie produktów z niektórych placówek, ale także wydanie ich naszym mieszkańcom. W międzyczasie dbaliśmy o ogień w kuchniach polowych, które zaciągnęliśmy naszymi samochodami pod skałki. W sumie nasza 38 Starachowicka Drużyna Harcerska razem z naszymi ratownikami z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice, przez dwie godziny nieustannej pracy, wydala cztery kotły czerwonego barszczu, dwa kotły bigosu, dwa kotły zupy pieczarkowej, dwa przeogromne termosy kapusty z grochem, kilkuset pierogów i blisko półtora tysiąca pasztecików. Produkty przygotowane przez starachowickie placówki bardzo przypadły do gustu naszym mieszkańcom, tak jak i sam pomysł wigilijnego posiłku dla mieszkańców i oczywiście jarmarku świątecznego, który ciszył się dużą popularnością przez cały czas trwania.  Nam najbardziej smakowały pierogi przygotowane przez Szkołę Podstawową nr 13 i czerwony barszcz przygotowany przez Przedszkole nr 2.

 

100 - lecie Harcerstwa w Starachowicach

Artykuł w trakcie realizacji ...

 

Światowy Dzień Wolontariatu

 

Piątego grudnia co roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji otrzymaliśmy miłe podziękowanie za naszą pracę od organizatorów konkursu Laur Wolontariatu, czyli od Diecezjalnego Centrum Wolontariatu oraz Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach. Cieszymy się że nasze działania w ramach projektów realizowanych dzięki wsparciu wielu instytucji a szczególnie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych znalazły uznanie w ocenie członków komisji.

 

Gra Miejska "OBROŃCOM RZCZPOSPOLITEJ"

 

Po raz czwarty zorganizowaliśmy grę miejska „OBROŃCOM RZECZPOSPOLITEJ”. Tym razem ze względu na zmieniony program uroczystości w dniu 11 listopada, gra odbyła cię dzień wcześniej 10 listopada 2016 roku. Tematem przewodnim gry, był Armia Krajowa i miejsca związane z jej działaniami na terenie Starachowic.

 

Uczestnicy mieli za zadanie, nie tylko odnaleźć za pomocą otrzymanych wskazówek miejsca związane działaniami Armii Krajowej w naszym mieście, ale także wykazać się wiedzą oraz sprawnością i spostrzegawczością podczas zadań praktycznych. Za wszystkie prawidłowo wykonane zadania uczestnicy otrzymywali podpowiedzi, dzięki którym mogli odnaleźć ostatni punkt gry, który był jednocześnie metą.

 

 

XXXI Harcerski Rajd Śladami Jedrusiów

 

Tegoroczny wypad  na Rajd Jędrusiowy, który jest niejako zakończeniem sezonu udziału w imprezach na świerzym powietrzu rozpoczął się zaraz po uroczystościach związanych z rocznicą odzyskania niepodległości. Pierwszy punk zawiózł nas na hałdę dawnej  Kopalni Majówka, gdzie w oczekiwaniu na punk i na punkcie, nasz Garbalka rozbawiał wszystkich swoimi wierszykami, oczywiście związanymi z tematyką punktu. Póżniej był jeszcze bardzo fajny punk pod kapliczką św. Jacka za naszą strzelnica na Orłowie, a dalej już tylko to, z czym będzie nam się kojarzyła ta edycja rajdu,  kolejki na punktach i ogrom trochę za długiej trasy przez co część ekip w połowie trasy zeszła na nocleg unikając kolejek i punktów. Ambitnie zaliczyliśmy wszystkie punkty i padnieci dotarliśmy na szczescie o czasie do szkoły. Tu ekipy które zeszły z trasy wypoczęte, bez pośpiechu i poganiania mogły zaliczyć punkty i to było że tak powiemy delikatnie troche nie do końca w porządku.

 

 

 

 

 

Drugiego dnia było wyjście na zlot, gdzie tradycyjnie spotkalismy się pod mogiłą "Junaka i Kokoszki" Z atrakcji na zlocie jakos niewiele wyszło, ale za to,  miło było spotkać  na uroczystościach Kazimierza Kralę z rodziną – brata Jana Krali „Kokoszki” , którzy przyjechali do nas na uroczystości z Trzcianki. Nie zabrakło także druha hm. Stefana Derlatki oraz przedstawicieli Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Starachowice i jak zwykle niezawodnych słuchaczy Uniwersytetu III Wieku.

 

 
Informacje
Reklama
Reklama
38 na Facebooku

Statystyka odwiedzin
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj31
mod_vvisit_counterWczoraj44
mod_vvisit_counterTen tydzień159
mod_vvisit_counterPoprzedni479
mod_vvisit_counterTen miesiąc713
mod_vvisit_counterPoprzedni2948
mod_vvisit_counterWszystkie457667

Your IP: 54.163.42.154
 , 
Today: Gru 11, 2018
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości