FERIE NA WSPINACZKOWO

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas wielu aktywności w ferie, a było ich naprawdę sporo, wybraliśmy się na ściankę wspinaczkową do Kielc. Ostatnimi laty wspinaczka , pomijając zajęcia na naszej ściankę wspinaczkowej, jakoś przeszła na drugi, a może nawet na trzeci plan. Ostatnio trochę wróciliśmy do zajęć na panelu wspinaczkowym w harcówce, czego efektem był wyjazd do Kielc. Było git, a najbardziej podobała nam się część bulderowa. Może będzie to przyczynkiem do rozbudowy ścianki w harcówce lub "zbiorniku.

 

PROGRAMOWY RUCH ODKRYWCÓW - "Głodni Odkryć"

Po dłuższej przerwie, ruch PRO czyli Programowy Ruch Odkrywców ruszył z nową z propozycją programową.  Nową inicjatywą jest propozycja "GŁODNI ODKRYĆ". W ramach której drużyny będą odkrywać tradycje kulinarne sprzed stu, a może i więcej lat. Organizatorzy jak samo podkreślają chcą niejako przez "żołądek trafić do serca" drużynowych i drużyn, którzy chętnie skorzysta z ciekawej formy i urozmaici nią swoje zbiórki. W poprzednich latach nasi harcerze zrealizowali kilkanaście propozycji, a ich efektem było bardzo wysokie 4 miejsce w rankingu drużyn i poziom czerwony. Do złotego zabrakło nam tylko oceny naszych działań w kolejnym roku, które z jakiegoś powodu stanęło w miejscu.

Zaproponowane zadanie trafiło w nasze gusta bo na jesieni zapoznaliśmy się z naszymi tradycyjnymi potrawami świętokrzyskimi w ramach realizacji Odznaki Chorągwianej JODŁA. A żeby się zbytnio nie powtarzać na początek, niejako żeby przez ten żołądek dotrzeć do serc naszych harcerzy zorganizowaliśmy podczas HAZ-u gotowanie, a raczej smażenie i porównanie „racuchów z jabłkami” według przepisów naszych babć, z cukrem pudrem, oraz modne ostatnio a pochodzące z  USA naleśniki „pancaces” podawane z syropem klonowym i np. masłem orzechowym lub czekoladowym. Po samodzielnym przygotowaniu, a łatwo nie było,  i konsumpcji zgodnie wynik pojedynku ustaliliśmy na remis, bo zarówno racuchy jak i pancaces zostały skonsumowane w całości. W planie mamy jeszcze dwa pojedynki naszych rodzimych tradycyjnych potraw i nowych przywiezionych ze świata.

 

DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ

Artykuł w trakcie realizacji ....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ROCZNICA POWSTANIA ARMII KRAJOWEJ

14 lutego 2024 roku, w rocznicą przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową uczestniczyliśmy w uroczystościach zorganizowanych przez Środowisko Żołnierzy Armii Krajowej w Klasztorze w Wąchocku. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wcześniej tradycyjnie zapaliliśmy znicze na mogiłach i miejscach związanych za Armia Krajową. Odwiedziliśmy między innymi miejsce poświęcone rozbiciu więzienia w Starachowicach przez Antoniego Hedę SZAREGO, mogiłę Jędrusiów ”JUNAKA i KOKOSZKI” pod Tychowem, groby na cmentarzu na ulicy Zgodnej, oraz na cmentarzu w Wąchocku. Znicze i wsparcie naszej drużynie jak zawsze zapewniło Stowarzyszenie Aktywności Społecznej EVEREST.

 

 

SPOTKANIE POD ŁAWECZKĄ W 10 ROCZNICĘ ŚMIERCI "HALNEGO"

 

26_stycznia 2024 w 10 rocznicę śmierci Zdzisława Rachtana ps. "Halny". Żołnierza, który walczył w oddziałach legendarnego majora Jana Piwnika „Ponurego” reprezentacja naszej 38     STARACHOWICKA DRUŻYNA HARCERSKA im. E.Plater uczestniczyła w  spotkaniu przy „ławeczce Halnego” zorganizowanym przez Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” - „Nurt”. W trakcie spotkania druhna Anna Skibińska, opowiedziała nam trzy historie związanie z wojennymi przeżyciami Zdzisława Rachtana oraz Mariana Świderskiego ps. “Dzik” i Edmunda Rachtana ps. “Kaktus”, których sylwetki umieszczone są nieopodal przy „Skałkach”

 

 

 

 

 

 

 

 

Artystyczną oprawę  stworzył Artur Biniek, prezentując między innymi pieśń "Bohaterom Starachowic", z własna muzyka, do słów druhny Anny Skibińskiej. Spotkanie było to też okazja do podziękowania przyjaciołom Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”. Otrzymali je: Leszek Nowak starachowicki działacz "Solidarności" z okresu PRL, w imieniu którego wystąpiła żona,  oraz Łukasz Wilczyński, reprezentujący Wojska Obrony Terytorialnej.

 

 


 

NASZ DRUŻYNOWY WYRÓŻNIONY STATUETKĄ HONOROWY PRZYJACIEL STARACHOWIC

Dokładnie 1 stycznia 2024 roku,  400 lat po tym jak Król Zygmunt III Waza podpisał akt powstania Wierzbnika, podczas uroczystej sesji Rady Miasta Starachowice,  odbyła się ceremonia wręczenia statuetek „Honorowy Przyjaciel Starachowic” przyznanych przez Prezydenta Miasta Starachowice. Wyróżnienia w postaci okazałych statuetek zaprojektowanych przez Marcina Bondarowicza  zostały przyznane w kilku kategoriach. Otrzymali je lokalni twórcy, liderzy i społecznicy zaangażowani w życie naszego miasta. Otrzymali oni również okolicznościowe albumy poświęcone historii Wierzbnika i Starachowic. Wśród 32 wyróżnionych osób znalazł się także nasz drużynowy 38 STARACHOWICKA DRUŻYNA HARCERSKA im. E.Plater ,a zarazem szef Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice harcmistrz Tomasz Łebek.

 

 

 


 

CENTRALNE OBCHODY 181 ROCZNICY POWSTANIA STYCZNIOWEGO

21 stycznia 2024 roku nasi harcerze z 38     STARACHOWICKA DRUŻYNA HARCERSKA im. E. Plater uczestniczyli w Centralnych Obchodach 161  Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego, które zorganizowane zostały tradycyjnie w Wąchocku i rozpoczęły się przed tablica umieszczoną na dworku w którym przebywał "Jenerał" Marian Langiewicz. Po złożeniu kwiatów zebrani przemaszerowali przed pomnik Mariana Langiewicza przy Zespół Placówek Oświatowych W Wąchocku. Tu w trakcie części oficjalnej uczczono pamięć uczestników powstania. Wręczono też odznaczenia i pamiątkowe grawertony.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wśród uczestników uroczystości największą grupę stanowili członkowie organizacji Strzelec oraz samorządowcy z panią poseł Agata Wojtyszek, Piotr Ambroszczyk Starosta Starachowicki oraz v-ce prezydent Starachowic pani Elżbieta Gralec, oraz przedstawiciele władz Wąchocka i Bodzentyna. Liczni przybyły też poczty sztandarowe organizacji kombatanckich. Uroczystości zakończyły się złożeniem wiązanek i pamiątkowych zniczy. Nie zabrakło także z znicza od naszej drużyny  i Stowarzyszenie Aktywności Społecznej Everest.

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

Tradycyjnie po zakończeniu części oficjalnej, była chwila wypoczynku i czas na ogrzanie się przy grochówce, w Zespole Placówek Oświatowych w Wąchocku i podsumowanie projektu BOHATEROM NIEPODLEGŁEJ w realizacji którego wspieramy Stowarzyszenie Aktywności Społecznej Everest.

 

PODSUMOWANIE WIGILII MIEJSKIEJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie sposób wyliczyć wszystkich osób instytucji i organizacji, które przyczyniły się zorganizowania wigilii miejskiej. Tym bardziej nam miło że nasi harcerze z 38     STARACHOWICKA DRUŻYNA HARCERSKA im. Emilii Plater i ratownicy z Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice znaleźli się takim gronie wyróżnionych przez organizatorów. Dziękujemy szczególnie Fundacja Widzialna Ręka i Stowarzyszenie Aktywności Społecznej Everest za możliwość uczestnictwa w tak ważnym działaniu.

Podziękowania z rąk V-ce prezydenta otrzymali także indywidualnie nasi harcerze.

 

Na pewno to nie ostatnie takie nasze działanie.

 

 

XII STARACHOWICKI ORSZAK 3 KRÓLI

Po_raz XII ulicami Starachowic przeszedł Orszak Trzech Króli i po raz XII dbaliśmy wspieraliśmy organizatorów orszaku, który został zorganizowany inicjatywy Rycerze Kolumba Rada im. Papieża Jana Pawła II, przy współpracy między innymi Parku Kultury,  Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Policji, Straży Miejskiej, Hufca ZHP Starachowice.

 

 

 

 

O_zabezpieczenie medyczne orszaku dbała Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice, a my jak zwykle   byliśmy odpowiedzialni razem z ratownikami z HGR-u za prowadzenie czoła orszaku oraz dostosowanie tempa marszu do wszystkich uczestników. Po części oficjalnej pod Skałkami, gdzie przy żłóbku było zakończenie i śpiewanie kolęd, była gorąca grochówka i słodycze ufundowanych przez jedną z firm wspierających orszak, które rozdawaliśmy tym najwytrwalszym..

 

 

 

 

\

 

 

 

 

 

 


 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj35
mod_vvisit_counterWczoraj668
mod_vvisit_counterTen tydzień703
mod_vvisit_counterPoprzedni2140
mod_vvisit_counterTen miesiąc4394
mod_vvisit_counterPoprzedni4704
mod_vvisit_counterWszystkie626842

Online (20 minutes ago): 9
Your IP: 3.236.142.143
,
Today: Cze 17, 2024
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości