3 Maj 2018

Obchody uroczystości związanych z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęliśmy od udziału w uroczystościach w kościele pw. Wszystkich Świętych, które zakończyły się uroczystym złożeniem wiązanek pod pomnikiem Odzyskania Niepodległości. Podczas uroczystości wystawiliśmy skromną 16-osobową reprezentacje z proporcem drużyny, oraz warte honorową pod pomnikiem, gdzie odbieraliśmy także wiązanki od delegacji. Do uroczystości wystawiliśmy także naszych ratowników z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice, którzy ze względu na upał mieli pełne ręce  pracy,  i w pewnym momencie mieli na punkcie 10 osób, które nie wytrzymały upału i duchoty w kościele.

 

 

 

 

 

 

 

Harcerski Rajd Świętokrzyski V TRASA

Miło nam poinformować, że na zaczynający się za ponad miesiąc,

60 Jubileuszowy Harcerski Rajd Świętokrzyski

zakończyliśmy zgłoszenia na organizowaną przez 38SDH - V TRASĘ.

Dzięki Wam jest Nas ponad 200 osób !

Do zobaczenia na NASZEJ PIĄTEJ TRASIE.

Komenda trasy !

 

Kurs przewodnikowski

W dniach 13-15 oraz 27-29 kwietnia odbył sie kurs przewodnikowski, w którym uczstniczyło aż cztery osoby z naszej drużyny. W trakcie dwóch wekendów mieli okazję poznać zarówno teoretyczne jak i praktyczne zagadnienia związane z pracą instruktora ZHP. Miło nam poinformować, że wszyscy ukoćzyli kurs z wynikiem pozytywnym. Mamy tez nadzieję że Bartosz, Kacper Kamila i Krystian,  w przysłości powiekszą gronu naszych instruktorów czego im i sobie  bardzo życzymy.  Podczas kursu zajęcia prowadziła także dwójka naszych instruktorów; Iga i Karol.

 

Zajęcia z Młodzieżową Strefą Aktywności

Artykuł w trakcie realizacji ...

 

II Starachowicki Półmaraton

Po raz kolejny za zabezpieczenie trasy biegu oprócz służb mundurowych, dbali nasi harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater wspierani prze wolontariuszy ze Stowarzyszenia Aktywności Społecznej EVERST, Stowarzyszenia Pawłów PLUS oraz Zabiegane Starachowice. Zorganizowaliśmy także punk z woda na trasie przejazdu, oraz pomagaliśmy przy wręczaniu pamiątkowych medali na mecie Biegu. Za zabezpieczenie medyczne w całości dbali nasi ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice. W sumie z naszego środowiska w zabezpieczeniu biegu wzięło udział ponad 30 osób.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejna II edycja  Hotel Senator Bricomarche II Półmaraton Starachowicki zorganizowana 8 kwietnia 2018 roku, przyciągnęła blisko 400 sympatyków biegania z całej Polski, ale także z Ukrainy i Białorusi. Impreza został zorganizowana  z inicjatywy Stowarzyszenia Zabiegane Starachowice a patronat nad imprezą objął  Prezydent Miasta Starachowice Marka Materka, Tradycyjnie tuż przed rozpoczęciem biegu a rozgrzewka z udziałem uczestników wszystkich dystansów. Zawodnicy rywalizowali na trzech dystansach: 21 km (półmaraton), 10 km oraz na tak zwanej „Dwójką bez barier”.

 

Festiwal piosenki HARCOGRANIE

 

Starachowickim Centrum Kultury po raz szósty było gospodarzem Harcerskiego Festiwalu HARCOGRANIE w którym po raz szósty   wzięli  udział wykonawcy z naszej drużyny. W tym roku zespół 38 Starachowickej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater nawiązując  do tradycyjnych posiłków podsumowujących akcje zarobkowe zaprezentował się z piosenką "Ballada o Piccy"  Wystawiliśmy także w tym roku w kategorii soliści Emilkę, która piosenką "Taką woda być" z akompaniamentem swojego brata wyśpiewała II miejsce w kilkunastoosobowej grupie solistek.

 

 

Jarmark Wielkanocny

Przez ostatnie dwa lata podczas Jarmarku Świątecznego na Boże Narodzenie wydawaliśmy posiłki dla mieszkańców przybyłych na zakończenie jarmarku. W tym roku został zorganizowany także Jarmark Wielkanocny podczas, którego przez trzy dni mieszkańcy mogli zaopatrzyć się na różnych stoiskach w rzeczy potrzebne na święta. Były produkty żywnościowe, stroiki i wielkanocne wypieki. Było też malowanie pisanek z udziałem władz miasta i powiatu oraz   konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną , w którym najlepiej zaprezentowała się 4,5 metrowa palma.  Na zakończenie nie zabrakło poczęstunku przygotowanego dla mieszkańców. Tym razem nasi harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater wsparci przez ratowników z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice wydali ponad 500 porcji barszczu serwowanego tradycyjnie prosto z kuchni polowej, przygotowanego przez Stołówkę Caritas działającą przy parafii Św. Trójcy w Starachowicach. Na zakończenie nie ominęła nas miła niespodzianka w postaci pysznej szarlotki świeżo upieczonej za naszą ciężką pracę przez naszą druhnie Kinge.

 

 

 

 

 

 

 

Bieg Tropem Wilczym 2018

Tegoroczny  Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” członkowie 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emili Plater  uczcili angażując się w organizacje „Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym” Podczas biegu nasi harcerze wraz ze Stowarzyszeniem EVEREST, Strażą Miejską i Policją zabezpieczali całą trasę biegu, która w tym roku składała się z dwóch tras. Krótszej na dystansie 1963 metrów, który symbolizuje rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka, ps. „Lalek”. Oraz dłuższej mającej aż 10 kilometrów. W sumie w bieg zaangażowane było aż 22 osoby z naszej drużyny. Gościem Honorowym Biegu był pełniący obowiązki szefa sztabu 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej Major Marcin Majewski, który w asyście naszych harcerek z 38 SDH, wręczył medale oraz  nagrody dla  najlepszych  ufundowanymi przez 10 Świętokrzyską BOT. Zabezpieczenie medyczne całej imprezy zapewniła Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice.

 

 

 

 

 

 

Głównym celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski wśród Polaków, niezależnie od wieku. Nie dziwi więc, że w tym roku w sumie ponad 70 tys. biegaczy z ponad 300 miast w całej Polsce wzięło  udział w organizowanym w celu upamiętnienia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”   czyli w   „Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym”.  Biegi odbyły się także  w Wielkiej Brytanii, USA, Niemczech oraz w Australii. W biegu udział wzięli także żołnierze polscy i państw sojuszniczych w 7 misjach wojskowych w Bośni, Kosowie, Kuwejcie, na Łotwie, w Rumunii oraz w Afganistanie i Iraku. Organizatorzy imprezy podkreślają, że tegoroczna  edycja Biegu „Tropem Wilczym” jest wyjątkowa, ponieważ odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Zimowy bieg po stopnie

Początek roku  w okolicach Dnia Myśli Braterskiej w naszej drużynie organizowane są od wielu lat, biegi harcerskie podczas, których nasi harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater zaliczają wiedzę i umiejętności na stopnie harcerskie. Nie inaczej było i w tym roku. Tym razem bieg odbywał się po Starachowicach i związany był tematycznie z Armią Krajową. Dodatkowo sprawdzaniu wiedzy towarzyszyły zadania ze spostrzegawczości i zapamiętywania różnych elementów pod wpływem presji

 

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie biegu odbyło się w nocy na cmentarzu polowym Armii Krajowej. Cmentarz powstał w sierpniu 1943 roku, kiedy pochowano tu 5 poległych żołnierzy ze zgrupowania mjr Jana Piwnika "Ponurego". Tu pod  ufundowanym  przez byłego dowódcę placówki „Pogorzałe” ppor. St. Bilskiego  w 1947 roku krzyżem,  swoje przyrzeczenie harcerskie złożyły cztery harcerki z 38 SDH,  a trzy osoby otrzymały zielone chusty.

 

 

 

 

 

 

 

Podczas okupacji niemieckiej opiekę nad cmentarzem sprawowali żołnierze AK z placówki Pogorzałe dowodzonej przez ppor. Stefana Bilskiego "Buczyński" i placówki Skarżysko - Książęce dowodzonej przez sierż. Bronisława Gładzika "Chmura" Cmentarz jest miejscem spoczynku żołnierzy z oddziałów "Ponurego", "Szarego", "Marjańskiego", "Jurka" i Podobwodu AK "Morwa". Pochowany został dowódca placówki Skarżysko-Książęce Bronisław Gładzik wraz ze swoimi żołnierzami poległymi latem 1944 roku, między innymi w czasie Akcji "Burza".

 
Informacje
Reklama
Reklama
38 na Facebooku

Statystyka odwiedzin
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj64
mod_vvisit_counterWczoraj49
mod_vvisit_counterTen tydzień196
mod_vvisit_counterPoprzedni646
mod_vvisit_counterTen miesiąc1530
mod_vvisit_counterPoprzedni1935
mod_vvisit_counterWszystkie446271

Your IP: 23.20.236.61
 , 
Today: Cze 20, 2018
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości