80 ROCZNICA ŚMIERCI BOLESŁAWA PAPIEGO I MICHAŁA NOWAKA

W_ostatnią sobotę maja nie mogło nas zabraknąć na uroczystościach upamiętniających 80 rocznicę śmierci BolesławaPapiego i Michała Nowaka podczas zamachu na oficera Gestapo. Wydarzenie na starachowickim rynku zorganizowała Powiatowa Rada Pamięci i Komenda Hufca ZHP Starachowice. Podczas spotkania obecna była Zofia Moszczyńska-Pętkowska, siostrzenica Papiego, która podzieliła się z zebranymi  wspomnieniami, opisując jego zamiłowania zarówno do przyrody i do ojczyzny. Historię wydarzenia przedstawił Grzegorz Bernaciak, miłośnik lokalnej historii, kustosz Izby Pamięci i Tradycji w Brodach. Na uroczystościach oprócz kilkunastoosobowej reprezentacji drużyny z proporcem, wystawiliśmy poczet sztandarowy Armii Krajowej. O bezpieczeństwo na wydarzeniu dbali nasi ratownicy z Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice i Stowarzyszenie Aktywności Społecznej Everest. Impreza mimo hucznych zapowiedzi zgromadziła około 50 osób.

 

 

 

 

 

 

 


 

NOC MUZEÓW W SKARŻYSKU I STARACHOWICACH

Artykuł w trakcie realizacji ...

 

NASI HARCERZE Z 38 SDH NA MONTE CASSINO

Od 13 do 20 maja 2024 roku reprezentacja 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater uczestniczyła w wyjątkowej wyprawie do Włoch. Najważniejszym celem Harcerskiej Wyprawy Pamięci zorganizowanej przez Chorągiew Kielecką ZHP było oddanie hołdu żołnierzom 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa w 80 rocznicę bitwy o Monte Cassino.

 

Wyprawa rozpoczęła się w Kielcach, skąd starachowiccy harcerze wraz z innymi drużynami Chorągwi Kieleckiej ZHP wyruszyli autokarem do Włoch. Naszym pierwszym przystankiem była przepiękna Wenecja. Byliśmy na Placu Św. Marka, gdzie zobaczyliśmy jeden z najsłynniejszych kościołów chrześcijańskich na świecie – Bazylikę Św. Marka, spacerowaliśmy po słynnym Moście Rialto, zobaczyliśmy Most Westchnień, Pałac Dożów, Canal Grande, ale też udało nam się „zgubić” w weneckich uliczkach, co pozwoliło nam jeszcze lepiej poczuć klimat miasta na wodzie.

Po zwiedzeniu Wenecji udaliśmy się do niewielkiego miasteczka Fondi, gdzie byliśmy zakwaterowani na kempingu La Lucciola, tuż nad Morzem Tyrreńskim. Mimo dość napiętego planu całej wyprawy mieliśmy czas na odpoczynek, spacery brzegiem morza, uprawianie sportów wodnych i integrowanie się z członkami innych drużyn Chorągwi Kieleckiej ZHP. Udało nam się też odwiedzić pobliskie miasteczka. Byliśmy w Muzeum Wojskowym Piana delle Orme w Latina, które powstało dzięki pasji i zaangażowaniu jego założyciela, Mariano De Angelis, ale też wybraliśmy się do uroczego miasta Terracina, w którym znajdują się pozostałości z czasów rzymskich, m.in. Brama Porta Romana, starożytne ruiny, czy dawny amfiteatr.

Zanim wybraliśmy się na uroczyste obchody 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino, kilka dni wcześniej wybraliśmy się na wzgórze, o które walczyli nasi rodacy pod dowództwem generała Władysława Andersa. Zwiedziliśmy założony w VI wieku przez Świętego Benedykta Klasztor na Monte Cassino, pierwszy i najpotężniejszy klasztor we Włoszech, a przede wszystkim zobaczyliśmy niezwykle przejmujący Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino, przy wejściu, do którego widnieje napis: „Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”. To tu zostało pochowanych ponad tysiąc żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, a także sam generał Władysław Anders,  którego ostatnią wolą było pragnienie, by spocząć wśród swoich żołnierzy. Jego grób znajduje się w centralnym punkcie cmentarza.

Najważniejszym elementem naszej wyprawy do Włoch był udział w uroczystościach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Obchody odbyły się w sobotę, 18 maja 2024 r. na wspomnianym wyżej Polskim Cmentarzu Wojskowym. W uroczystościach wzięli również udział: Prezydent RP Andrzej Duda wraz z żoną, Prezydent Włoch Sergio Mattarella, Jej Królewska Wysokość Sofia Księżna Edynburga, ambasador RP we Włoszech – Anna Maria Anders, marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell, burmistrz Cassino Enzo Salera oraz szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta Polowa, następnie odczytany został Apel Poległych, nie zabrakło również licznych przemówień. Bez wątpienia jednym z najbardziej wzruszających dla nas momentów było odśpiewaniu Hymnu Polski w tak ważnym dla nas Polaków miejscu, a także wysłuchanie utworu „Czerwone Maki” w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Jesteśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu, że mogliśmy pełnić warty honorowe przy grobach żołnierzy walczących o Polskę, że mogliśmy spotkać weteranów 2-go Korpusu Polskiego, którzy przybyli na obchody rocznicy bitwy o Monte Cassino. To był doniosły, wzruszający i bardzo ważny dla nas czas.

Ostatniego dnia naszej włoskiej przygody mieliśmy okazję zwiedzić Rzym i Watykan. Zwiedzanie Wiecznego Miasta obejmowało najważniejsze atrakcje, takie jak: Fontanna di Trevi, Koloseum, Forum Romanum, Panteon, Piazza Navona, Zamek Św. Anioła oraz Plac i Bazylikę św. Piotra w Watykanie. Szczególnym przeżyciem dla uczestników Harcerskiej Wyprawy Pamięci był udział w modlitwie Anioł Pański na Placu św. Piotra, której przewodniczył papież Franciszek. Było to dla nas wyjątkowe przeżycie, które dodało wyprawie głębszego wymiaru.

Harcerska Wyprawa Pamięci na Monte Cassino zorganizowana przez Chorągiew Kielecką ZHP była nie tylko hołdem złożonym bohaterom walczącym o wolność Polski, ale również okazją do refleksji nad wartościami, takimi jak: braterstwo, służba i odpowiedzialność. Wróciliśmy do Polski z poczuciem dumy i zobowiązania do pielęgnowania pamięci o tych, którzy oddali życie za nas i naszą ojczyznę.

 

GŁODNI ODKRYĆ II (PRO)

Artykuł w trakcie realizacji ...

 

ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI TRZECIEGO MAJA

Artykuł w trakcie realizacji ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CZUWAM DLA ZIEMII W WERSJI HARDCOROWEJ

Drugie podejście do uporządkowania terenu za magazynem Hufca ZHP Starachowice zrobiliśmy na początku maja 2024 roku. Kolejne kilka godzin pracy kilkunastu osób i budynek wyjrzał z za krzaków i sterty śmieci narzucanych przez bywalców okolicznych ławeczek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OBÓZ W KRYNICY MORSKIEJ

 

GRATULACJE DLA ABSOLEWNTÓW KURSU PRZEWODNIKOWSKIEGO z 38 SDH

Przez trzy weekendy na przełomie marca i kwietnia, trzech naszych harcerzy uczestniczyło w kursie przewodnikowskim, przygotowującym do zarówno do realizacji próby na stopień przewodnika, ale przede wszystkim do bycia INSTRUKTOREM Związku Harcerstwa Polskiego. Kurs pod kryptonimem "Korzenie" zorganizowany był przez zespół kadry kształcącej Hufca ZHP Końskie.

 

Moglibyśmy długo opisywać cały kurs, jego program jak  i jakie zadania stały przed uczestnikami kursu. Dla nas najważniejszy jest efekt kursu czyli zdobyta wiedza i umiejętności, a przede wszystkim ogromna motywacja do dalszej pracy w ZHP. Za co kadrze kursu i osobom zaangażowanym w jego przygotowanie i realizacją należą się ogromne, ale to naprawdę ogromne  podziękowania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

13 kwietnia 2024 roku w Starachowicach obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej upamiętniający blisko 22 tysiące zamordowanych polskich obywateli – jeńców wojennych, więzionych w radzieckich obozach, zamordowanych przez Sowietów w ramach zaplanowanej bezwzględnej akcji eksterminacji polskich elit wśród których byli  m.in. oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy i uczeni, a także artyści.

Oprócz stałych działań jakie organizujemy w ramach służby razem ze Stowarzyszenie Aktywności Społecznej Everest, czyli wystawienie pocztu Armii Krajowej, pocztu naszej 38     STARACHOWICKIEJ DRUŻYNY HARCERSKIEJ im. E.Plater, warty pod "Krzyżem Katyński" oraz asysty przy składaniu kwiatów i pamiątkowych zniczy. Razem z Parkiem Kultury rozdawaliśmy uczestnikom w ramach akcji Narodowego Centrum Kultury „Podziel się Guzikiem” repliki guzików oficerskich znalezionych w Katyniu. #GuzikKatyńsk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj47
mod_vvisit_counterWczoraj79
mod_vvisit_counterTen tydzień185
mod_vvisit_counterPoprzedni427
mod_vvisit_counterTen miesiąc1632
mod_vvisit_counterPoprzedni9396
mod_vvisit_counterWszystkie633476

Online (20 minutes ago): 1
Your IP: 3.226.72.194
,
Today: Lip 23, 2024
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości