OBÓZ 2023 w Krynicy Morskiej

Informujemy, że ze względu na brak konkretnych informacji na temat niektórych kosztów części składowych obozu, zmuszeni jesteśmy opóźnić informację co do kosztów obozu w bieżącym roku.

 

Staramy się pozyskać te informacje, tak aby maksymalnie do dnia 15 marca, określić cenę i rozpocząć nabór uczestników na  obóz.

 

Harcerze, wszędzie harcerze !

Dzień Myśli Braterskiej to najważniejsze harcerskie święto obchodzone 22 lutego, w dniu urodzin twórcy skautingu, gen. Roberta Baden-Powella. Tego dnia harcerze i skauci na całym świecie składają sobie życzenia, wysyłają kartki, organizują spotkania. Nasi harcerze, członkowie 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej pamiętali również o naszych nauczycielach, instruktorach ZHP, których spotkali na swojej harcerskiej ścieżce. W kilku szkołach gdzie się uczą złożyli życzenia z tej okazji dawnym instruktorom, harcerzom, oraz harcerzom z innych drużyn naszego hufca. Wiemy że nie wszystkich udało nam się odszukać, ale to pierwszy krok.

 

 

Życzenia i pamiątkowe kartki otrzymali między innymi druhny i druhowie: Jadwiga Maciejczak, Eliza Gawlik, Krzysztof Krawiec i Paweł Brzozowski, Krzysztofowi Traczyk, Agnieszka Słowik, Monika Gwóźdź, Norbert Kutyła, Ewa Sajór - Ruszczak, Dorota Lenart, Paweł Brzozowski II, Justyna Kosztowniak, Iwona Żabicka, Krzysztof Kasprzyk, Grzegorz Godzisz, Małgorzata Dębicka, oraz druhny i druhowie z 21 DH i 15 DH.

 

Aby nigdy w Was, nie wygasła iskra harcerskiej przygody !

 

Więcej zdjęć w naszej galerii na profilu

38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater na Facebooku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Mysli Braterskiej 2023

Relację z tegorocznego Dnia Myśli Braterskiej rozpoczniemy od miłych akcentów czyli listu od druhny Naczelniczki ZHP do naszej druhny Kasi, która w pod koniec 2021 roku, tak 2021 roku,  skończyła realizację zadań i otrzymała najwyższy stopień instruktorski w ZHP czyli harcmistrza. Dodatkowo podczas spotkania naszego hufca, zarówno druhna Kasia jak i drużynowy otrzymali podziękowania za pracę od druha komendanta hufca ZHP Starachowice.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tegoroczne obchody Dnia Myśli Braterskiej rozpoczęliśmy od zbiórek, na których przygotowaliśmy się do zdobywania odznaki Dnia Myśli Braterskiej oraz rozpoczęcia realizacji zadań na tropy i wyzwania harcerskie. Realizacji których rozpoczęliśmy na oficjalnym kominku drużynowym, gdzie najmłodsza część drużyny dowiedziała się dużo nowych rzeczy o twórcach skautingu i harcerstwa oraz o genezie powstania święta harcerzy jakim jest Dzień Myśli Braterskiej obchodzony w dniu 22 lutego w rocznicę urodzin... ale o tym póki co sza.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pożegnanie porucznika Józefa Stefańskiego "Józio"

Artykuł w trakcie realizacji...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rocznica powstania Armii Krajowej

W 81 rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową oraz 80 rocznica powstania Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" uczestniczyliśmy w uroczystej mszy świętej w Opactwie w Wąchocku. Gdzie wystawiliśmy poczet sztandarowy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz poczet z proporcem naszej drużyny. Na zakończenie uroczystości pod tablica poświęcona "PONUREMU" zapaliliśmy ze Stowarzyszeniem Aktywności Społecznej Everest, pamiątkowy znicz 80-lecia Armii Krajowej" upamiętniający naszych BOHATERÓW NIEPODLEGŁEJ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie zapomnieliśmy też o 15 rocznicy śmierci Honorowego Obywatela Starachowic gen. Antoniego Hedy „Szarego” zapalając znicz zarówno pod tablicą upamiętniająca rozbicie więzienia w Starachowicach, jak i tablica przy kościele pw. Wszystkich Świętych.

Znicze zapaliliśmy także na grobach Żołnierzy Niezłomnych oraz kapitana AK, druha Stefana Derlatki na cmentarzu w Wąchocku, oraz pod mogiłą "Junaka i Kokoszki" pod Tychowem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stopnie, sprawności i rozmaitości ...

Drugi rok z rzędu, ze względu na niespełnienie warunków przez Hufiec ZHP Starachowice,  nie możemy uczestniczyć w konkursie małych grantów realizowanych przez Chorągiew Kielecką ZHP.  Ale za to uczestniczymy w kolejnej edycji Programu Wspierania Drużyn i Gromad organizowanego przez ZHP Chorągiew Kielecką ze środków Rządowego Programu Wsparcia Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030. A że niedawno zakończyliśmy jeden z etapów realizacji zadań na stopnie i sprawności w trzech grupach metodycznych w naszej drużynie. Przyszedł więc czas na wykorzystanie sprawności otrzymanych w ramach

Wręczone krzyże i naramienniki z nowymi stopniami trafiły na nasze mundury podczas uroczystości z okazji 160 lecia wybuchu Powstania Styczniowego, które odbyły się w Wąchocku. Teraz przyszedł czas na sprawności, szczególnie oczekiwane przez osoby, które zdobywały je po raz pierwszy. I choć wyglądało to na początku trochę śmiesznie i trochę groźnie bo poszły w ruch zarówno taśmy malarskie jak i  agrafki, to efekt pracy widać już na mundurach.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

9 rocznica śmierci Zdzisława Rachtana "Halnego"

W_9_rocznicę śmierci Zdzisława Rachtana "Halnego" Honorowego obywatela Starachowic i Wąchocka uczestniczyliśmy w spotkaniu pod ławeczką "Halnego".

Podczas spotkania z rak druhny harcmistrz Ani Skibińskiej i Wiceprezesa Zarządu Głównego ŚZŻAK Rafała Obwarzanka otrzymaliśmy pamiątkowy medal z okazji 80-lecia przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Bardzo dziękujemy za takie wyróżnienie dla naszej

38 Starachowickiej Drużynie Harcerskiej im. Emilii Plater

od Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

160 Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Nieprzerwanie od wielu lat uczestniczymy w uroczystościach upamiętniających wybuch Powstania Styczniowego, które było jednym z największych zrywów niepodległościowych narodu Polskiego. Uroczystości odbyły się w Wąchocku, pod pamiątkową tablicą przy domu gdzie przebywał wraz ze sztabem Generał Marian Langiewicz, skąd nastąpił uroczysty przemarsz pod pomnik Generała Langiewicza koło szkoły podstawowej. Tam złożyliśmy pamiątkowy znicz w imieniu naszej 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater i Stowarzyszenia Aktywności Społecznej Everest.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po_oficjalnej części uroczystości, podczas której wręczono odznaczenia i pamiątkowe medale oraz  kilku uroczystych przemowach,  podsumowaliśmy ostatni bieg na stopnie i realizację zadań na sprawności. Odbyło się uroczyste przyrzeczenie harcerskie, wręczyliśmy nowe stopnie i sprawności harcerskie, które zostały sfinansowane w ramach Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030, realizowanego przez ZHP Chorągiew Kielecką.

 

Bieg na stopnie

Początek roku zbiegł się z podsumowaniem poprzedniego roku i realizacji zarówno projektów społecznych, jaki wymagań na stopnie i sprawności harcerskie zdobywane w drużynie. W przeddzień uroczystości w Wąchocku przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych zorganizowaliśmy bieg na stopnie w hufcu. Na szczęście bieg dotyczył tylko części wymagań dotyczących wiedzy harcerskiej i wiedzy ogólnej i wystarczyły tylko zmagania z wiedzą w budynku. Wcześniej wszyscy uczestnicy wypełnili wymagania praktyczne i zadania,  podczas działań drużyny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj32
mod_vvisit_counterWczoraj28
mod_vvisit_counterTen tydzień60
mod_vvisit_counterPoprzedni273
mod_vvisit_counterTen miesiąc153
mod_vvisit_counterPoprzedni1153
mod_vvisit_counterWszystkie605245

Online (20 minutes ago): 1
Your IP: 3.233.221.90
,
Today: Gru 04, 2023
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość