XXIV HARCERSKA PARTYZANCKA DROGA KRZYŻOWA NA WYKUSIE

28_października w rocznicę III obławy na Wykusie wzięliśmy udział w XXIV Harcerskiej Partyzanckiej Drodze Krzyżowej na Wykusie zorganizowanej przez Hufiec ZHP Starachowice we współpracy ze  środowiskami Armii Krajowej. W tegorocznej drodze udział wzięło około 130 osób, w większości harcerze ze Starachowic, ale także z Łodzi, czy z Głowna. Nie zabrakło też przedstawicieli organizacji patriotycznych, PTTK oraz przedstawicieli środowisk związanych z Armią Krajowa.


Podczas drogi krzyżowej tradycyjnie wystawiliśmy warty przed obeliskiem poświęconnym "WARSZAWIAKOM" przy stacji nr 12, gdzie w oprawie uczestniczyła jedna z naszych druhen. Wystawiliśmy także warty i asystę przy składaniu kwiatów przy kapliczce na WYKUSIE na zakończeniu drogi. Po drodze uzupełniliśmy także wkłady w naszych zniczach, które na stałe zagościły na trasie Partyzanckiej Drogi Krzyżowej, między innymi przy tablicy początkowej drogi, mogile żołnierzy "Inspektora Jacka", mogile "Warszawiaków", Kapliczce na WYKUSIE czy znajdującej nieco dalej mogile "ZJAWY"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Program wspierania drużyn

Po raz trzeci nasza drużyna przystąpiła do "Programu Wspierania Drużyn" przygotowanego przez Chorągiew Kielecką ZHP w ramach programu Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych finansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności. Na jednej z październikowych  zbiórek harcerze realizujący sprawności związanych ze swoimi zainteresowaniami, mieli okazję zaprezentować swoje kolekcje, pasje i hobby.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Brazowy Krzyż Zasługi

W dniu 4 października 2023 z inicjatywy Starosty Starachowickiego Piotra Ambroszczyka, nasz drużynowy harcmistrz Tomasz Łebek otrzymał z rak Wojewody Kieleckiego Zbigniewa Koniusza,  Brązowy Krzyż Zasługi za działalność na rzecz organizacji pozarządowych i krzewienia idei ratownictwa. Uroczystość odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Wśród wyróżnionych znaleźli się działacze społeczni, samorządowcy i przedstawiciele służb mundurowych.


 

XIV Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze

29-września 2023 roku, po trzech latach przerwy w organizacji zawodów spowodowanej sytuacją z Covid -19 i działaniami wojennymi za nasza wschodnią granicą, wzięliśmy udział w  XIV Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze o puchar Starosty Starachowickiego.

W zawodach, zorganizowanych w tym roku w Parku Miejskim, udział wzięło 20 zespołów reprezentujących szkoły, kluby, drużyny harcerskie,  MDP, oraz inne jednostki, które rywalizowały w trzech kategoriach wiekowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasi harcerze zajęli III miejsce w kategorii szkół podstawowych - klas młodszych. Ustępując Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej  z Lubieni oraz Szkole Podstawowej z Nietuliska

W kategorii szkół podstawowych - klas starszych, zajęliśmy II miejsce, i tu też musieliśmy ustąpić pierwszeństwa Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej w Lubieni. Wyprzedzając, Szkołę Podstawową w Pawłowie.

Za to w najstarszej kategorii zwyciężył nasz zespół, wyprzedzając Młodzieżową Drużynę Pożarniczą z Rudy, oraz II Liceum Ogólnokształcące im. J. Chreptowicza z Ostrowca.

 

Zadaniem uczestników było wypełnienie testu wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz udzielenie pomocy w trzech pozorowanych sytuacjach dostosowanych do wiedzy i wieku uczestników. Zespoły musiały poradzić sobie między innymi z krwotokiem z nosa, otarciem nadgarstka, złamaniem nadgarstka i kończyny dolnej, urazem głowy, resuscytacją krążeniowo-oddechową dziecka do lat siedmiu i osoby dorosłej.

 

Zawody dzięki wsparciu Gminy Starachowice,  Powiatu Starachowickiego i Urzędu Marszałkowskiego,  zorganizowały Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice i Stowarzyszenie Aktywności Społecznej.

 

Rocznica powstania Polskiego Pańswa Podziemnego

 

 

 

 

 

 

27 września 2023 roku uczestniczyliśmy w uroczystości upamiętniających powstanie Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystości tradycyjnie odbyły się pod kapliczką św. Jacka. Podczas uroczystości wystawiliśmy warty honorowe zarówno w Wąchocku jak i przy kapliczce św. Jacka, oraz poczty sztandarowe Armii Krajowej i naszej 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater. Złożyliśmy także pamiątkowe znicze w imieniu drużyny i Stowarzyszenia Everest, a druhna Diana towarzyszyła naszym harcerskim seniorkom w złożenia znicza w imieniu Hufca ZHP Starachowice. O bezpieczeństwo uroczystości dbała nasza Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice.

 

Uroczystości poprzedziło odsłonięcie pomnika poświęconego bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego w Panteonie Pamięci klasztoru w Wąchocku.   Pomnik wykonany został z piaskowca w  formie postumentu, z figurą Matki Boskiej na szczycie, z tablicami na trzech bokach, przypominających najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Autorem postumentu jest Ryszard Rymarczyk, rzeźbiarz pochodzący z Wąchocka, który wykonał pomnik z własnych środków.

Po części oficjalnej po spełnieniu wszelkich wymagań, dwie zielone chusty trafiły do druhny Basi i druha Maćka. Nowym zielonym :) serdecznie gratulujemy.


 

HARCERSKI START Hufca ZHP Starachowice

Podczas tegorocznego Harcerskiego Startu Hufca ZHP Starachowice, podobnie jak w roku ubiegłym razem ze Stowarzyszeniem Aktywności Społecznej EVEREST, które wspieramy przy realizacji projektu MŁODZIEŻOWA STREFA AKTYWNOŚCI, przygotowaliśmy zajęcia, które organizowaliśmy w ramach WAKACJI ze STREFĄ. Niestety pogoda spłatała nam figla i zajęcia musieliśmy dostosować do pory deszczowej.

Po rozstawieniu kilku namiotów, pod ich osłona uczestnicy zajęć mogli postrzelać z łuków, sprawdzić się w grach celnościowych, czy giga wieży jenga, oraz nauczyć się opatrywać rany i złamania otwarte na stoisku z pierwszej pomocy przy ambulansie Harcerskiej Grupy Ratowniczej  Starachowice.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po zajęciach na placu przed hufcem odbyła się uroczysty apel Hufca rozpoczynający kolejny rok harcerski 2023/2024.

 

Nabór do drużyny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt z drużyną w sprawie zbiórek oraz w sprawie udziału w obozie w Krynicy Morskiej na adres e-mail

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


 

Znajdziecie Nas także na facebooku oraz na instagramie.

 

Rocznica napaści Rosji Sowieckiej na Polskę

W_rocznicę zdradzieckiej napaści Rosji Sowieckiej na Polskę wzięliśmy aktywny udział w uroczystościach upamiętniających  wydarzenia z 17 września 1939 r. kiedy to, około godziny czwartej nad ranem Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. Wywiązując się tym samym,  z sierpniowego, tajnego porozumienia z Hitlerem (pakt Ribbentrop-Mołotow), które przewidywało wspólną agresję na Rzeczpospolitą, zajęcie i podział jej terytorium oraz faktyczną likwidację państwa polskiego. III Rzesza i ZSRR zapoczątkowały w ten sposób wybuch II wojny światowej.

 

Podczas uroczystości wystawiliśmy poczet Armii Krajowej, poczet drużyny, warty i asysty przy składaniu wiązanek, oraz zapewniliśmy ochronę przed słońcem dla zaproszonych kombatantów i gości stawiając namiot o powierzchni 36 metrów kwadratowych. O bezpieczeństwo podczas uroczystości dbała nasza Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice, a warty w mundurach historycznych z 1939 roku zapewnili wolontariusze ze Stowarzyszenie Aktywności Społecznej Everest.

 

 

 

 

 

 

 

Na zakończenie uroczystości program artystyczny przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 im. Mikołaja Kopernika w Starachowicach, pod kierunkiem druhny Elizy Gawlik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Zaproszenie na zajęcia sportowe

 

Zapraszamy wszystkich na zajęcia w dniu 23 września 2023 roku, podczas których zaprezentujemy cześć zajęć realizowanych w ramach projektu Młodzieżowe Strefa Aktywności, w realizacji którego wspieramy Stowarzyszenie Aktywności Społecznej EVEREST.

Z programie między innymi ścianka wspinaczkowa, arena gladiatorów, łucznictwo, zjeżdżalnia dla najmłodszych oraz zajęcia sprawnościowe.

 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj42
mod_vvisit_counterWczoraj79
mod_vvisit_counterTen tydzień180
mod_vvisit_counterPoprzedni427
mod_vvisit_counterTen miesiąc1627
mod_vvisit_counterPoprzedni9396
mod_vvisit_counterWszystkie633471

Online (20 minutes ago): 2
Your IP: 3.226.72.194
,
Today: Lip 23, 2024
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości