Powitanie lata w Mircu

Powitanie Lata w Mircu,  w tym roku odbyło się z naszym udziałem. Po cyklu biegów odbywających się w ramach Oólnopolskiego Biegu po Ziemi Mirzeckiej mieszkańcy i uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w atrakcjach przygotowanych przez organizatorów. Nasi harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater pod bacznym okiem instruktorów poprowadzili zajęcia z łucznictwa sportowego, zajęcia na ściance wspinaczkowej, zajęcia na gigantycznych piłkarzykach, rzutki celnościowe,  oraz cieszące się bardzo dużą popularnością zajęcia z łuczniczych dwu ogni czyli Archery Tag. Oprócz naszych zajęć były bardzo dobrze przygotowane i przeprowadzone  występy i konkursy na scenie. Były także pokazy Policji, Ochotniczej Straży Pożarnej,  Straży Ochrony Kolei z psem tropiącym, oraz mini obozowisko rodem z "RYDNA"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

59 Harcerski Rajd Świętokrzyski "NASZA PIATA TRASA"

Relacja fotograficzna odzyskanych zdjęć z uszkodzonej karty już prawie gotowa. Na opis już tak długo nie trzeba będzie czekać.

Jeszcze raz gratulacje dla najlepszego patrolu 69 Wrocławska Drużyna Wędrownicza "Vis Verum", która powtórzyła swój wynik z 2015 roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uroczystości Konstytucji 3-go Maja

 

 

 

 

 

 

Za_nami kolejne już świetowanie uroczytości z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podobnie jak w latach ubiegłych uroczystości odbyły się w kościele pw. Wszystkich Świetych, skąd uczestnicy przenieśli się pod pomnik Niepodległości, gdzie złożono kwiaty. W tym rok nasi harcerze z 38 Starachowicka Druzyna Harcerska im.Emilii Plater wystawili wartę honorowa oraz osoby do odbierania wiąznek. Wsparliśmy też poczet sztandarowy AK z powodu złego samopoczucia jednego ze sztandarowych. W tym roku organizacje wystawiły także kompanie reprezentacyjne. Kompanie wystawiły: ZSZ nr 3  im. Majora Henryka Dobrzańskiego, Zakład Doskonalenia Zaodowego oraz Hufiec ZHP Starachoiwce i nasza 38 SDH.

Zabezpieczenie medyczne zapewniła Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice. .

 

BricoMarche - Hotel Senator Challenge I Półmaraton Starachowicki

Trzydziestego  kwietnia 2017 odbył się zorganizowany po raz pierwszy BricoMarche - Hotel Senator Challenge I Półmaraton Starachowicki, którego głównymi organizatorami było Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Stowarzyszenie Zabiegane Starachowice. Nasza 38 Starachowicka Drużyna Harcerska w ilości 18 osób, zabezpieczała przebieg biegu na trasie wspólnnie z wolontariuszami z Zabieganych Starachowic oraz Stowarzyszenia Gmina Pawłów PLUS. O bezpieczęństwo medyczne uczestników dbali nasi ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice.  W biegu na trzech dystansach 2 km, 10,5 orz 21 kilometrów wystartowało 172 uczestników. Impreza zakończyła się wręczeniem nagród i pucharów od głównych sponsorów firmy BricoMArche i Hotel Senator. Nie zabrakło też gorącego poczęstunku dla uczestników oraz wolontariuszy.

 

 

Nowi ratownicy ZHP w naszej drużynie !

 

 

 

1 MARCA 2017

Pierwszego marca w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych reprezentacja 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater, na zaproszenie Komendanta Powiatowego Policji w Starachowicach, wzięła udział w konferencji, której tematem było przekształcenie Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Podczas konferencji mieliśmy okazję wysłuchać referatów, Nam szczególnie przypadł do serca referat pana Grzegorza Wydrowskiego z "Fundacji Sprzymierzeni z GROM" oraz film dokumentalny "Ostatni żołnierz Ponurego". Film zostałnakręcony z inicjatywy pana Szczepana Mroza, Prezesa Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury-Nurt".

Konferencja była jednym z kilku elementów uroczystych obchodów Narodowego Święta Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Trzy dni wcześniej nasi harcerze wspierając Harcerską Grupę Ratowniczą Starachowice i pozostałych organizatorów, dbali o bezpieczeństwo uczestników "Biegu Tropem Wilczym" w Starachowicach, zabezpieczając drogi dojazdowe na trasie.

 

 

1 Marca w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych reprezentacja 38 Starachowicka Drużyna Harcerska na zaproszenie Komendanta Powiatowej Policji wzięła udział w konferencji zorganizowanej z okazji przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Podczas konferencji mieliśmy okazję wysłuchać referatów między innymi mgr Grzegorza Wydrowskiego z Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM i zobaczyć film dokumentalny "Ostatni żołnierz Ponurego" nakręconego z inicjatywy Szczepan Mróz , prezesa Stowarzyszenie Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury-Nurt"
 

Bieg Tropem Wilczym

 

W tym roku po raz pierwszy z inicjatywy Klubu Star Starachowice oraz Miejskiego Centrum Rekreacji i Wypoczynku przy współpracy Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice zorganizowany został Bieg Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Inicjatywa odbywa się już od pięciu lat i w tym roku biegi odbyły się w 160 miastach w Polsce. Zawodnicy podczas biegów mieli do pokonania dystans o długości 1963 metrów. Tę długość wyznaczono nie przypadkowo. W 1963 roku zginał ostatni żołnierz niepodległościowych wojsk ps. "Lalek

W biegu w Starachowicach uczestniczyło blisko 100 biegaczy, a na mecie okolicznościowe medale przygotowane przez organizatorów,  wręczał Prezydent Starachowic Marek Materek. Bieg nie mógłby się też odbyć bez wsparcia Komendy Powiatowej policji w Starachowicach i Straży Miejskie. Nasza Drużyna wspierała  HGR Starachowice w zabezpieczeniu imprezy, pilnują dróg dojazdowych z osiedli na terenie całego biegu. Impreza zakończyła się uroczystym wręczeniem pucharów dla zwycięzców i poczęstunkiem przygotowanym przez MCRiW.

 

 

 

 

 

 

 

 

38 SDH DRUŻYNĄ ROKU w plebiscycie "PIERŚCIENIE PRZYJAŹNI"

 

24 lutego w sali "Awangarda" Starachowickiego Centrum Kultury odbyła się już druga Gala "PIERŚCIENIE PRZYJAŹNI" Gala zorganizowana została w ramach obchodów Dnie Myśli Braterskiej. Podczas gali podsumowano pracę drużyn i wszystkich jednostek hufca ZHP Starachowice. Wręczone zostały także nagrody w kilku kategoriach dla zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników, instruktorów, seniorów, imprezy i drużyny roku.

W tym roku "Pierścień Przyjaźni 2016" w kategorii "DRUŻYNA ROKU" otrzymała  z rak druhny  komendantki hufca nasza    38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater.

 

 

 

 

 

 

 

 

Oprócz nagrody w chyba najważniejszej kategorii "Drużyna Roku" nasi ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice, otrzymali główna nagrodę w kategorii "IMPREZA ROKU" za X Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze" . Nagrodę wręczył Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek w towarzystwie gospodarza obiektu Dyrektor SCK Anny Kordasiewicz. Obie nagrody są dla naszego środowiska bardzo dużym wyróżnieniem, tym bardziej że  w ubiegłym roku nagrodę w kategorii "Drużyna Roku" otrzymała Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice, czyli jak ktoś to powiedział na gali, nagroda została w rodzinie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Światełko dla Armii Krajowej

W 75 rocznicę powstania Armii Krajowej reprezentacja 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater wzięła udział w Ogólnopolskiej akcji „Światełko dla Armii Krajowej”, zorganizowanej 14 lutego z inicjatywy Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Światowego Związku Żołnierzy AK. Odwiedziliśmy trzy miejsca związane z Armia Krajową, od wielu lat bardzo ważne dla naszej drużyny, gdzie zapaliliśmy symboliczne znicze. Rozpoczęliśmy od miejsca upamiętnienia rozbicia więzienia w Starachowicach przez oddział Antoniego Hedę Szarego. Miejsca, którym opiekujemy się i uczestniczymy w odbywających się tu uroczystościach od samego powstania obelisku, gdzie wielokrotni mogliśmy się spotkać z głównym bohaterem tych wydarzeń "Szarym", a teraz mamy okazją spotkać tu jego córkę. Następnie udaliśmy się na "Wykus" gdzie co roku 28 października spotykamy się na Partyzanckiej Drodze Krzyżowej, oraz na sąsiadujące z "Wykusem",   "Wzgórze 326" zwane "Kropką", miejsca ważne nie tylko dla Nas, ale także dla wielu pokoleń Polaków. Po zapaleniu zniczy znaleźliśmy tez chwile,  aby posilić się przy naprędce rozpalonych ognisku i porozmawiać o tych, którzy walczyli w szeregach Armii Krajowej.

 

 

 

 

 

 

 

 
Informacje
Reklama
Reklama
38 na Facebooku

Statystyka odwiedzin
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj24
mod_vvisit_counterWczoraj44
mod_vvisit_counterTen tydzień152
mod_vvisit_counterPoprzedni479
mod_vvisit_counterTen miesiąc706
mod_vvisit_counterPoprzedni2948
mod_vvisit_counterWszystkie457660

Your IP: 54.163.42.154
 , 
Today: Gru 11, 2018
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości