Dzień Myśli Braterskiej

Artykuł w trakcie realizacji ...

 

 

 

 

 

 

 

 

38SDH Drużyną Niepodległości

 

“Drużyna Niepodległości” to propozycja, dzięki której jednostki w całej Polsce miały okazję uczcić 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz 100-lecie Związku Harcerstwa Polskiego

Propozycja miała zainspirować do realizacji w drużynie/gromadzie programu, który rozbudzi ciekawość otaczającego świata, umocni postawy patriotyczne, podniesie świadomość obywatelską oraz uświadomi potrzebę pielęgnowania pamięci o  bohaterach walczących o  wolną, niepodległą Ojczyznę i umocni szacunek do symboli i tradycji narodowych. Ponadto dzięki realizacji propozycji zuchy i harcerze mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą historii odzyskania niepodległości przez Polskę, historii Związku Harcerstwa Polskiego, a także twórczo zaangażować się w życie społeczności lokalnej oraz naszej organizacji.

Wśród ponad 300 drużyn Związku Harcerstwa Polskiego z całej Polski, które zrealizowały zadania i otrzymały tytuł "Drużyny Niepodległości" znalazła się także nasza 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater

Pełna listę drużyn możecie zobaczyć na stronie głównej ZHP

 

156 Rocznica Powstania Styczniowego

Ferie to nie tylko czas na pracę w naszej bazie i wypoczynek od codziennych obowiązków, ale także czas na kultywowanie pamięci tych co walczyli o naszą wolność. Nie przypadkiem znaleźliśmy się na uroczystościach w Wąchocku, gdzie pod pomnikiem Mariana Langiewicza, odbyło się podsumowanie centralnych obchodów upamiętniających 156 rocznicę Powstania Styczniowego i marszu zorganizowanego przez Związek Strzelecki . "Strzelec". Pomnika, który powstał z inicjatywy generała Antoniego Hedy Szarego, z którym jeszcze za jego życia wspólnie organizowaliśmy uroczystości upamiętniające robicie więzienia w Starachowicach.

 

W uroczystościach oprócz 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater i bardzo licznej reprezentacji Związku Strzeleckiego Strzelec, udział wzięli mieszkańcy, przedstawiciele organizacji patriotycznych, oraz przedstawiciele władz samorządowych, na czele z z Posłami na sejm RP Krzysztofem Lipcem i Markiem Kwitkiem, Senatorem RP Jarosławem Rusieckim, Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego Andrzejem Będkowskim, Wicestarosta Dariuszem Dąbrowskim i wiceburmistrzem Wąchocka Sebastianem Staniszewskim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po_części oficjalnej był też akcent drużynowy, podczas którego nasz drużynowy wręczył zaległy stopień jednemu z naszych harcerzy, Odznaki Chorągwiane Jodła, sprawności  100-lecia Niepodległej,  oraz świeżo co otrzymane od producenta pierścienie PRO, dla niektórych już w stopniu zielonym jaki przysługuje członkom tylko 9 drużyn w Polsce realizujących zadania Programowego Ruchu Odkrywców.

 

 

Nasi na WOSP

Artykuł w trakcie realizacji ...

 

III miejsce za realizację zadań Odznaki Chorągwianej Jodła 2018

 

Podsumowana została realizacja Odznaki Chorągwianej Jodła realizowanej przez drużyny z Chorągwi Kieleckiej. W tym roku harcerze z kilkudziesięciu drużyn, drużyny w sumie zdobyły ponad 500 odznak z czego 174 w stopniu srebrnym. Do nas trafiły srebrne Jodły i nagroda za III miejsce za zrealizowane zadania, które oceniała kapituła w składzie: hm. Małgorzata Ślaska, phm Maciej Szkauła i phm Agnieszka Stochmal. Oprócz srebrnych odznak i dyplomów otrzymaliśmy materiały programowe  "Dumni z Polski" oraz bon wartości 200 zł do wykorzystania w składnicy harcerskiej 4żywioły.

 

VIII Orszak Trzech Króli w Starachowicach

Ósmy_raz przeszedł ulicami Starachowic Orszak Trzech Króli. Tegoroczny orszak odbył się pod patronatem Wojewody Świętokrzyskiej Agaty Wojtyszek, Starosty Starachowickiego Piotra Babickiego i Prezydenta Miasta Marka Materka. Wśród wielu organizatorów orszaku znalazła się także 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater. Nasi harcerze podczas orszaku zabezpieczali czoło orszaku, oraz zwierzęta stanowiące oprawę orszaku, tak aby bezpiecznie bez natłoku uczestników spokojnie i bez stresu przeszły całą trasę. Na orszaku nie zabrakło także naszych ratowników z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice, którzy dbali o bezpieczeństwo medyczne wydarzenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie Wigilijne 38SDH - 2018

Tradycyjnie od samego początku istnienia 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater,  przed Świętami Bożego Narodzenia spotykamy się w naszej harcówce na spotkaniu wigilijnym.  Nie inaczej było w tym roku. Pełny stół wigilijnych potraw przygotowanych przez naszych harcerzy, posprzątana harcówka i odświętnie ubrani po tradycyjnym przemówieniu wybranego wybrańca tym razem padło na Rosoła i po słowie od drużynowego przełamaliśmy się opłatkiem. W tym roku jako że byliśmy wyjątkowo pracowici i wyjątkowo grzeczni nasi instruktorzy sprawili nam niespodziankę w postaci prezentów. Każdy z obecnych otrzymał popularny ostatnio gadżet czyli płócienny woreczek na plecy i jak przystało na nasza drużynę,  był to woreczek  z logiem naszej drużyny, A że na co dzień bardzo dbamy o bezpieczeństwo, a szczególnie nasi ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice,  to otrzymaliśmy woreczki z  odblaskowym logiem widocznym na drodze z odległości ponad 100 metrów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Betlejemskie Światło Pokoju od 38 SDH

Rok_rocznie od samego początku idei przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju nasi harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater odwiedzają ze światełkiem różne zaprzyjaźnione instytucje na terenie całego miasta. W tym roku światełko przywiezione przez delegacje naszej drużyny prosto ze Słowackiego Svitu trafiło do Straży Miejskiej, Tygodnika Starachowickiego, Wirtualnych Starachowic, firmy Marbo, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Pogotowia Ratunkowego oraz Państwowej Straży Pożarnej, gdzie nasza delegacja razem z szefem Harcerskiej Grupy Ratowniczej  Starachowice,  uczestniczyła w uroczystym spotkaniu wigilijnym na którym oprócz strażaków obecni byli Starosta Powiatu Starachowickiego Piotr Babicki , Prezydent Miasta Jerzy Miśkiewicz oraz w imieniu posła Krzysztofa Lipca poprzednia pani Starosta Danuta Krępa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Betlejemskie Światło Pokoju trafiło także do osób zaprzyjaźnionych z drużyna i do rodzin naszych harcerzy. I choć chcielibyśmy podzielić się ogniem z kilkoma innymi instytucjami, do których udały się inne środowiska harcerskie, to przekazujemy im gorące życzenia pomyślności w nowym 2018 roku i   dalszych chęci i zadowolenia ze wspólnych działań,  nie tylko od święta, ale przez cały rok.

 

Jarmark Świateczny i Wigilia Miejska 2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po_raz_trzeci zorganizowany został w Starachowicach Jarmark Bożonarodzeniowy, który z roku na rok cieszy się coraz większa popularnością. Przez trzy dni na świątecznych stoiskach można było zakupić ozdoby świąteczne, choinki, stroiki, produkty żywnościowe i świąteczne wypieki, ale także zasmakować gorących oscypków czy pajdy chleba ze smalcem. Podsumowaniem jarmarku była już trzecia wigilia dla mieszkańców. Wigilia w obecności Starosty Starachowickiego i vice Prezydenta miasta rozpoczęła się o godzinie 15 życzeniami i opłatkiem z mieszkańcami. Po życzeniach po raz trzeci nasi harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater wspierani przez ratowników z HGR Starachowice,  wydawali gorące posiłki prosto z naszej kuchni polowej oraz termosów . Przez ponad półtorej godziny, bardzo sprawnie wydaliśmy ponad 150 litrów barszczu, 350 litrów kapusty, ponad 800 pierogów i niezliczona ilość przepysznych pasztecików.

 

Posiłki na wigilie przygotowały placówki miejskie oraz Caritas przy parafii pw. św. Trójcy w Starachowicach. Po wigilii troszkę spóźnione dotarło pod skałki Betlejemskie Światło Pokoju przywiezione ze Svitu, które  komendantka hufca przekazała  drużynom, które nie uczestniczył w przekazaniu Światełka w Svicie oraz tym najbardziej  wytrwałym  czekającym na przybycie światełka mieszkańcom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
38 na Facebooku

Statystyka odwiedzin
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj53
mod_vvisit_counterWczoraj1616
mod_vvisit_counterTen tydzień2355
mod_vvisit_counterPoprzedni789
mod_vvisit_counterTen miesiąc3498
mod_vvisit_counterPoprzedni1745
mod_vvisit_counterWszystkie483782

Your IP: 3.85.245.126
 , 
Today: Paź 19, 2019
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości