Gra miejska BOHATEROM NIEPODLEGŁEJ

Z_początkiem listopada w przeddzień uroczystości upamiętniających rocznicę odzyskania niepodległości, corocznie bierzemy udział w grze miejskiej organizowanej przez Stowarzyszenie Aktywności Społecznej Everest. W tym roku czekało na uczestników aż osiem zadań, a zadaniem sprawiającym nam wszystkim było zadanie startowe podczas które określało kto i w jakiej kolejności wystartuje w grze, a polegające na ułożeniu w kolejności chronologicznej dziesięciu wydarzeń historycznych dotyczących walk o nieodległość z życia naszego miasta.


Rywalizacja podczas gry zakończyła się podwójnym pudłem dla naszej drużyny. Pierwsze miejsce zajął nasz zastęp ze Szkoły Podstawowej nr 12,  a drugie nasze druhenki. Trzecie miejsce zajął  starszy patrol z 21 DH Globtroterzy. Który wskoczył ostatnim zadaniem przed kolejny patrol z 38. Na zakończenie zwycięski zespoły otrzymały dyplomy i nagrody, a wszyscy uczestnicy przypinki z logiem gry i gorąca pizze.


 

PAMIĘTAMY !

W dniach 30 Października i 1 Listopada 2023 roku tradycyjnie jak co roku, odwiedziliśmy groby osób związanych z nasza drużyną. Oraz groby i mogiły osób związanych z działalnością niepodległościową, w tym część grobów na których dwa lata temu, umieściliśmy znicze w ramach akcji "80 zniczy na 80 lecie Armii Krajowej"oraz na grobach osób związanych z Powstaniem Warszawskim i Obroną Westerplatte.

 

Spora część zniczy znajduje się nadal na grobach i w wielu już były włożone świeże wkłady. W kilku miejscach mimo ponownego położenia znicza, znicze nie przetrwały. Ale były tez miejsca, gdzie byliśmy bardzo mile zaskoczeni. Na jednym z grobów popękany znicz został dokładnie sklejony z kilkunastu elementów. Wymieniliśmy go oczywiście na nowy i będziemy o nim szczególnie pamiętać.

 

BIWAK JESIENNY

Placek spod kamienia, pierogi z kaszą, pierogi z serem, świętokrzyska zalewajka, kugiel, kluski prazoki czy szczodroki to dania świętokrzyskie, które mieliśmy okazję poznać od procesu tworzenia po najfajniejszy etap konsumpcji podczas październikowego biwaku. Powodem była chęć poznania kuchni regionalnej, a przy okazji zrealizowanie jednego z zadań do Odznaki Chorągwianej JODŁA.Ale od początku. Dwa tygodnie przed biwakiem rozdzieliśmy zadania tak, aby każdy zastęp czy mniejsza grupa harcerzy mogła wykazać się przygotowując jedną z potraw na biwak. Suma summarum zebrało się aż siedem potraw. Biwak rozpoczęliśmy w piątek od świętokrzyskiej zalewajki i przygotowania do biegu na stopnie. Nie zabrakło też śpiewanek.


 


Sobotę zaczęliśmy od rana wyjściem na XXIV Harcerską Partyzancką Drogę Krzyżową, po której szykując się do uroczystej świętokrzyskiej wieczerzy robiliśmy wspólnie pierogi. Jedne z kaszy i drugie z serem. Na stół trafił kugiel, prażoki, zalewajka, szczodroki i wspomniane wcześniej pierogi, które zniknęły ze stołu w pierwszej kolejności.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po_posiłku przyszedł czas na bieg na stopnie, a raczej jego część związana z zaliczeniem wiedzy na stopnie bo działania w praktyczne zaliczyli wszyscy. Zaliczenie odbyło się w formie teleturnieju jeden z dziesięciu, gdzie szanse zastąpiły batony Grześki, które wędrowały a to do uczestników, a to do prowadzącego. Był też kolejny wieczór filmowy ze "STEFANEM" i

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie biegu odbyło się w niedzielę w Ciekotach na terenie Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom. Tu druh Maciek przy dworku Stefana Żeromskiego, miał swoje przyrzeczenie, a osiem osób otrzymało nowe stopnie harcerskie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po_nominacjach i zwiedzaniu terenu zjedliśmy „śniadanie ze Stefanem” czyli kolejne tym razem słodkie tradycyjne potrawy  świętokrzyskie. Był placek spod kamienia i szczodroki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W_drodze powrotnej i zaliczeniu  Świętokrzyskiego Parku Narodowego i "Łysicy" zawitaliśmy jeszcze do kapliczki w Świętej Katarzynie znajdującej się nieopodal klasztoru Bernardynek, gdzie Stefan Żeromski 2 sierpnia 1882 roku wraz ze swoim szkolnym kolegą Janem Strożeckim, wydrapał na ścianie swoje imię i nazwisko. Podpis zachował się do czasów dzisiejszych.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

XXIV HARCERSKA PARTYZANCKA DROGA KRZYŻOWA NA WYKUSIE

28_października w rocznicę III obławy na Wykusie wzięliśmy udział w XXIV Harcerskiej Partyzanckiej Drodze Krzyżowej na Wykusie zorganizowanej przez Hufiec ZHP Starachowice we współpracy ze  środowiskami Armii Krajowej. W tegorocznej drodze udział wzięło około 130 osób, w większości harcerze ze Starachowic, ale także z Łodzi, czy z Głowna. Nie zabrakło też przedstawicieli organizacji patriotycznych, PTTK oraz przedstawicieli środowisk związanych z Armią Krajowa.


Podczas drogi krzyżowej tradycyjnie wystawiliśmy warty przed obeliskiem poświęconnym "WARSZAWIAKOM" przy stacji nr 12, gdzie w oprawie uczestniczyła jedna z naszych druhen. Wystawiliśmy także warty i asystę przy składaniu kwiatów przy kapliczce na WYKUSIE na zakończeniu drogi. Po drodze uzupełniliśmy także wkłady w naszych zniczach, które na stałe zagościły na trasie Partyzanckiej Drogi Krzyżowej, między innymi przy tablicy początkowej drogi, mogile żołnierzy "Inspektora Jacka", mogile "Warszawiaków", Kapliczce na WYKUSIE czy znajdującej nieco dalej mogile "ZJAWY"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Program wspierania drużyn

Po raz trzeci nasza drużyna przystąpiła do "Programu Wspierania Drużyn" przygotowanego przez Chorągiew Kielecką ZHP w ramach programu Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych finansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności. Na jednej z październikowych  zbiórek harcerze realizujący sprawności związanych ze swoimi zainteresowaniami, mieli okazję zaprezentować swoje kolekcje, pasje i hobby.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Brazowy Krzyż Zasługi

W dniu 4 października 2023 z inicjatywy Starosty Starachowickiego Piotra Ambroszczyka, nasz drużynowy harcmistrz Tomasz Łebek otrzymał z rak Wojewody Kieleckiego Zbigniewa Koniusza,  Brązowy Krzyż Zasługi za działalność na rzecz organizacji pozarządowych i krzewienia idei ratownictwa. Uroczystość odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Wśród wyróżnionych znaleźli się działacze społeczni, samorządowcy i przedstawiciele służb mundurowych.


 

XIV Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze

29-września 2023 roku, po trzech latach przerwy w organizacji zawodów spowodowanej sytuacją z Covid -19 i działaniami wojennymi za nasza wschodnią granicą, wzięliśmy udział w  XIV Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze o puchar Starosty Starachowickiego.

W zawodach, zorganizowanych w tym roku w Parku Miejskim, udział wzięło 20 zespołów reprezentujących szkoły, kluby, drużyny harcerskie,  MDP, oraz inne jednostki, które rywalizowały w trzech kategoriach wiekowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasi harcerze zajęli III miejsce w kategorii szkół podstawowych - klas młodszych. Ustępując Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej  z Lubieni oraz Szkole Podstawowej z Nietuliska

W kategorii szkół podstawowych - klas starszych, zajęliśmy II miejsce, i tu też musieliśmy ustąpić pierwszeństwa Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej w Lubieni. Wyprzedzając, Szkołę Podstawową w Pawłowie.

Za to w najstarszej kategorii zwyciężył nasz zespół, wyprzedzając Młodzieżową Drużynę Pożarniczą z Rudy, oraz II Liceum Ogólnokształcące im. J. Chreptowicza z Ostrowca.

 

Zadaniem uczestników było wypełnienie testu wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz udzielenie pomocy w trzech pozorowanych sytuacjach dostosowanych do wiedzy i wieku uczestników. Zespoły musiały poradzić sobie między innymi z krwotokiem z nosa, otarciem nadgarstka, złamaniem nadgarstka i kończyny dolnej, urazem głowy, resuscytacją krążeniowo-oddechową dziecka do lat siedmiu i osoby dorosłej.

 

Zawody dzięki wsparciu Gminy Starachowice,  Powiatu Starachowickiego i Urzędu Marszałkowskiego,  zorganizowały Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice i Stowarzyszenie Aktywności Społecznej.

 

Rocznica powstania Polskiego Pańswa Podziemnego

 

 

 

 

 

 

27 września 2023 roku uczestniczyliśmy w uroczystości upamiętniających powstanie Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystości tradycyjnie odbyły się pod kapliczką św. Jacka. Podczas uroczystości wystawiliśmy warty honorowe zarówno w Wąchocku jak i przy kapliczce św. Jacka, oraz poczty sztandarowe Armii Krajowej i naszej 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater. Złożyliśmy także pamiątkowe znicze w imieniu drużyny i Stowarzyszenia Everest, a druhna Diana towarzyszyła naszym harcerskim seniorkom w złożenia znicza w imieniu Hufca ZHP Starachowice. O bezpieczeństwo uroczystości dbała nasza Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice.

 

Uroczystości poprzedziło odsłonięcie pomnika poświęconego bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego w Panteonie Pamięci klasztoru w Wąchocku.   Pomnik wykonany został z piaskowca w  formie postumentu, z figurą Matki Boskiej na szczycie, z tablicami na trzech bokach, przypominających najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Autorem postumentu jest Ryszard Rymarczyk, rzeźbiarz pochodzący z Wąchocka, który wykonał pomnik z własnych środków.

Po części oficjalnej po spełnieniu wszelkich wymagań, dwie zielone chusty trafiły do druhny Basi i druha Maćka. Nowym zielonym :) serdecznie gratulujemy.


 

HARCERSKI START Hufca ZHP Starachowice

Podczas tegorocznego Harcerskiego Startu Hufca ZHP Starachowice, podobnie jak w roku ubiegłym razem ze Stowarzyszeniem Aktywności Społecznej EVEREST, które wspieramy przy realizacji projektu MŁODZIEŻOWA STREFA AKTYWNOŚCI, przygotowaliśmy zajęcia, które organizowaliśmy w ramach WAKACJI ze STREFĄ. Niestety pogoda spłatała nam figla i zajęcia musieliśmy dostosować do pory deszczowej.

Po rozstawieniu kilku namiotów, pod ich osłona uczestnicy zajęć mogli postrzelać z łuków, sprawdzić się w grach celnościowych, czy giga wieży jenga, oraz nauczyć się opatrywać rany i złamania otwarte na stoisku z pierwszej pomocy przy ambulansie Harcerskiej Grupy Ratowniczej  Starachowice.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po zajęciach na placu przed hufcem odbyła się uroczysty apel Hufca rozpoczynający kolejny rok harcerski 2023/2024.

 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj65
mod_vvisit_counterWczoraj668
mod_vvisit_counterTen tydzień733
mod_vvisit_counterPoprzedni2140
mod_vvisit_counterTen miesiąc4424
mod_vvisit_counterPoprzedni4704
mod_vvisit_counterWszystkie626872

Online (20 minutes ago): 15
Your IP: 3.236.142.143
,
Today: Cze 17, 2024
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości