WARSZTATY O STEFANIE ŻEROMSKIM W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ

Jedną z sobotnich zbiórek w miesiącu grudniu, a dokładnie 2 grudnia 2023 roku, poświęciliśmy na wizytę w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach, znajdującej się na ul. Żeromskiego. Powodem wizyty była realizacja zadań „Odznaki Chorągwianej JODŁA”.

W-bibliotece zostaliśmy bardzo mile przyjęci przez pani Magdę, która w bardzo ciekawy sposób zapoznała nas z życiorysem Stefana Żeromskiego, bohatera Chorągwi Kieleckiej. Poznaliśmy nie tylko twórczość autora i  te najbardziej znane fakty z życia autora, ale także poznaliśmy 38 mniej znanych ciekawostek z życia, co w sposób znaczący przybliżyło nam jego postać.

 

 

 

 

 

 

 


Po-małej przerwie wzięliśmy udział w teście z wiedzy o Żeromskim, w którym mogliśmy się wykazać tym, co zapamiętaliśmy podczas zajęć. W teście najlepiej poszło Julkowi, który jako jedyny miał 9 na 10 poprawnych odpowiedzi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Mieliśmy też okazję poznać, jak funkcjonuje biblioteka,  poznaliśmy sposoby katalogowania książek, dowiedzieliśmy się też jakie książki są najczęściej wypożyczane. Wzbogaceni o nową wiedzę mogliśmy  poszukać w bibliotece pozycji zgodnych z naszymi zainteresowaniami i każdy chyba znalazł coś do siebie. Na koniec podziękowaliśmy pani Magdzie za wspaniałą lekcję o Stefanie Żeromskim i funkcjonowaniu biblioteki  i już pomału planujemy kolejne działania.

 


 

XXXVIII HARCERSKI RAJD "SZLAKAMI JEDRUSIÓW"

Po_raz_28 wyruszyliśmy na „Harcerski Rajd SZLAKAMI JĘDRUSIÓW”, który stanowi dla nas formę odpoczynku po wielu działaniach prowadzonych w ciągu roku, w których często jesteśmy głównym organizatorem. Tegoroczna trasa wiodąca z Wąchocka poprowadziła nas przez kładkę na rzece Kamiennej na osiedle Orłowo w Starachowicach, skąd poprzez groblę na stawie dostaliśmy się na nocleg w Szkole Podstawowej nr 13 na „Południu”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na trasie czekały nas zadania, które dla utrudnienia były często w innych miejscach,  niż tych wyznaczonych na mapce, jaką otrzymaliśmy na starcie. Ale, kto powiedział że ma być łatwo. Na noclegu czekała na nas tradycyjnie cieplutka chińszczyzna i rozgrywki miśkiem w koszykówkę. Wykonaliśmy też jedno z zadań, otrzymanych na trasie. Wieczorem na kominku wysłuchaliśmy kilkanaście razy o rozbiciu więzienia, podczas przedstawiania gazetek w których część patroli udało zadenuncjować partyzantów z imienia i nazwiska. Ale za to jeden z patroli przypomniał nam zabawę „Jo i fabryka przycisków”, o której gdzieś zapomnieliśmy, a przywrócimy ją  do naszego repertuaru.

 

 

 

 

 

 

 

 


Drugi dzień rajdu to tradycyjnie sobotnie uroczystości pod mogiłą „JUNAKA” i „KOKOSZKI” pod Tychowem, gdzie spotkali się wszyscy uczestnicy rajdu. W uroczystościach udział wziął także vice starosta Dariusz Dąbrowski, historyk, który wspominał wydarzenia sprzed lat. Po uroczystościach była super ciepła grochówka, która w scenerii ośnieżonego lasu smakowała wyśmienicie.

 

 

 

 

 

 


 

Po_powrocie do szkoły, starsza kadra drużyny udała się na wybory władz hufca, a my z resztą kadry uczestniczyliśmy w zajęciach w szkole. Kolejny kominek upłynął nam z planami i pomysłami na rozbicie więzienia i uwolnienie więźniów. My przedstawiliśmy w formie skeczu sposób na „FRAU ŚNIEŻKĘ”. Znudzeni, znowu wysłuchaliśmy kilkunastu opowieści jak rozbić więzienie i najczęstszy okrzyk tego rajdu GADUŁY - SZAAA !.

 

 

 

 

 

 

 

Rajd zakończył się niedzielnym apelem podczas, którego podsumowano rywalizację na trasie. Nam udało się wygrać konkurs wiedzy o „Jędrusiach”, w którym reprezentował nas druh Dawid, za który otrzymaliśmy super grę  o czasach z PRL „KOLEJKA”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

PRAWIE NOWE - STARE WŁADZE HUFCA

18 listopada 2023 roku, nasi instruktorzy: hm. Tomasz Łebek, hm. Katarzyna Hartung - Łebek oraz phm. Karol Janeczek uczestniczyli w Konferencji Sprawozdawczo - Wyborczej Hufca ZHP Starachowice. Wybory odbyły się w trakcie Rajdu Jędrusiowego w szkole Podstawowej nr 13 w Starachowicach. Kiedy nasi harcerze bawili się na rajdzie, instruktorzy wybrali nowe władze hufca. Komendantem Hufca ponownie został phm. Konrad Ćwik, a skarbnikiem pwd Adrian Gorzkowski, hm. Jacek Ołowiak pozostał w komendzie, tym razem jako z-ca komendanta ds. promocji, wizerunku i pozyskiwania środków.

 

Pozostałe dwie nowe osoby to, z-ca komendanta ds. organizacyjnych, pwd. Tomasz Michalec, oraz z-ca komendanta ds. programu i pracy z kadrą, phm. Izabela Haczyk-Ćwik.

Podczas konferencji nowa komenda zaprezentowała projekt nowej strategii rozwoju hufca, nad którym mamy pracować, i dobrze bo zawiera wiele ambitnych haseł, a mało konkretów.  Rozmawialiśmy też o składkach na 2024 rok, tu podobnie, jak w przypadku strategii hufca, rozmowy będą kontynuowane.

Najwięcej kontrowersji i dyskusji wywołał na zjeździe projekt chwały złożony przez ustępująca komendę hufca, o którym przez grzeczność nie napiszemy. Na szczęście udało się diametralnie zmienić projekt uchwały. Za to podczas debaty wpłynął bardzo pozytywny projekt uchwały, zgodnie z która, do końca 2023 roku, powstanie zespół odpowiedzialny za przygotowania do obchodów 100 - lecia naszego hufca w 2025 roku.

 

105 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

11_Listopada 2023 roku, mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w  uroczystościach upamiętniających 105 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Podczas uroczystości wystawiliśmy warty honorowe przed pomnikiem niepodległości, asysty przy składaniu kwiatów oraz poczet sztandarowy Armii Krajowej i poczet z proporcem naszej drużyny.

 


W_tegorocznych uroczystościach udział wzięło wyjątkowo duża ilość osób, wśród których wyróżnić należy kombatantów, władze samorządowe, klasy mundurowe ZDZ i ZSZ nr 1, harcerzy Hufca ZHP Starachowice, organizacje i instytucje  oraz  mieszkańców Starachowic.

 


Nie zabrakło także wart w strojach historycznych wystawionych przez Stowarzyszenie Aktywności Społecznej Everest oraz ZDZ. Zabezpieczenia medycznego, uroczystości niezawodnie zapewniła nasza Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice .

 

Po części oficjalnej uroczystości, wręczyliśmy naszym harcerzom sprawności zdobyte w ostatnich miesiącach podczas działań w drużynie.

 

 

 

 

 



 

Gra miejska BOHATEROM NIEPODLEGŁEJ

Z_początkiem listopada w przeddzień uroczystości upamiętniających rocznicę odzyskania niepodległości, corocznie bierzemy udział w grze miejskiej organizowanej przez Stowarzyszenie Aktywności Społecznej Everest. W tym roku czekało na uczestników aż osiem zadań, a zadaniem sprawiającym nam wszystkim było zadanie startowe podczas które określało kto i w jakiej kolejności wystartuje w grze, a polegające na ułożeniu w kolejności chronologicznej dziesięciu wydarzeń historycznych dotyczących walk o nieodległość z życia naszego miasta.


Rywalizacja podczas gry zakończyła się podwójnym pudłem dla naszej drużyny. Pierwsze miejsce zajął nasz zastęp ze Szkoły Podstawowej nr 12,  a drugie nasze druhenki. Trzecie miejsce zajął  starszy patrol z 21 DH Globtroterzy. Który wskoczył ostatnim zadaniem przed kolejny patrol z 38. Na zakończenie zwycięski zespoły otrzymały dyplomy i nagrody, a wszyscy uczestnicy przypinki z logiem gry i gorąca pizze.


 

PAMIĘTAMY !

W dniach 30 Października i 1 Listopada 2023 roku tradycyjnie jak co roku, odwiedziliśmy groby osób związanych z nasza drużyną. Oraz groby i mogiły osób związanych z działalnością niepodległościową, w tym część grobów na których dwa lata temu, umieściliśmy znicze w ramach akcji "80 zniczy na 80 lecie Armii Krajowej"oraz na grobach osób związanych z Powstaniem Warszawskim i Obroną Westerplatte.

 

Spora część zniczy znajduje się nadal na grobach i w wielu już były włożone świeże wkłady. W kilku miejscach mimo ponownego położenia znicza, znicze nie przetrwały. Ale były tez miejsca, gdzie byliśmy bardzo mile zaskoczeni. Na jednym z grobów popękany znicz został dokładnie sklejony z kilkunastu elementów. Wymieniliśmy go oczywiście na nowy i będziemy o nim szczególnie pamiętać.

 

BIWAK JESIENNY

Placek spod kamienia, pierogi z kaszą, pierogi z serem, świętokrzyska zalewajka, kugiel, kluski prazoki czy szczodroki to dania świętokrzyskie, które mieliśmy okazję poznać od procesu tworzenia po najfajniejszy etap konsumpcji podczas październikowego biwaku. Powodem była chęć poznania kuchni regionalnej, a przy okazji zrealizowanie jednego z zadań do Odznaki Chorągwianej JODŁA.



Ale od początku. Dwa tygodnie przed biwakiem rozdzieliśmy zadania tak, aby każdy zastęp czy mniejsza grupa harcerzy mogła wykazać się przygotowując jedną z potraw na biwak. Suma summarum zebrało się aż siedem potraw. Biwak rozpoczęliśmy w piątek od świętokrzyskiej zalewajki i przygotowania do biegu na stopnie. Nie zabrakło też śpiewanek.


 


Sobotę zaczęliśmy od rana wyjściem na XXIV Harcerską Partyzancką Drogę Krzyżową, po której szykując się do uroczystej świętokrzyskiej wieczerzy robiliśmy wspólnie pierogi. Jedne z kaszy i drugie z serem. Na stół trafił kugiel, prażoki, zalewajka, szczodroki i wspomniane wcześniej pierogi, które zniknęły ze stołu w pierwszej kolejności.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po_posiłku przyszedł czas na bieg na stopnie, a raczej jego część związana z zaliczeniem wiedzy na stopnie bo działania w praktyczne zaliczyli wszyscy. Zaliczenie odbyło się w formie teleturnieju jeden z dziesięciu, gdzie szanse zastąpiły batony Grześki, które wędrowały a to do uczestników, a to do prowadzącego. Był też kolejny wieczór filmowy ze "STEFANEM" i

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie biegu odbyło się w niedzielę w Ciekotach na terenie Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom. Tu druh Maciek przy dworku Stefana Żeromskiego, miał swoje przyrzeczenie, a osiem osób otrzymało nowe stopnie harcerskie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po_nominacjach i zwiedzaniu terenu zjedliśmy „śniadanie ze Stefanem” czyli kolejne tym razem słodkie tradycyjne potrawy  świętokrzyskie. Był placek spod kamienia i szczodroki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W_drodze powrotnej i zaliczeniu  Świętokrzyskiego Parku Narodowego i "Łysicy" zawitaliśmy jeszcze do kapliczki w Świętej Katarzynie znajdującej się nieopodal klasztoru Bernardynek, gdzie Stefan Żeromski 2 sierpnia 1882 roku wraz ze swoim szkolnym kolegą Janem Strożeckim, wydrapał na ścianie swoje imię i nazwisko. Podpis zachował się do czasów dzisiejszych.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

XXIV HARCERSKA PARTYZANCKA DROGA KRZYŻOWA NA WYKUSIE

28_października w rocznicę III obławy na Wykusie wzięliśmy udział w XXIV Harcerskiej Partyzanckiej Drodze Krzyżowej na Wykusie zorganizowanej przez Hufiec ZHP Starachowice we współpracy ze  środowiskami Armii Krajowej. W tegorocznej drodze udział wzięło około 130 osób, w większości harcerze ze Starachowic, ale także z Łodzi, czy z Głowna. Nie zabrakło też przedstawicieli organizacji patriotycznych, PTTK oraz przedstawicieli środowisk związanych z Armią Krajowa.


Podczas drogi krzyżowej tradycyjnie wystawiliśmy warty przed obeliskiem poświęconnym "WARSZAWIAKOM" przy stacji nr 12, gdzie w oprawie uczestniczyła jedna z naszych druhen. Wystawiliśmy także warty i asystę przy składaniu kwiatów przy kapliczce na WYKUSIE na zakończeniu drogi. Po drodze uzupełniliśmy także wkłady w naszych zniczach, które na stałe zagościły na trasie Partyzanckiej Drogi Krzyżowej, między innymi przy tablicy początkowej drogi, mogile żołnierzy "Inspektora Jacka", mogile "Warszawiaków", Kapliczce na WYKUSIE czy znajdującej nieco dalej mogile "ZJAWY"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Program wspierania drużyn

Po raz trzeci nasza drużyna przystąpiła do "Programu Wspierania Drużyn" przygotowanego przez Chorągiew Kielecką ZHP w ramach programu Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych finansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności. Na jednej z październikowych  zbiórek harcerze realizujący sprawności związanych ze swoimi zainteresowaniami, mieli okazję zaprezentować swoje kolekcje, pasje i hobby.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj22
mod_vvisit_counterWczoraj48
mod_vvisit_counterTen tydzień124
mod_vvisit_counterPoprzedni349
mod_vvisit_counterTen miesiąc968
mod_vvisit_counterPoprzedni1653
mod_vvisit_counterWszystkie618712

Online (20 minutes ago): 3
Your IP: 3.145.96.102
MOZILLA 5.0,
Today: Maj 15, 2024
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości